Вандалів, що знищили меморіальні таблиці та пам’ятники провідникам ОУН-УПА, досі не знайшли ані громадські активісти, ані правоохоронці. Мешканці сіл, де відбулися акти вандалізму, вже взялися до відновлення пошкоджених пам'яток.
Речник обласної міліції Світлана Добровольська у коментарі «Z» розповіла, що наразі інформації про затримання вандалів у неї немає. «Зараз триває слідство. Певні напрацювання в нас є, але поки що нічого не розголошуємо», — сказала вона. Не дали результатів і пошуки, що їх організував львівський осередок «Молодіжного націоналістичного конґресу». Його активісти навіть оголосили про тисячу гривень винагороди за інформацію про зловмисників. «Однак ніхто не зміг надати нам достатньої доказової бази», — розповіла «Z» активістка МНК Соломія Фаріон.
Тим часом громадяни взялися повертати належний вигляд пам’ятникам, а на місцях розбитих меморіальних таблиць планують встановити нові. До фінансування долучаються місцева влада, меценати і пересічні мешканці.
6 березня в родинному селищі Степана Бандери — Волі Задеревацькій Стрийського району — на бронзову постать провідника ОУН напали з молотом. Не змігши розколоти пам’ятник, вандали розбили пам’ятну таблицю на садибі-музею і втекли. «Меморіальну дошку замовимо нову, ще кращу. На щастя, маємо мецената, який завжди допомагав утримувати музей. Це народний депутат Віктор Швець. Я зараз складаю кошторис. Потім разом з районним управлінням культури виберемо скульптора, який виготовить проект нової барельєфної таблиці і відреставрує пам’ятник, на якому лишилися вм’ятини від молотка», — розповіла «Z» директор садиби-музею, онука сестри Степана Бандери Оксана Піжик. Надалі у селі Воля Задеревацька хочуть убезпечитися від зазіхань на пам'ять провідника ОУН. На території навколо музею встановлять відеоспостереження, а для самої садиби винаймуть приватну охорону. Оксана Піжик сподівається, що на сесії сільради, яка відбудеться 21 березня, на це виділять кошти з районного бюджету.
У Білогорщі під Львовом, де похований генерал-хорунжий УПА, тоді ж таки знищили музейну таблицю. «Ми поїхали туди наступного дня, але мешканці нам повідомили, що вже замовили нову. Фінансування взяло на себе Львівське міське управління культури», — зазначила Соломія Фаріон. А от у Здолбуневі на Рівненщині на фасаді районної поліклініки досі висить побита меморіальна таблиця Степану Бандері. Нову вже замовили. Придбають за кошти місцевого бюджету.
Найбільше «перепало» національним героям у Грабівці і Тюдові Івано-Франківської області. В Грабівці пам'ятникові Бандері відбили ніс, сам пам’ятник облили зеленою фарбою, а в Тюдові «Шухевича» скинули з постаменту і теж «пофарбували» синьою фарбою. «Фарбу, звісно, відразу здерли, однак реставрація пам’ятників потребує великих коштів. Ми моніторимо пресу, і наразі ніхто не заявляв, що буде фінансувати ці роботи. Якщо ситуація не зміниться, наша організація займеться збором громадських пожертв, бо нам телефонують люди і самі пропонують матеріальну допомогу», — пояснила Соломія Фаріон.
Доки нема результатів розслідування правоохоронців, «молоді націоналісти» кажуть, що не беруться стверджувати, хто саме причетний до руйнування національних пам’яток. «Ми не кажемо, що це зробили комуністи, але це точно справа рук антиукраїнських, проросійських кіл і угруповань», — запевнила активістка.
На ту саму тему:
19.03.2013