Цього року музична громадськість відзначає 60 років від дня народження американської співачки українського походження Квітки Цісик (4 квітня 1953, Квінз, Нью-Йорк – 29 березня 1998, Мангеттен, Нью-Йорк). Її ім’я відоме в усьому світі завдяки двом музичним альбомам українських народних і популярних пісень – “KVITKA” і “TWO COLORS”, – рівних яким немає у вітчизняній легкій музиці і дотепер. У Квітки Цісик було колоратурне сопрано рідкісного пізнаваного тембру. Її виконавська манера відзначалася вишуканістю та елегантністю. Вона вільно володіла різноманітними музичними стилями – від класики аж до джазу та рок-музики, а її тендітна, струнка постать і осяйна усмішка відразу викликали симпатію в слухачів.
Народилася майбутня співачка 4 квітня 1953 року у Квінсі (Нью-Йорк, США), в сім’ї емігрантів із Західної України Володимира та Іванни Цісиків. В родині панували музичні традиції. Володимир Цісик був талановитим скрипалем-віртуозом. Музичну освіту він здобув у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка у Львові. У довоєнні роки розпочав кар’єру концертуючого скрипаля, у 1942-1944 рр. був концертмейстером Львівського оперного театру. Після переїзду до США В. Цісик викладав в Українському музичному інституті Америки. Старша сестра Квітки Марія була відомою піаністкою, директором консерваторії в Сан-Франциско, також проводила майстер-класи у Карнеґі-Холл.
Ще в дитинстві у Квітки виявилися неабиякі музичні здібності. У п’ятирічному віці під керівництвом батька вона опанувала гру на скрипці. Коли Квітці виповнилося 17 років, Володимир Цісик помер. Його смерть була важким ударом для дівчини. Тоді, в пам’ять про батька, який завжди мріяв, щоб молодша донька стала скрипалькою, Квітка вступила в Університет Бінгемтона (штат Нью-Йорк), де отримала стипендію для навчання гри на скрипці.
Проте любов до співу перемогла. Через рік вона була прийнята у музичну школу Маннес (Mannes School of Musik) у Нью-Йорку. Там навчалася в оперній студії у Себастьяна Енгельберга, послідовника віденської вокальної традиції, брала участь у студентських постановках опер. Завершила навчання у 1974 році. Опісля виступала в театрі м. Гент (Бельгія) в опері Дж. Верді «Ріґолетто».
Молода співачка мріяла присвятити себе оперному виконавству. Вона неодноразово проходила прослуховування в оперних театрах. В надії на сценічну кар’єру навіть обрала для себе псевдонім Кейсі (від власних ініціалів К.С.). Проте, доля розпорядилася інакше. Потрібно було заробляти на життя, оплачувати навчання, і Квітка Цісик починає співати в одному з клубів у Нью-Йорку. Згодом працює в різних студіях звукозапису, озвучуючи рекламні ролики. З часом Квітка Цісик стала найвідомішою у США виконавицею у цій галузі шоу-бізнесу. Співачка співпрацювала з багатьма відомими американськими компаніями: Coca-Cola, Amerikan Airlines, Sears, Safeway, Starbarst, Макдональдс, Burger King та ін.
У 1982 році вона підписала контракт з компанією «Ford Motor Company» і була єдиним голосом цієї компанії впродовж 17 років. За визначенням тижневика «The New York Times», голос Квітки Цісик був «найпочутішим» та найбільш «всюдисущим» голосом у світі. Співачка навіть отримала спеціальну відзнаку від компанії Ford за те, що відгуки на озвучені нею рекламні джинґли залишили 20 млрд. слухачів.
Квітка також працювала у якості бек-вокалістки з такими джазовими та поп-виконавцями, як Роберта Флек, Боб Джеймс, Девід Санборн, Майкл Болтон, Мікіо Масуо, Карлі Саймон і Квінсі Джонс, а з королем поп-музики Майклом Джексоном вони навіть разом співали у хорі.
Ще однією сторінкою діяльності Квітки Ціски було озвучення фільмів. Так, фільм «You Light Up My Life» («Ти світло мого життя», 1977 р.), в якому вона виконувала пісні і грала в епізодичній ролі, був відзначений «Оскаром» та «Золотим глобусом» за кращу пісню до кінофільму.
Незважаючи на те, що все життя Квітки Цісик минуло на американському континенті, вона завжди усвідомлювала себе українською співачкою. Її патріотичні почуття виявилася у створенні двох платівок із записами українських пісень, які стали справжнім подарунком для української громади у світі. За словами Квітки Цісик, це не були бізнесові проекти, а скоріше данина любові і шани до своєї прабатьківщини.
Перший альбом «KVITKA», або «Songs of Ukraine» («Пісні з України»), був записаний у 1980 році у співпраці з першим чоловіком співачки, композитором-аранжувальником Джеком Корнером. У 1988 році цей альбом отримав премію Music Awards.
Другий альбом, «TWO COLORS» («Два кольори») був створений у 1989 році. Це був також сімейний проект – над записом платівки, разом з Квіткою Цісик, працював її другий чоловік, інженер звукозапису Ед Радкович, акомпанувала на фортепіано сестра Марія, а її мати слідкувала за українською вимовою Квітки. Крім того, до роботи над обома альбомами було залучено 20 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, що могли собі дозволити лише відомі поп-зірки США. На запис платівок Квітка Цісик витратила $200 тис. Альбоми були відзначені кількома нагородами у Канаді, а в 1990-му році у США були номіновані на премію «Ґреммі» в категорії сontemporary folk.
Україну Квітка Цісик відвідала лише один раз – у 1983 році. В колишньому Радянському Союзі платівки Цісик офіційно були заборонені, але її пісні у перезаписах на аудіо-касетах та бобінах швидко завойовували мільйонну аудиторію шанувальників української пісні.
Після проголошення Незалежності Квітка Цісик мріяла виступити в Україні; обговорювалася можливість її концерту під час Першого фестивалю «Червона Рута» у 1989 р. На жаль, цим задумам не судилося здійснитися.
У 1992 році у неї був виявлений рак молочної залози. Шість років Квітка Цісик мужньо боролася із страшною хворобою, але 29 березня 1998 року її серце зупинилося. Вона померла у своєму будинку на Манхеттені у Нью-Йорку.
Сьогодні ім’я Квітки Цісик широко відоме в Україні. Її неповторним голосом захоплюються і молодь, і люди старшого покоління. У 2010 р. у Львові, на будинку, де колись мешкала її родина (вул. Глибока, 8), була встановлена меморіальна дошка, присвячена співачці, а за підтримки депутатів Львівської міської ради одна з вулиць міста названа на честь незабутньої Квітки.
Ініціатором проведення багатьох заходів по вшануванню співачки є продюсер зі США Алекс Ґудмахер. Завдяки його старанням та підтримці небайдужих людей в Україні, зокрема голови правління ГО «Незабутня Квітка» Романа Грицевича, у 2008-2011 рр. відбулися концерти, присвячені Квітці Цісик у Києві та Львові, Міжнародний мистецький фестиваль-конкурс української пісні «Квітка» у США, Міжнародний конкурс українського романсу імені Квітки Цісик у Львові.
У жовтні 2011 року Алекс Ґутмахер передав до Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові особисті речі Квітки Цісик. Це – п’ять оригінальних фотографій співачки, рукописи, декоративна квітка, з якою вона дуже часто фотографувалася, а також предмети одягу – шкіряні рукавички, оздоблені Квіткою Цісик, та її чобітки. Ці предмети стали цінним доповненням до фондової збірки Музею і в майбутньому будуть експонуватися на тематичних виставках. На честь цієї акції у Музеї Соломії Крушельницької відбулася прес-конференція для журналістів та концерт за участю лауреата І премії Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик співачки Оксани Мухи.
Великі заходи по вшануванню Квітки Цісик були організовані і в ювілейний 2013 рік. У Львівському національному театрі опери і балету ім. Соломії Крушельницької 12 березня відбувся Благодійний гала-концерт, в якому взяли участь відомі українські виконавці: вокальна формація «Піккардійська терція», народна артистка України Ніна Матвієнко, лауреат конкурсу «Голос країни» Тоня Матвієнко, лауреат Міжнародних конкурсів Володимир Кудовба, відомі співаки Оксана Муха, Павло Табаков та ін. Кошти, виручені від продажу квитків, були спрямовані на закупівлю мамографічного обладнання для Львівського обласного онкоцентру.
Завідувачка наукового відділу Музично-меморіального музею
Соломії Крушельницької у Львові Данута Білавич
22.03.2013