Тернопілля любить популістів

Тернополяни зовсім не впевнені в тому, що їхнє місто, та й Україна загалом, рухаються у правильному напрямку. Вони геть не довіряють центральній київській владі, натомість прихильно ставляться до свого обласного голови Степана Барни і ще прихильніше — до бурмистра Сергія Надала, який б'є усі рекорди за рівнем задоволення громади його роботою. Така картина соціально-політичних настроїв мешканців Тернопілля вималювалася з дослідження, що його тут перепровадила соціологічна група «Рейтиґ».

 

 

Надал набирає очки

 

Міський голова Тернополя Сергій Надал має чим тішитися — згідно з дослідженням від «Рейтинґу», на початку липня 80% опитаних сказали, що задоволені його, Надала, роботою. Не задоволені лише 14% тих, до кого з таким питанням зверталася соціологічна фірма. Це означає, що за рік часу міський голова додав собі в плюс до політичної карми 11%. Щоправда, тих, хто проголосував би за його переобрання, відчутно менше — 67%, які, втім, ґарантували б ще одну перемогу Сергія Надала в першому ж турі.

 

Цікаво, що серед міських голів трьох галицьких метрополій Надал за рівнем підтримки мешканців тримає впевнену першість і навіть демонструє у цьому позитивну динаміку.

Як вже писав Z,  бурмистер Львова Андрій Садовий цього літа вперше за всі свої три каденції дістав від'ємний результат у цьому показникові. Після пожежі на Грибовицькому звалищі понад 56% мешканців Львова заявили, що не задоволені роботою міського голови, а підтримали свого мера лише 40% опитаних львів'ян. Тобто порівняно з минулим роком рейтинґ Садового впав на 30%.

 

Щодо міського голови Івано-Франківська, то останнім часом такого цільового дослідження, як у Львові й Тернополі, не було. Натомість пряме питання «Чи схвалюєте ви діяльність Руслана Марцінківа?» ставили франківцям в межах загальноукраїнського дослідження у січні–лютому цього року. Так от, «абсолютно схвалюють» і «скоріше схвалюють» — 50% опитаних містян (5% і 45% відповідно). І 28% респондентів тим, що робить Марцінків були невдоволені, а ще 22% не виявили жодної позиції у ставленні до роботи міського голови.

 

 

Тернопільський політолог Ігор Качмарський має пояснення феноменальному рейтинґу міського голови Надала. Він каже, що все просто:

 

«По-перше, зараз літній період, немає активних політичних подій та немає активних протестів. Десь проскакує злегка неґативна інформація про встановлення кіосків чи ґазон, який забагато врізали, та гучних справ, як-от зі стадіоном на вулиці Злуки, цьогоріч не було. А якщо немає скандалів, то настрій у тернополян при оцінці влади менш критичний, більш позитивний.

 

По-друге, достатньо подивитися на карту ремонтів тротуарів, дворів, вулиць, встановлення дитмайданчиків. Тоді зрозуміло, звідки взявся високий рейтинґ міського голови. До прикладу, люди, які живуть у "хрущовці", вперше мають новий асфальт у дворі. Вони не пам'ятають, коли останній раз у них робили такий ремонт, тож як вони будуть оцінювати його нині? Однозначно, що позитивно. Чи, приміром, бачать свіжу розмітку на переході або освітлений прохід. Реакція на це — "влада турбується про безпеку". І таких прикладів багато.

 

Ремонти в нашому випадку — ключовий момент. Люди, як відомо, сприймають владу не як джерело розвитку демократії, прозорості або реформ, а як орган, що повинен забезпечити лад і позитивні зміни навколо них. Кожна позитивна зміна покращує настрій виборця. Оскільки в Тернополі є один лідер (а не як в деяких інших містах, де налічується кілька центрів — мер, заступник, ініціативна група депутатів, — які приймають рішення), то в нас це одна особа. Тож усе, що відбувається в місті, ототожнюється з міським головою».

 

І справді, згідно з дослідженнями «Рейтинґу», тернополяни набагато менше уваги звертають на діяльність інших місцевих політиків. Роботою голови тутешньої облдержадміністрації Степана Барни задоволені 38%, не задоволені — 35%, і аж 27% не склали про це жодної думки. Що ж до голови Тернопільської облради Віктора Овчарука, то 55% опитаних не змогли дати відповідь на питання, як вони ставляться до діяльності цього пана. Серед решти 45% опитаних погано про його роботу думають 26%, добре — 19%.

 

Популісти вириваються вперед

 

Варто зауважити, що центральній владі мешканці Тернопільщини довіряють набагато менше. Так, рівень довіри до Голови Верховної Ради Андрія Парубія становить 26%, а недовіри — 67%. Також 77% опитаних не довіряють Прем'єр-міністру Володимиру Гройсману і Президентові Петру Порошенку. Натомість рівень довіри до голови держави на три пункти вищий, аніж до голови уряду — 20% проти 17%. Зрештою, нічого дивного в цьому немає, адже, за даними дослідження, 74% опитаних вважають, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямку, і лише 11% вважають навпаки. Соціологи зауважують, що навіть у середовищі БПП більше тих, хто вважає, що стан справ у країні йде у неправильному напрямку, а найбільше песимістів серед прихильників радикалів та «свободівців». І водночас 54% учасників опитування вважають, що стан справ у Тернополі йде у правильному напрямку.

 

Оцінюючи інших політиків, Тернопільська область також не встояла перед магнетизмом Надії Савченко — їй тут довіряють 57% мешканців обласного центру, але не довіряють 36%. На другому місці — лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок, йому довіряють 44%, а не довіряє 51% опитаних. Третє місце — за лідером «Самопомочі», львівським бурмистром Андрієм Садовим: 35% проти 57%.

 

 

Соціологи зауважили, що порівняно з жовтнем минулого року, коли робили аналогічне опитування, суттєво зросли рейтинґи різноманітних популістів. Тягнибок додав 15 пунктів, Тимошенко — 13, лідер радикалів Олег Ляшко так само підняв свій рейтинґ на 5 пунктів, і навіть один з лідерів «Опозиційного блоку» Юрій Бойко зміг додати 4 пункти до своїх показників. А от рейтинґи Петра Порошенка знизилися на 14 пунктів. Андрій Садовий зберіг минулорічні позиції.

 

Традиційно в опитуванні були питання про те, за кого б голосували мешканці Тернопілля, якби вибори президента та у Верховну Раду відбулися найближчої неділі. Тут також немає сенсацій — лідером партійного рейтинґу в Тернополі залишається ВО «Свобода». За неї готові віддати свої голоси 18% тих, хто має намір взяти участь в голосуванні. А 16% готові підтримати «Батьківщину», ще 10% — «Самопоміч», і по 8% можуть отримати БПП, «Громадянська позиція» та Радикальна партія. Вагаються з вибором 12%, але тільки 40% учасників опитування готові взяти участь в голосуванні. Що означає, що коли дійде до реальних виборів, треба готуватися до сюрпризів.

 

Коли ж йдеться про вибори президента, то попри свою «незрадливу любов» до ВО «Свобода» голосувати за їхнього представника тернополяни не готові, натомість радо підтримають інших політиків. Поки що 17% опитаних бачать на посаді голови держави Юлію Тимошенко, яка з усіх телеекранів розповідає про несправедливі ціни на газ. Ще 15% хочуть голосувати за лідера «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка. Тож Олег Тягнибок зі своїми 11% опиняється в хвості трійки лідерів тернопільських симпатій. В спину йому дихає Олег Ляшко (8%), який випереджує чинного президента Порошенка (7%), Садового (6%) та Яроша (5%). За всіх решта кандидатів сумарно назбиралося на Тернопіллі 12% умовних голосів.

 

26.07.2016