Науковий рік-2015 був насичений. Він прославився польотом «Нових обріїв» до Плутона, пошуками вакцини від епідемій, що як Ебола можуть раптово стати загрозою для цілого світу, а також позитивним фіналом всесвітньої кліматичної конференції в Парижі. Проте що ж було найцікавішим для читачів німецького наукового видання «Spektrum.de»? Їхні вподобання свідчать не лише про зацікавлення наукою пересічних громадян, а й про закономірності Інтернет-активності. Зрештою, саме на ці теми виданню потрібно буде звернути більше уваги 2016 року.

 

 

 

 

1. Чи існують тільки чоловіки та жінки – чи є ще й інші гендери? Це запитання не лише до соціології, а й для анатомії та генетики. Адже все більше досліджень засвідчують: наші уявлення про дві статі – доволі спрощені, тому біологи все більше беруться до гендерних розвідок. Стаття під назвою «Нові визначення статей» потрапила до найулюбленіших 2015 року.

 

2. Антиоксиданти як захисна зброя проти багатьох болячок. Вони можуть стримувати чи попереджати навіть рак. Проте критика досліджень, які би мали підтвердити таку дію антиоксидантів, зростає. Ймовірно, ці вторинні метаболіти рослин взагалі не допомагають. Можливо, навіть навпаки, вони просто шкодять. Перші наукові розвідки вказують на те, що антиоксиданти можуть навіть прискорити процес поширення пухлин.

 

3. Коти в Інтернеті назавжди? Оглядаючись назад, дещо можна стверджувати: коли котів (та їхніх власників) критикують, чимало людей до цього долучається. Особливо тоді, коли господар ігнорує недуги свого улюбленця. Є ще одне, в чому можна не сумніватися: лише поодинокі статті провокують більше коментарів, ніж тексти про котів.

 

4. З хештегом «#NotJustSad» медіаспільнота уважно стежила за проблемою депресії. Надто часто цю хворобу інші люди вважають звичайними перепадами настрою, при яких потрібно просто взяти себе в руки. Але ж депресія, яку не лікують, може бути небезпечною для життя, спонукати людину до суїциду.

 

5. Кожного року хітом стає доповідь на тему «школа та навчання» – не дивно, адже батьки переживають через успішність дітей у школі. Багато років доводилося говорити про неоднакові шанси на освіту, зараз же сторінку перегорнули, і тема для дискусії змінилася: чому дівчатка отримують кращі підсумкові оцінки, а хлопчики пасуть задніх?

 

6. Глобальні порівняння середньостатистичної довжини чоловічого члена – ще одна делікатна тема, яку охоче читають і досліджують.

 

7. Практично кожну статтю про харчування читачі вітають. Проте не кожна їжа сприяє нашому хорошому настрою: той, хто вживає забагато цукру чи жиру, може собі сильно нашкодити.

 

8. Вони настільки важливі для екосистеми, як і набридливі для нас – комарі. Також комахи можуть переносити небезпечні хвороби. З огляду на це, вчені досліджують не лише, як уникнути поширення малярії чи відлякати комарів, а як взагалі кровопивці сприймають людину.

 

9. Чи може бути щось прекрасніше, ніж щастя? Відповідь мала би бути «ні», хоча й існують люди, що бояться цього почуття. Чи боязнь щастя – це ознака депресії? І як до цього доходить? Відповіді на ці запитання зробили статтю «Die Angst vor dem Glücklichsein» другою у списку найпопулярніших 2015 року.

 

10. Неприємності в Тихому океані: активний Ель-Ніньйо зіпсував погоду в цілому світі. Ларс Фішер описав «все, що ви мусите знати про Супер-Ніньйо 2015 року», і цей текст читали найбільше впродовж останніх 12 місяців. Актуальним він є і дотепер – адже до свого нормального стану Тихий океан повернеться лише пізньої весни або вже влітку 2016 року

 

 

Daniel Lingenhöhl

Die 10 beliebtesten Wissenschaftsartikel 2015

Spektrum.de, 31.12.2015

Зреферувала Соломія Кривенко

05.01.2016