Хто там? – «#Svoї»!

 

15 травня на сцені львівського клубу «Пікассо» дебютним фестивалем «#Svoї» розпочнеться новий музично-фестивальний рух.

 

 

Я – одна з тих, кому пощастило застати останні рок-концерти у «Ляльці». А кілька років потому – ще й перші сольники гуртів «Інкунабула», «АннА», «Далай Лама» у клубі «S.Dali», які, на жаль, встигли хіба записати по одному дебютному альбому, а тоді розпались, назавжди залишившись у музичній історії Львова. Це останніми роками Львів прагне до звання джазової столиці. А ще зовсім недавно, у другій половині 2000-х, молоді львівські гурти міцно боронили реноме «колиски української альтернативи», і тричі  поспіль привозили гран-прі з всеукраїнського рок-фестивалю «Тарас Бульба».

 

Потому все це різко обірвалось... Нові гурточки не з’являлись; ті, що були, або розпались, або спробували переформатуватись, але світла в кінці тунелю не було. Перш за все тому, що їм ніде було грати. Концертних майданчиків у Львові і досі на пальцях порахувати. Тоді ж двері для молодих музикантів відчинили паби і бари, але там і можливості не ті, і слухати їх пісень не дуже хотіли – треба було грати те, що любить публіка. Так настала доба кавер-груп. На щастя, доки Львів підспівував добре знаних пісень, українська музика все ж розвивалась. На щастя, і у Львові за цих кілька років виросло нове покоління. З «репетиційок» вийшло, може не так багато, але пару добрих гуртів, яким є що запропонувати зі сцени не лише Україні. На щастя, у Львові є люди, які люблять «свою», тобто українську музику, а тому докладають усіх зусиль, аби прищепити любов до неї і іншим, не втрачаючи віри переконати нас з вами, що й «своє» можна творити на європейському рівні та у кращих світових тенденціях. 

 

 

Так організатор різноманітних концертів Святослав Румежак зініціював фестиваль-рух «#Svoї». Ідею миттєво підхопили івент-агенції LiveSignal, Medallion, підтримала «Асоціація розвитку культури та мистецтва», а також безліч зацікавлених і готових допомагати людей, які нині уже склали цілеспрямовану команду активістів-пропагандистів цікавої української музики нової генерації. Одна з них, менеджерка культури і редакторка проекту «Афіша.Львів», Ляна Мицько як прес-секретар фестивалю розповіла Zbruc.eu докладніше про задум «#Svoї»:

 

– Ідея у тому, що ми робимо не просто фестиваль, а започатковуємо рух підтримки української молодої музики, яка варта уваги. Є багато гуртів, кожен з яких робить якісну музику, яка цінується в певних колах, і яку слід виносити на широкий загал, – переконана Ляна. – Справа у тому, що зазвичай гурт напрацьовує репертуар, створює сторінку у соцмережі, і на цьому просування бенду і його контакт зі слухачем закінчується. Рідко хто йде далі. Тому часто про цікавий гурт знають в кращому разі пару сотень людей. Проте, якщо зібрати прихильників кожної з груп в одному місці їх виявиться цілий фестиваль! І назва цього фестивалю – «#Svoї» – дуже не випадкова, бо навколо чого ми ще повинні об’єднуватись, якщо не навколо свого? Своя музика потребує підтримки активних людей. Натомість коло активних людей, зокрема відомих музикантів, підхопило фото-флешмоб із бажанням підтримати, і так продемонстрували готовність допомогти нам і молодій українській музиці.

 

– Яка вона – нова українська музика?

 

– Різностильова, і без шароварів. Перший фестиваль представить переважно Київ, за винятком Sasha Boole – унікального мандрівного кантрі/фольк-виконавця з Чернівців. Разом це буде сім гуртів, плюс одна команда, яку відберемо шляхом конкурсного голосування. За жанром обмежень немає. Це буде абсолютна суміш. Тут і мінімалізм, і танцювальна музика, багато інді, а часом щось трохи важче. Наприклад, серед запрошених є найгучніший гурт вітчизняної електронної сцени Dead Boys Girlfriend, інді-рок привезе учасниця «Голосу країни» з команди Діани Арбеніної Lika Bugaeva, Panivalkova – це неймовірне чуттєве жіноче тріо, 5 Vymir запропонує трохи бріт-попу, Lakeway – трохи інді-попу з чуттєвими текстами.

 

– Хто є вашою публікою, бо жанрово це зовсім різні люди...

 

– Публіка зараз стала досить універсалізована. Люди, які цікавляться новою музикою найчастіше не обмежуються одним-двома напрямками, певною стилістикою. Натомість розуміють, що нарешті українська музика продукує щось у світових тенденціях. Тому критерій вибору полягає радше у якості музики, ніж у стилі. 

 

– Розкажи детальніше про конкурсний відбір.

 

– Відбір відбудеться у два тури. До 9-ого травня будуть публікуватись у соцмережах гурти, які подали заявку. Вісім публікацій гуртів, які наберуть найбільшу кількість репостів, власне, і стануть тими вісьмома командами, які перейдуть у другий тур. У другому етапі відбудеться голосування. Переможець голосування і стане восьмим учасником, який відкриє перший фестиваль «#Svoї». 

 

– Діяльність руху не обмежиться лише фестивалем?

 

– Наразі ми працюємо над маніфестом, а також уже є домовленості з іншими містами, де активні і небайдужі також хочуть підтримати нову українську музику під нашим брендом. Поки вибудовуємо сітку співпраці. Також впродовж літа плануємо провести серію музичних заходів просто неба – від камерних джемів до масштабних сейшенів. Одним словом, рух «#Svoї» – це культурна ініціатива, в основі якої закладено ідею пропагувати, популяризувати і поширювати нову українську музику. А це мета не на одну подію, і навіть не на один рік.

 

07.05.2015