Річні ритми людських генів

Всі живі істоти мають внутрішній годинник, який узгоджує діяльність організму з ритмами дня і ночі. Багато тварин і рослин реагують на зміну літа й зими, пристосовуючи свій обмін речовин до відповідної пори року. Нещодавно британські та німецькі науковці виявили, що й у людини протягом року відбуваються виразні зміни внутрішнього ритму. Дослідники помітили реґулярні коливання в діяльності кількох тисяч генів. Це позначається, зокрема, на реакціях імунної системи. Так, щоразу взимку масштаб запальних реакцій зростає. З одного боку, це посилює захист від інфекцій. Водночас цим можна пояснити, чому підвищується ризик захворіти серцевими недугами та психічними розладами, розповідають учені в журналі Nature Communications.

 

 

 

Сезонні коливання генів (блакитні – гени, активні улітку; зелені – гени, активні взимку).

 

 

«Річні ритми треба досліджувати детальніше, адже вони визначають різні аспекти обміну речовин, а всякі захворювання на них впливають», – пишуть науковці на чолі з Крісом Валасом (Chris Wallace) і Джоном Тодом (John Todd) з Кембриджського Університету.

 

Вони вже проаналізували генетичні дані, отримані з проб крові й тканин понад 16 000 людей з різних реґіонів світу, зокрема США, Великої Британії, Австралії та Гамбії. Результати: діяльність 4 000 з майже 23 000 досліджуваних генів у людей з вказаних територій залежала від пори року, за якої відібрали пробу. Велика група генів максимально активізується в зимові місяці, інша – у літні. Отримані в холодний сезон зразки крові містили збільшену кількість медіаторів та імунних клітин, і це свідчить про посилення запальних реакцій. У західноафриканській Гамбії, де немає зміни пори року, ці ознаки присутні в тих зразках, які відібрали протягом сезону дощів.

 

На підставі результатів своїх досліджень науковці доходять висновку, що імунна система людини так пристосовується до відповідних умов середовища: вона особливо активна тоді, коли найбільшою є небезпека підхопити вірус. У цей період збільшується також і небезпека надмірної або надто тривалої запальної реакції, яка може спричинити хворобу, зокрема серцево-судинну, автоімунну чи психічний розлад. Лікувати їх можна по-різному залежно від пори року. Крім того, певні вакцинації взимку можуть бути ефективнішими, ніж улітку, кажуть дослідники.  

 

Який механізм дає змогу сезонові бути таймером для генів та обміну речовин, дотепер не з'ясували. Тривалість дня й температура повітря можуть відігравати тут важливу роль.

 

 

Зреферувала Соломія КРИВЕНКО

Джерело: www.wissenschaft-aktuell.de.

13.05.2015