Сьогодні (28 березня) журнал «Фокус» частково оприлюднив свіжий список найбагатших людей України. Принаймні першу десятку за версією журналу, який традиційно щороку укладає такий рейтинґ, знаємо точно.
Цікаво, що ця десятка досить суттєво відрізняється від української частини цьогорічного списку світових мільярдерів за версією американського журналу Forbes, детальний опис якої «Z» вже подавав раніше. Втім упорядники українського рейтинґу переконані, що застосована ними методика дозволила оцінити статки українських громадян коректніше, ніж це зробив за своєю методикою впливовий і набагато досвідченіший Forbes.
Почнемо з того, що, без сюрпризів, найбагатшим українцем за підрахунками обох видань став багаторічний лідер усіляких рейтинґів багатства Рінат Ахметов. От тільки американці оцінили статки нашого головного олігарха у 15,4 мільярда доларів, тимчасом як український «Фокус» називає Ахметова на 1,8 мільярда багатшим.
Далі ж за списком — вже без збігів.
«Фокус» порахував, що на другому і третьому місці за статками в Україні стоять співзасновники, співвласники групи «Приват» і друзі з юнацтва Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. У них обох грошей порівну — в кожного по $ 3,6 мільярда.
Натомість Forbes оцінював статки цих панів куди скромніше: Коломойському американці нарахували 2,4 мільярда, а Боголюбову — взагалі 1,7. Серед українських багатіїв, за американською версією, ці двоє перебувають на третьому і п’ятому місцях відповідно. А друге місце займає зять президента Кучми Віктор Пінчук ( $ 3,8 мільярда), статки якого українці оцінюють у 2,1 мільярда й віддають йому аж шосту сходинку в рейтинґу.
На четвертій позиції «Фокусу» опинився Дмитро Фірташ (DF Group) зі статком у $ 3,327 мільярда. Цікаво, що цього пана у списку Forbes немає взагалі, а отже, американці переконані, що його власність не дотягує за вартістю до 1 мільярда. Натомість українські упорядники рейтинґу окремо підкреслюють той факт, що Дмитро Фірташ — єдиний у першій п'ятірці, кому порівняно з минулорічними підрахунками вдалося збільшити статки. Мовляв, до вартості своїх активів бізнесмен за рік додав $ 500 мільйонів. Він отримав контроль над телевізійним холдинґом InterMedia Group, купивши пакет Валерія Хорошковського.
Не мають за мільярдера укладачі американського рейтинґу й Вадима Новинського, який за підрахунками українського «Фокуса» опинився на п’ятій позиції (до слова, минулого року у «Фокусі» Новинський займав друге місце відразу після Ахметова).
Шосте місце за «Фокусом», як вже було сказано, посідає Віктор Пінчук.
На сьомій сходинці опинився Костянтин Жеваго зі своїми $ 1,9 мільярда. Американці оцінюють Жеваго у $ 1,5 мільярда й відводять йому восьме місце у списку українських багатіїв.
Восьма позиція — за Костянтином Григоришиним («Енергетичний стандарт»), статки якого оцінюють у $ 1,814 мільярда. Forbes, нагадаємо, теж не вказує цього багатія у своєму спискові.
Дев'яте місце перепало власникові торговельної марки «Наша ряба» Юрію Костюку («Миронівський хлібопродукт») зі статками $ 1,514 мільярда. Forbes дає Костюку не набагато більше — $ 1,6 мільярда, однак його позиція в американському списку на три сходинки вища — шосте місце.
Десятку найбагатших України закриває Віктор Нусенкіс («Донецьксталь»), зі статками якого теж не рахується американський Forbes, натомість українці оцінюють їх у $ 1,507 мільярда.
Зазначимо, що в минулорічному рейтинґу журналу «Фокус» у першій десятці фіґурував Сергій Тарута. А цього року він, очевидно, опинився нижче за списком. Зниження вартості активів співвласника «Індустріального союзу Донбасу» пояснюють просіданням ринку металургії.
До того ж у першій десятці українського списку не бачимо Петра Порошенка, Сергія Тігіпка та Андрія Веревського. А тим часом усі троє фіґурують зі статками понад мільйон у списку Forbes на 7-му, 9-му і 10-му місцях відповідно. Тігіпко, до речі, цього року потрапив до списку мільярдерів за версією Forbes уперше.
Як пояснила «Z» редактор рейтинґів «Фокусу» Вікторія Кім, така різниця в оцінці капіталів між українським та американським рейтинґами пов’язана з різними методиками, що їх застосовують для оцінки активів.
«Оцінюючи вартість бізнесу, "Фокус" брав за основу показники EBITDA і чистого прибутку компаній, які оцінюються, і застосовував щодо них мультиплікатори компаній-аналогів: Вартість/ EBITDA і Капіталізація/чистий прибуток, — розповіла Вікторія Кім. — Такий підхід, на наш погляд, дозволяє коректніше оцінювати вартість, виключаючи з оцінки те, що власник віддає кредиторам, державі, і те, що за визначенням не може утворювати його власність».
Тим часом цікаві факти наводить «Фокус» за межами першої десятки товстосумів. По-перше, порівняно з минулим роком свої статки подвоїв син президента Януковича Олександр ($ 196,5 мільйона). По-друге, серед 25 новачків цьогорічного рейтинґу опинився представник всюдисущої «сім’ї» Сергій Курченко — з 200-ї позицій списку він одразу вискочив на тридцяте місце.
28.03.2013