«Ми робимо радіо для урбаністів всієї країни»

 

Коли мова йде про урбаністику в Україні, варто зауважити: маленькі міста перехоплюють ініціативу у мегаполісів. Чи то через те, що навіть незначні зміни у маленькому місті помітніші, чи то через більшу зацікавленість локальних громад в облаштуванні свого простору. Так чи інакше, українські урбаністи вже давно базуються не лише у Києві, Харкові чи Львові. Їхнім новим осередком стає Івано-Франківськ.

 

Юрій Филюк. Фото: The Ukrainians

 

Франківськ вже давно є прикладом успішного розвитку локальних ініціатив, і викликає часом легке почуття заздрості. Місцеві ресторани здобувають престижні нагороди, а розклад культурних подій настільки насичений, що не встигаєш на всі приїжджати. Одним з головних осередків культурного та соціального життя в місті є громадський ресторан UrbanSpace 100. Його особливість в тому, що він не має єдиного власника. Рік тому завдяки ініціативі «Тепле місто» 100 місцевих підприємців скинулись по $1000 для того, щоб відкрити ресторан, прибутки з якого йшли би на фінансування громадських проектів. Сам по собі UrbanSpace 100 – це простір з багатьма функціями. Окрім ресторану, це також подієвий майданчик та книжкова крамниця (у планах – ще й продуктова). А невдовзі тут працюватиме власне радіо.

 

Юрій Филюк, лідер «Теплого міста» та ініціатор проекту Urban Space Radio розповідає, що ідея створити радіо в UrbanSpace 100 була від самого початку роботи над рестораном. Всі необхідні комунікації для майбутньої студії були продумані ще в процесі ремонту приміщення. Суттєвим кроком від мрії до її втілення стала грантова програма для інноваційних медіа від американської організації Freedom House, завдяки якій Urban Space Radio зміг отримати фінансування – а це майже 22 тис. доларів.

 

Urban Space Radio – це перше в Україні урбаністичне радіо. Його унікальність також полягає в тому, що спеціально для студії всередині ресторану зараз будується прозорий скляний звуконепроникний куб, якому у нас поки що немає аналогів. Це буде у повній мірі «прозоре» радіо, адже принциповими пунктами редакційної політики є те, що радіо знаходиться поза політикою та не лобіює бізнес-інтереси.

 

«Ми – радіо про сучасний розвиток міст. За останні два роки в Україні почали проявлятись різні урбаністичні рухи і громадські рухи в містах вцілому. І ми подумали, що було би непогано зібрати інформацію про ці речі до купи, на одному медіаканалі. Є «письмові» урбаністичні медіаплатформи, а ми хочемо зробити це в радійному ефірі. Ця ніша не закрита. Якщо дивитись на складову його фінансування, наше радіо можна назвати також громадським. В нього немає єдиного власника, який диктував би йому свою волю. Ми робимо його незалежним», – каже Юрій Филюк.

 

«Ми тут не роман зібралися писати, а зробити нове прогресивне радіо»

 

Безпосередня робота над радіо почалась в середині літа. Тоді зі Львова до рідного Івано-Франківська повернувся Тарас Малий – теперішній керівник проекту Urban Space Radio. До цього він працював на телеканалі ZIK спортивним журналістом. Але після пропозиції Юрія Филюка не вагаючись змінив журналістику на медіаменеджмент, а спорт – на урбаністику. Каже, що цей вибір був ніби відповіддю на питання: чи цікавляться спортивні журналісти чимось, окрім спорту.

 

«Якщо зазвичай журналісти приходять з радіо на телебачення, то у мене це вийшло в зворотньому порядку», – сміється Тарас Малий. 

 

Тарас Малий.

 

Зараз радіо працює в тестовому режимі. Початок ефіру призначено на 3 листопада, і до цього часу треба не лише встигнути побудувати студію, але й завершити роботу над програмним і музичним наповненням, підготувати ведучих до ефірів, створити новий сайт.

 

«Ми готуємо перший сезон, який триватиме чотири місяці. На цей сезон планується ранкове шоу, з понеділка по п’ятницю, та 2-3 тематичних вечірніх шоу, які пов’язані з нашою концепцією. Тобто, це будуть шоу про культуру, міста, музику, літературу тощо. Вже є люди, які працюють над цим. Ці люди є крутими фахівцями і кращих на сьогодні ми би не знайшли», – пояснює Тарас.

 

Іронія в тому, що радіостанцію, яка мовитиме з Івано-Франківська, створюють люди, які в це місто переїхати. Як каже Тарас, в майбутній команді Urban Space Radio він є єдиним франківцем, бо він тут народився і виріс. Ведучим ранкового шоу, які вже готуються до переїзду, доведеться швидко звикати до ритму нового міста: Наталя Єрьоменко родом з Чернівців, Артур Бобрик – з Тернополя (хоча обоє вони тривалий час жили у Львові). Для Наталі це буде перший досвід роботи з радіо, хоча вона й займалась урбаністичними проектами в рідних Чернівцях. Артур натомість працював радіоведучим на «Львівській хвилі». Що теж цікаво: вся команда, що зібралась в Івано-Франківську створювати нове радіо, є випускниками одного вишу – Українського католицького університету.

 

«Це виклик – і цікава можливість. Історія з нашим переїздом до Франківська нагадує мені старий-добрий приклад американських письменників, які тікали з мегаполісів у менші містечка, щоб там працювати над своїми романами. Можна було б залишатися у Львові, або переїхати до Києва, але наша пригода розпочнеться у Франківську. Тільки ми тут не роман зібралися писати, а зробити нове  прогресивне радіо», – каже Тарас Малий.

 

Команда «Теплого міста».

 

«Нецікаво грати треки, які юзають всі»

 

Хоча Urban Space Radio позиціонує себе як talk-радіо, саме його музика важлива зараз, поки повноцінне мовлення ще не розпочалось. В його ефірі грають виключно українські виконавці, причому різними мовами.

 

«Це якісна сучасна молода музика. Це радше зірки, які мають проявитись за рік-два. А ми хочемо допомогти їм проявитись через нашу хвилю», – каже Юрій Филюк.

 

За музику на хвилях Urban Space Radio відповідає львівська компанія MJoy Multimedia, яка долучилась до створення не одного онлайн-радіо в Україні (Радіо з Криївки, Kredens Radio, Різдвяне радіо). Керівник MJoy Роман Заяць розповідає, що пропонував Юрію Филюку зробити радіо ще три роки тому. Правда, тоді воно мало б отримати назву «Говорить Івано-Франківськ», а студія розмістилась би в однойменній кав’ярні в центрі Франківська. З цими планами нічого не вийшло, але коли стартував проект UrbanSpace 100, вже Юрій зателефонував Романові і розповів про концепцію Urban Space Radio.

 

«Бажання все робити самотужки – це проблема українців. Дуже часто ми вважаємо, що самі краще можемо все придумати і зробити. А філософія «Теплого міста» – це об’єднуватись і об’єднувати різні досвіди й сили в єдину синергію. Більше того – ми не взялись би за цей проект, якби не знайшли досвідченого партнера. А MJoy врешті саме таким і є», – пояснює Юрій Филюк.

 

Юрій Филюк, Тарас Малий, Роман Заяць

 

На найближчий рік відповідальність за складання плейлиста покладена на MJoy. Роман Заяць пояснює музичну концепцію радіо так:

 

«Первинно я хотів міксувати: 30% просто інді і 70% української музики. Але така концепція є слабша. Ми придумали, що краще робити тільки українську музику, навіть якщо не вся вона є впізнавана».

 

Музику, що звучить в ефірі, Тарас Малий описує як «нову альтернативну українську музику, яка пасує до темпів й настроїв міст, де ми живемо». Трохи андеграунд, трохи інді. Музична база радіостанції постійно розширюється: як за рахунок постійної роботи музичного редактора від MJoy, який складає щоденні плейлисти, так і завдяки тому, що всі залучені до проекту люди постійно шукають і присилають нові знайдені гурти та пісні. Чимало з тих виконавців, які звучать на хвилях Urban’у, ніколи не потрапляли до ефірів FM-радіостанцій – і не мають шансів туди потрапити.

 

«Нецікаво грати треки, які юзають всі. Принцип такий: витягнути українську музику, яка не звучить в мейнстрімі або мало звучить, дати дихання тим виконавцям, які не можуть пробитись. Як тільки вони проб’ються в мейнстрім, напевно ми переглянемо свою ротаційну схему і, може, вони будуть менше звучати в ефірі», – розповідає Роман Заяць.

 

«Коли люди кажуть «українська музика», вони думають про популярні гурти, які присутні на FM-станціях. Нам цікаво знайти щось нове, що сподобається нашому слухачеві,але за рівнем якості не гірше, ніж в Європі. На щастя, останнім часом таких музичних проектів в Україні стає все більше. Їх не особливо беруть в ротацію на FM-станціях – а ми можемо собі дозволити запросити ці гурти до нас на ефіри, вони можуть відіграти концерт в Urban’і. Таким чином ми зможемо більше розповідати про нові музичні проекти, які створюються», – додає Тарас Малий.

 

Шукаючи нову музику, Urban Space Radio довелось зіштовхнутись із проблемою всіх українських радіостанцій – питання авторських прав та роялті для виконавцям. Як пояснює Інститут медіаправа, всі радіостанції, включно з тими, що працюють онлайн, мусять підписувати угоди з виконавцями та виплачувати роялті. Посередниками у цьому виступають спеціальні агенції, що співпрацюють з виконавцями. Щоправда, самі агенції ще не до кінця розуміють, як їм працювати з онлайн-радіо, маючи формулу розрахунку вартості пісні тільки для FM-станцій.

 

«Але ми докладемо всіх зусиль, щоб всі пісні в ефірі звучали правильно. Навіть якщо в каталозі немає того чи іншого треку, можна просто приватно написати листа виконавцю і запитати, чи можемо ми використовувати вашу пісню. Якщо ми отримаємо згоду, я вважаю, що справа є майже залагодженою», – каже Роман Заяць.

 

«Коли думка запущена – вона працює»

 

Urban Space Radio не вважає себе локальним проектом. Амбітність його творців дозволила одразу замахнутись на всеукраїнський рівень. Це дозволить не обмежуватись тільки франківськими темами, а охопити весь урбаністичний контекст одразу. За словами Тараса Малого, це спроба зробити щось загальноукраїнського масштабу, але не в столиці чи в місті-мільйоннику.

 

«Сформувати контент про урбаністику виключно франківськими силами трохи вузько і скучно. Будьмо відверті – ми не таке велике місто. У нас є речі, про які можна розповісти і поділитися, але треба виходити ширше і шукати приклади ззовні. Сучасні технології дозволяють слухати онлайн-радіо в будь-якій точці планети. А той контент, який ми будемо зараз формувати, буде релевантним не тільки для Франківська, але й для інших міст, українських точно», – каже Юрій Филюк.

 

 

Частково це пов’язано і з планами відкрити заклади UrbanSpace в інших містах України – вже з радіостудіями. Як діляться своїми мріями хлопці, мережа радіоурбаністів має охопити практично всю країну: Київ, Львів, Одеса, Харків, Дніпропетровськ. До тих місць, де UrbanSpaceRadio не матиме своїх корпунктів можна буде доїхати самотужки завдяки мобільній студії – спеціально обладнаного мікроавтобуса. Так ведучі зможуть працювати з будь-якого майданчика чи події.

 

Зараз у франківському UrbanSpace 100 на місці майбутньої радіостудії, у ніші під сходами, ще стоїть звичайний столик для відвідувачів. Але металева опорна конструкція вже зібрана, а на стіні висить банер, в якому вказано, скільки днів залишилось до запуску радіо та скільки грошей вже зібрано на «Спільнокошті». Необхідність краудфандингової кампанії була пов’язана з тим, що гроші, отримані завдяки гранту, призначались на апаратуру та зарплату ведучим. Щоб збудувати саму студію, довелось просити допомоги в людей.

 

«Зараз такий час, що можна було б легко взяти ці гроші в когось з політиків, і підсісти на цю голку, втративши незалежність. Нам не цікаво взяти просто в когось гроші, щоб реалізувати цей проект. Нам цікаво сформувати його саме так, щоб ми могли бути прозорими і підзвітними людям, які в нас повірили і підтримали», – каже Тарас Малий.

 

 

Юрій Филюк додає, що «Спільнокошт» є важливою складовою загальної філософії радіо. Проте результати кампанії ніяк не вплинуть на запуск радіо. «Коли думка запущена – вона працює. На даному етапі всі проекти, за які ми взялись, були втілені. Так чи інакше, цей ми теж реалізуємо – особливо враховуючи що 80% суми в нас вже є. Це наш перший досвід збору коштів через «Спільнокошт». Нам був цікавий такий експеримент. Ми віримо, що нам все вдасться і зберемо необхідну суму. На початку здавалось, що ми просто запустимо кампанію – і всі одразу зрадіють, гроші понесуть. Люди дійсно несуть, і ми вдячні. Але тепер намагаємось привертати більше уваги до цього процесу»,  каже Юрій.

 

Фото: Євген Франків

 

Тепле радіо

 

Слухаючи про мрії івано-франківської команди, важко повірити, що ніхто з них практично не має досвіду роботи з радіо. Втім, на думку хлопців, це як раз їхня перевага, а не недолік.

 

«Легше взяти людей без досвіду, аніж взяти з досвідом і намагатись їх переучувати. Якщо ми говоримо про створення чогось абсолютно нового, то мені здається, це дуже логічно. Всі проекти, які робило «Тепле місто», не мали аналогів до того. Ми просто їх придумали», – каже Юрій Филюк.

 

З ним погоджується і Тарас Малий:

«Це може бути дивним, що ми отак починаємо радіо. Ми новачки, не «радіо-люди». Це мало би лякати, але ні. У мене немає страху, що ми не зможемо чогось зробити. Може, воно не буде схоже на ті радіо, до яких звикли люди. Але це й добре. Можливо, через те, що ми не зовсім з радіо, ми зможемо запропонувати щось таке, чого ще не пробували робити в Україні».

 

 

17.10.2015