Недоцільним вважають існування 31 сільської школи. Ще 19 шкіл пропонують реорганізувати до початку навчального року.
Як повідомляє портал «Погляд», у департаменті освіти і науки Тернопільської облдержадміністрації пропонують райрадам припинити діяльність чотирьох шкіл І–ІІ ступенів та двадцяти семи — І ступеня, а 19 загальноосвітніх закладів реорганізувати. Поки що райради ухвалили рішення про припинення діяльності лише трьох шкіл Зборівського та однієї Борщівського районів.
Такі пропозиції директор департаменту освіти і науки Тернопільської ОДА Любомир Крупа обґрунтовує тим, що ці школи є дуже дорогими для утримання. З його слів, витрати на утримання шкіл порівнюють за видатками на одного учня на рік. Найдорожчими на Тернопіллі є школярі у Киданівцях Бучацького району. Минулого навчального року їх було 14, і кожен вийшов державі у 38,6 тисячі гривень. Це понад півмільйона на школу. Ця сума містить усі витрати навчального закладу: від зарплатні персоналу до сплати за комунальні послуги. Учні тернопільських шкіл коштують державі середньо понад 7 тисяч гривень на рік кожен. За методологією міністерства освіти та науки, видатки на одного учня на рік не мають перевищувати 8 тисяч гривень.
Але фактичні суми залежать від мережі закладів, їх наповнюваності й поділу на класи, навантаження вчителів, їхніх окладів тощо. Любомир Крупа переконує, що кількість дітей у класах не впливає на якість освітніх послуг. У багатьох школах Тернополя класи переповнені, проте учнів там навчають краще, ніж у малокомплектних школа, де з дітьми працюють індивідуально. «До того ж, коли в класі двоє дітей, не працює відчуття колективізму, відсутній дух змагання, поняття лідерства, самоствердження», — зазначає Крупа.
На Тернопіллі станом на минулий навчальний рік було 180 малокомплектних шкіл, хоча ще десять років тому таких налічувалося 60. Малокомплектними є школи І–ІІІ ступенів, де навчається менше ста дітей, І–ІІ ступенів — менше сорока учнів і І ступеня — менше десяти.
22.07.2015