Розмах крил у нього більший, ніж у Боїнга, але важить він менше за автівку. Літак Solar Impulse закінчив навколосвітню подорож, не спаливши ні грама пального.
Два дні тому о 4:05 ранку за місцевим часом Solar Impulse здійснив посадку в аеропорту Абу Дабі після 48 годин і 37 хвилин польоту з Каїру. Таким чином, він повернувся туди, звідки розпочав свою навколосвітню подорож, і став першим в історії літаком на сонячних батареях, який облетів Землю.
«Це історичне досягнення, яке має величезне символічне значення», – каже Ульріх Спісхофер, президент Group ABB, яка надавала технічну підтримку проекту. Воно свідчить про те, що з використанням чистих технологій та раціональними підходами людство може скоротити до мінімуму використання ресурсів Землі чи навіть відмовитися від них. За словами пілота Solar Impulse та ініціатора проекту Бертрана Пікара, «це історична подія не тільки для авіацій, але й для усієї сфери відновлювальної енергетики і технологій».
Щоб реалізувати свою місію, Solar Impulse потрібно було впоратися з багатьма технологічними викликами, зокрема максимізацією потужності сонячних батарей, впровадженням відновлювальної енергії в мережу розподілу електроенергії та підвищенням енергоефективності.
Під час своєї подорожі Solar Impulse приземлявся на чотирьох континентах (в Азії, Північній Америці, Європі і Африці), пролітав над двома океанами (Тихим і Атлантичним), Середземним морем та Арабським півостровом. При цьому він побив кілька рекордів у сфері авіації, зокрема рекорд найдовшої тривалості власного польоту літака (117 годин, 53 хвилини), який встановив другий пілот Андре Боршбергу під час перельоту з Японії до Гаваїв. Крім того, Solar Impulse став першим літаком на сонячних батареях, який перетнув Атлантичний океан.
В Solar Impulse невелика кабіна: вона вміщає лише одну людину. Тому пілоти керували літаком по черзі. Перед стартом їм, до речі, довелося навчитися технікам релаксації, які практикують в йозі, щоб ефективно відпочивати під час кожної 20-хвилинної перерви, коли якої керування перебирав автопілот. Разом з ними до чергових аеропортів прибувала команда з 65 чоловік, яка відповідала за підтримання машини в належному технічному стані. Друга команда, яка складалася з метеорологів і фахівців з контролю польотів, працювала в Монако. Її завданням був моніторинг стану літака і пілота в повітрі.
Автором ідеї створити літак, який би працював винятково на сонячній енергії був, власне, Бертран Пікар – швейцарський психіатр, який раніше вже здійснив виняткове досягнення: у 1999 р. разом з Браяном Йонасом він облетів Землю на повітряній кулі Breitling Orbiter. Бертран – син Жака Пікара, який у 1960 р. першим спустився на дно Маріанського жолоба на батискафі «Трієст». Конструктором батискафа був його дід, Огюст Пікар, який винайшов також стратостат і в 1932 р. першим в історії здійснив політ в стратосфері. Програма Program Solar Impulse Project офіційно розпочалась в листопаді 2003 р. В червні 2010 р. відбувся перший політ літака Solar Impulse I тривалістю 26 годин, що також проходив в нічний час.
У 2014 р. було сконструйовану другу версію літака, Solar Impulse II, з більшою ємністю сонячних батарей і потужнішими двигунами. В березні 2015 р. Пікар і Боршберг поставили перед собою завдання облетіти навколо світу. Стартували вони з Абу Дабі в ОАЕ, щоб в червні пролетіти над Азією. В липні минулого року вони подолали найдовшу відстань з Японії на Гаваї. Тоді, на жаль, трапилося пошкодження сонячної батареї, ремонт якої забрав довгі місяці. Перерваний переліт відновили в квітні 2016 р. Тоді пілоти прилетіли з Гаваїв до Каліфорнії, а згодом перетнули Сполучені Штати до Нью-Йорку. В червні цього року вони подолали Атлантичний океан і приземлилися в Іспанії. Згодом дісталися Єгипту. І нарешті 26 липня приземлилися в Абу Дабі.
Технологія Solar Impulse обнадією, що колись ми зможемо подорожувати з континенту на континент, не залишаючи за собою «вуглецевого сліду» в атмосфері.
Michał Rolecki
Solar Impulse okrążył Ziemię! To przejdzie do historii
Wyborcza. pl 26/07/2016
Зреферував Євген Ланюк
28.07.2016