Ґренландські акули живуть найдовше

 

За допомогою методу радіовуглецевого датування вчені визначили вік 28 ґренландських акул і встановили, що вік однієї самки становить аж 400 років. Ґренландські акули ростуть зі швидкістю всього-на-всього 1 см на рік та досягають статевої зрілості аж у 150 років. Результати їхнього аналізу опубліковано в журналі Science

 

Вік ґренландський акул досягає 400 років, а, можливо, і більше.

 

За словами провідного автора дослідження, морського біолога з Копенгагенського університету Юліуса Нільсена, «ми знали, що маємо справу з незвичайними тваринами, але нашому подиву не було меж, коли ми дізналися, що вони аж настільки древні». Попередній рекорд тривалості життя серед хребетних належав ґренландському киту, чий максимальний зафіксований вік становив 211 років. Найбільш довгоживучим представником безхребетних є 507-річний молюск на прізвисько Мін, який водночас є і найстарішою з усіх відомих тварин твариною.

 

Ґренландскі акули – це величезні тварини, які здатні досягати в довжину аж 5 м. Вони, як правило, повільно плавають в темних і холодних глибинах північної частини Атлантичного океану. Враховуючи неквапний ритм життя і дуже повільні темпи росту, вчені очікували, що вони мають жити дуже довго. Однак досі не вдавалося встановити, якого саме віку здатні досягати ґренландські акули.  

 

Вік деяких видів риб вченим вдавалося встановити за їхніми вушними кістками, званими отолітами. В розрізі отолітів можна побачити рисунок з концентричних кілець, які можна полічити, наче в стовбура дерева. В акул немає таких кілець, але в деяких їх видів, зокрема білої акули, утворюється кальцинована тканина, яка росте шарами на хребті і за якою також можна встановити вік тварини. «Але тіло ґренландської акули є дуже м’яким і в ньому немає твердих частин, в яких могли б відкладатися вікові нашарування. Через це встановлення її віку досі було дуже ускладненим», – каже Юліус Нільсен.

 

Його команді, однак, вдалося визначити вік акули незвичний способом. «Кришталик в оці ґренландської акули утворений зі спеціальної речовини та містить метаболічно інертні білки», – пояснює Юліус Нільсен. «Це означає, що ці білки після синтезування в організмі більше не оновлюються. Ми, отже, можемо ізолювати тканину, яка сформувалася ще при народженні особини і встановити її вік методом радіовуглецевого датування».

 

Для аналізу команда обрала 28 акул, більшість з яких загинула, випадково потрапивши в риболовецькі сіті. Найбільша з цих риб – 5-метрова самка – виявилася надзвичайно древньою. Оскільки радіовуглецевий метод дає лише приблизні результати, її вік лежить в діапазоні від 272 до 512 років. Це означає, що вона народилася десь між 1501 і 1744 рр. Найімовірніше, що їй 400 років й народилася вона у XVII столітті.  

 

«Навіть якщо їй найменша кількість можливих років – 272, – вона вже стає рекордсменом серед хребетних», – каже Ю. Нільсен. Своєю чергою, якщо припустити, що її вік лежить в нижньому діапазоні, то це робить її ще старшою за молюска Мінга й, отже, рекордсменом серед усіх тварин на планеті.

 

За словами науковців, ці тварини стають статево зрілими лише тоді, коли досягають 4 метрів в довжину. Враховуючи показники тривалості їх життя, це настає не раніше 150 років. Це має важливе значення для політики охорони цих тварин. Через екстремальну тривалість життя ґренландські акули, мабуть, ще досі оговтуються після активного полювання на них перед Другою світовою війною. Тоді з їх печінки видобували машинне масло та вбивали їх у великій кількості, поки йому не знайшли синтетичну заміну.

 

«В популяції цих риб в Північній Атлантиці дуже мало статево зрілих самок і молодняку. Враховуючи високий риболовецький тиск на популяцію, більшість старших особин була знищена. Хоча сьогодні є ще достатньо “підлітків”, пройде ще, як мінімум, 100 років, поки вони досягнуть статевої зрілості», – пояснює Нільсен. 

 

За словами ще одного автора дослідження, проф. Крістофер Рамзея з Оксфордського університету радіовуглецевий метод не є дуже точним і годиться для визначення віку хіба дуже довговічних тварин. «Для багатьох інших тварин є набагато кращі методи встановлення віку».

 


Rebecca Morelle
400-year-old Greenland shark ‘longest-living vertebrate’
BBC, 12/08/2016
Зреферував Євген Ланюк

 

22.08.2016