Найближчим часом у Польщі варто сподіватися великого пожвавлення робіт з видобування лупакового газу. Мотивувальним чинником має стати те, що компанії PGNiG нарешті вдалося отримати перший потік лупакового газу зі своєї свердловини Lubocino 2H на узбережжі Балтійського моря.

«Це добра звістка, яка мала б мобілізувати інвесторів вкладати кошти в розвідку родовищ лупакового газу в Польщі», — заявив польський міністр фінасів Міколай Будзановський.

Лише згаданий концерн PGNiG має намір вкласти в сектор розвідки і видобування лупакового газу цього року 2,4 млрд. злотих. А загалом Міністерство охорони довкілля Польщі видало вже понад сотню ліцензій на розвідку й видобування лупакового газу. Зокрема, у Люблінському воєводстві активно бурить свердловини відома львів’янам американська фірма Chevron. Працюють у цій ділянціі також ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos і Orlen Upstream.

Останні кілька років у Польщі розмови про лупаковий газ точаться чимраз інтенсивніше. Варшава покладає на нього великі сподівання, зокрема після того, як видобуток газу з лупакових шарів допоміг Америці фактично здійснити революцію в енерґетичному секторі. За підрахунками аналітиків, вже 2020 року США з найбільшого імпортера газу перетворяться на експортера.

Науковці варшавського Інституту Костюшка стверджують, що лупаковий газ дозволить повністю перебудувати національний енерґетичний ринок. І Польща може стати піонером у царині видобування лупакового газу в Європі. Лупаковий проект дозволить країні не лише отримувати додаткові надходження до бюджету, а й створити нові робочі місця, прискорити економічне зростання і знизити ціни на енерґетичну сировину.

Поки що Польща імпортує 75% газу, притому найбільша часка обсягу надходить з Росії. Під цей час ціни на газ у Польщі є одними з найвищих у Європі.

Доповідь Центру соціальних та економічних досліджень (CASE) з назвою «Економічний потенціал видобутку сланцевого газу в Польщі у 2012–202 роках» демонструє, що завдяки видобутку сланцевого газу від 2020 року ціна на газ в Польщі знизиться пересічно на $ 60 за 1000 метрів кубічних і становитиме 360 доларів. А після 2031 року, в разі дальшого розвитку цього сектора в Польщі, 1000 кубометрів газу може коштувати лише 260 доларів.

Водночас, за підрахунками аналітиків Інституту Костюшка, за найближчі 10 років зайнятість у галузях промисловості, пов'язаних з видобутком лупакового газу і дотичними до неї ділянками, зросте на 120–190 тисяч осіб. Крім того, завдяки видобутку сланцевого газу поповнюватимуться реґіональні бюджети від додаткових зборів і податків. Це дозволить суттєво підвищити рівень життя місцевих мешканців.

Нині головна проблема, пов’язана з видобутком лупакового газу, лежить в екологічній площині, і її розв'язання залежить від суспільного сприйняття нових технологій. Бо й справді, технологія видобутку лупакового газу за допомогою гідророзриву є досить складною. Будь-який відступ від передбаченого алґоритму видобування може завдати непоправної шкоди довкіллю.

Тому, з одного боку, органам екологічного нагляду потрібно суворо стежити за дотриманням технологій. З іншого боку, компанії-видобувачі мають вивчати нові, не такі небезпечні технології. Йдеться, зокрема про те, що замість гідророзриву чимраз активніше тестують технологію так званого «сухого» видобування лупакового газу, коли замість гідрозчину використовують газову суміш.  Хоч і такий варіант не усуває всіх екологічних ризиків.

Проте вже розроблено новітню лупакову технологію, яка  зведе небезпеки майже до нуля. Російські та китайські вчені дослідили метод, який полягає у видобутку газу та нафти з горючих лупаків за допомою електрофізичного нагрівання.

 

  

22.03.2013