Європа зле пристосована до техно-світу без кордонів

 

З хаосом на ринку в Китаї вперше за довгий час Європі не доводиться чутися винуватою за останню глобальну фінансову паніку.

 

Угода кредиторів з Грецією принесла певну тимчасову відстрочку в Єврозону — навіть якщо мало хто з економістів вірить, що угода буде дотримуватися — і 27 з 28 держав-членів ЄС прогнозують економічне зростання наступного року. Деякі легкоуражені країни ЄС, такі як Іспанія, Португалія та Ірландія, піднімаються і знову рвуть в гору.

 

"Справи в Європі йдуть дуже добре завдяки низьким цінам на нафту і низьким відсоткам", — каже Майкл О'Лірі, керівник Ryanair, ірландської авіакомпанії. "Хіба би сталося якесь величезне потрясіння, щоби нафта не лишалася дешевою наступні два роки. Це добре для відновлення в Європі, для продуцентів і споживачів".

 

Але якщо одна буря ривками, але зникає, то інша вже маячить на обрії. Деструктивна сила технологій загрожує викорінити багато індустрій, на яких Європа будувала своє процвітання, і порушити існуючий баланс сили у всьому світі.

 

Цей технологічний виклик, звичайно, трясоне всі уряди, суспільства та економічні системи. І деякі американські тек-підприємці, які відвідали форум Амброзетті в Італії цими вихідними, попередили, що Європа може бути особливо вразлива до ​​швидкозмінної "техногеополітики" світу.

 

Крейг Манді, колишній директор Microsoft з досліджень та стратегії, каже: "Люди все ще говорять про геополітику нафти. Але тепер ми повинні говорити про геополітику технології. Технологія створює новий тип взаємодії геополітичного масштабу і важливості ".

 

Прикметно, зазначив він, що кібербезпека, захист даних і проблеми приватності стоятимуть першими у списку до обговорення, коли президент Китаю Сі Цзіньпін цього місяця відвідає США.

 

Крейг Манді припускає, що схильність Європи оберігати традиційні, а не сприяти інсургентним бізнесам може зробити її економіку особливо вразливою на ці підривні зміни. Повільний, консенсусний стиль політики ЄС також може бути зле пристосований до цієї епохи.

 

Небезпека, пояснює він, полягає в тому, що Європа намагається вирішити нові проблеми старими інструментами — як в приватних дебатах. "Європа використовує свою антимонопольну активність і намагається стати глобальним інфорсером деяких цих питань. Але не думаю, що підхід Європи може працювати. В Європі все крутиться навколо контролю за даними, а не навколо користувача. Контроль за даними є безнадійним квестом. Мусить бути зміна фокусу".

 

Вівек Уодва, тек-підприємець, що тепер викладає в Стенфордському університеті, також висуває на перший план виклики регулювання, з якими стикається кожен уряд, бо всі стараються бути на рівні з феноменальними технологічними розробками. Робототехніка трансформує виробництво. Тек-компанії, накопичивши масу даних про здоров'я своїх користувачів, розвивають бізнес охорони здоров'я. Все ефективніші сонячні батареї кинуть виклик енергетиці. Забезпечення глобального Wi-Fi поставить під загрозу існуючі телекомунікаційним компаніям.

 

"Регулятори не розуміють цих речей. Між Вашингтоном і Кремнієвою Долиною три тисячі миль і кілька світлових років з точки зору знань технологій", каже він. А ЄС від цих дискусій ще далі.

 

Деякі європейські стратеги можуть — не виключено, що справедливо — зіґнорувати більшу частину цих кремнієводолинних нотацій як суперентузіастичний піар. Завжди є тенденція переоцінювати короткостроковий вплив будь-яких технологічних змін. Але, як звикло кажеться, є також і тенденція недооцінювати їх довгострокові ефекти.

 

Крейг Манді стверджує, що урядові установи по всьому світі будуть змушені переформовуватися, щоб впоратися з техно-геополітикою. "Ми намагаємося модифікувати похідну від географічних кордонів структуру управління. Але ми живемо в світі без кордонів," — каже він.

 

У той час як європейські стратеги все ще одержимі проектуванням оптимальної інституціональної структури для управління своєю власною валютою та кризою мігрантів, світ навколо них дуже швидко змінюється. Мусять бути інституційна пропускна здатність для реагування на постаючі технологічні виклики нашого часу.

 


John Thornhill
Europe is ill-equipped for borderless world of technology
The Financial Times, 7.09.2015
Зреферував О.Д.

 

 

10.09.2015