Породи в Ґренландії містять структури, які могли бути відкладені організмами, що жили на планеті 3,7 млрд. років тому. Якщо відкриття підтвердять, воно може стати найдавнішим свідченням життя на Землі.
Ці конусоподібні структури можуть бути слідами строматолітів — продуктів життєдіяльності бактерій, які жили 3,7 млрд. років тому
Геологи стверджують, що знайшли найдавніше свідчення існування життя на Землі. З відкриття, яке, одначе, ще потребує додаткового підтвердження, випливає, що життя на молодій планеті розвинулося порівняно швидко.
В журналі Nature австралійські та британські науковці повідомляють, що в породах у Ґренландії, яким 3,7 млрд. років, виявили нашарування, звані строматолітами. Строматоліти нагадують скам'янілу цвітну капусту й утворюються, коли бактерії поглинають осадові відкладення і відкладають продукти своєї життєдіяльності шар за шаром у вигляді куполоподібних структур.
Проблема, щоправда, полягає в тому, що породи, в яких, як думають науковці, знайшли найдавніші строматоліти, фізично дуже пошкоджені, адже протягом мільйонів років піддавалися високому тиску й температурі під час переміщення тектонічних плит. Температура і тиск повторно їх кристалізували і стерли більшість з тих деталей, за якими дослідники зазвичай ідентифікують скам'янілі строматоліти. Тож повідомлення про відкриття зумовило великі дискусії.
«У мене є аж 14 запитань, на які автори мають відповісти, перш ніж я повірю, що це справді строматоліти», — каже Роджер Бюік, геобіолог з Вашинґтонського університету в Сіетлі.
Скелі, в яких, як думають науковці, знайшли найдавніші строматоліти, виступають з формації Ісуа в Ґренландії, в якій дослідники вже знаходили сліди життя, що існувало мільярди років тому. У статті 1999 р. науковці, зокрема, вказували, що в пробах ізотопів вуглецю зі скель виявили «біомаркери» найдавніших організмів. Але переконливих свідчень цього так і не вдалося надати.
Тепер танення льодовиків відкрило нові дороговкази. Команда на чолі з геологом з Вуллонгонзького університету (Австралія) Аленом Нутманом відвідала скелі, які виступили на поверхню внаслідок танення вічної мерзлоти. Геологи відпиляли від скель зразок породи віком 3,7 млрд. років і повернулися в Австралію на дослідження.
У зразку вони виявили строматоліти, а також низку інших вказівок на стародавнє життя. «Поєднання кількох різних доказів якраз надає переконливості їх результатам», — стверджує член їхньої команди Мартін Ван Кракендонк, геолог з Університету Нового Південного Вельсу в Кенсінґтоні (Австралія).
Виявлені структури порівняно невеликі за розміром — усього 1–4 см заввишки, — а їх внутрішня структура дуже нагадує давні та сучасні строматоліти. Текстура довколишніх порід вказує на те, що вони, як і сучасні строматоліти на Багамських островах та на заході Австралії, були відкладені на дні мілкого моря. Породи також містять вуглецеві мінерали, зокрема доломіти, які часто зустрічаються в молодих строматолітах.
Геологічні структури з Ґренландії на 220 млн. років старші, ніж найдавніший загальновизнаний доказ існування життя на Землі — набір строматолітів з реґіону Пілбара в Західній Австралії. Зі слів геобіолога з Массачусетського технологічного інституту Тані Босак, треба детальніше дослідити породи, щоб виявити, чи вони часом не містять зразків органічної матерії. Порівнюючи різні типи вуглецю в породах, можна встановити, чи справді вони мають біологічне походження.
Alexandra Witze
Claims of Earth's oldest fossils tantalize researchers
Nature, 31/08/2016
Зреферував Євген Ланюк
05.09.2016