Великий Брат взявся за Skype

Skype знову став героєм газетних заголовків. У нас тепер, а в них, у шенгені, півроку раніше. Цього разу Skype – герой з негативним контекстом. Писали, що славетній безпеці розмов у цій мережі настав капець. І що це назавжди. Що ж, Великий Брат не міг вічно терпіти у себе під носом таке неподобство. Рано чи пізно, лафа мала ся скінчити.

 

Славетний принцип, який гарантував безпеку розмов чи переписки між абонентами Skype полягав у тому, що система створювала між абонентами щось типу vpn – безпечний коридор, в якому вже й відбувався обмін інформацією. Зламати захист цього коридору, звісно, можна було завжди – методом послідовного підбору, але навіть з усіма сьогоднішніми можливостями хмарних обчислень це займало забагато часу. Тому про жоден моніторинґ приватних розмов мова взагалі йти не могла б. Сьогодні ця проблема вирішена мняко кажучи «тупо, але ефективно»: в тунель між двома співрозмовниками включено сервери, через які Братик й отримує доступ до наших із вами теревень про здоровля Любки з Ланів і про те, що бульби цього року не буде.

Правда, самі масштаби стихійного лиха, як полюбляв казати Марк Твен, сильно перебільшені. Є кілька причин ставитися до цієї теми досить пофігістично. По-перше, люди добрі, ну невже ви думали, що прямо під носом Поліціянта Світу буде тако собі спокійно існувати безкоштовна система безпечного обміну повідомленнями, що дає можливість просто й зручно терористам ховати свою нафту під окупованими та поневоленими тисячу років тому пісками? Який би вигляд перед пацанами мали Сполучені Штати, вкладаючи ВВП Африки в літачки і танчики, але при цьому даючи можливість Ворогам Світової Демократії прямо перед їхнім носом замовляти по шифрованому каналу собі кошерну піцу? Їх би не то шо левандівські, їх би сихівські не поняли.

Злі язики подейкують, що Skype був (без очевидних на той день причин) два роки тому куплений Майкрософтом саме для того, щоби американський уряд чи якийсь інший тотус міг контролювати мережу й при потребі виводити кого треба під білі рученьки. Правда, для цього не досить чути, що Вася з Троєщини каже Вові з Майорівки. Прослуховуванню конкретної розмови передують місяці моніторингу, під час котрого спеціальні системи вислуховують в розмовах мільярдів абонентів спеціальні слова, як от «Любка», «Стрілки», «бульба», «погано вродила», «воронє склюло».

По-друге, слухайте, як вами, не приведи Боже, зацікавляться люди, що володіють достатніми бюджетами, Skype не врятує. Більшість фільмів про супер-шпигунів стали неактуальними не тому, що цицьки 3-го розміру у шпигунських коліжанок вийшли з моди, а тому, що всяке супер-шпигунське обладнання можна за 5 паперів замовити в Китаї (правда, доставляти треба на ім’я сусіда, на випадок, якщо дільничний міліціянт щось в цій темі шурупає). Іншими словами, для того, щоби вас слухати і бачити, не треба купувати компанію Skype. Досить інфікувати ваш смартфон спеціально під вас розробленим вірусом (баксів 200, якщо віддати розробку індусам), який пересилатиме sms-ки (ще 50) і записи дзвінків (90 зелених зверху) кожного разу, як ви будете під’єднуватися до дармового вайфаю в кафе «Пиріжкова Леся». Так само недорого й дуже ефективно можна заразити ваш ноутбук на роботі й вдома, gps-навігатор в машині, ігрову приставку з веб-камерою у вітальні й пральну машинку на дачі в тещі.

Тобто, як казав классик, «ітоґі падвєдьом»: те, що дядько Балмер може пускати через нові сервери в мережу Skype російські спецслужби за наявності відповідних документів (які там, як відомо, добуваються або паяльником, або пляшкою горілки) це однозначно зле. Зле й те, що ці сервери, як і обладнання платіжних систем може бути скомпрометоване злими хацкерами і тоді наші розмови про ф’ючерси на бульбу можуть потрапити в Інтернет. І то добре, якщо йтиметься тільки про бульбові ф’ючерси, а не про закопаний під смерекою самі знаєте шо. Але, друзі, якщо вами ці самі спецслужби зацікавилися, сміливо топіть в Збручі все електронне обладнання, крім залізка і розконсервовуйте дідову криївку. Бо навіть безпечний Skype вам у цьому випадку не поможе.

 

Дивись також:

Нюанси 

Про мнякі екрани, ґуґлоскло та простори сонячної Китайщини 

18.03.2013