План реформ для України напишуть у Відні?

Європейські політики заснували Аґентство модернізації України, яке має розробити проекти реформ для Києва. Його роботу фінансуватимуть українські олігархи.

 

 

«У 1989 році поляки були на роздоріжжі. Казали: або станеться диво, або вони візьмуться до роботи і змінять свою країну. Ми не маємо розраховувати на диво. Мусимо йти вперед, – сказав учора в заповненому вщерть віденському палаці Ферстеля Дмитро Фірташ, один з найбагатших українців і керівник Української Федерації роботодавців. – Ми потребуємо великого плану, завдяки якому перетворимо нашу країну. На його підготовку даємо собі 200 днів».

 

«Це буде український план Маршалла. Це наша відповідь на дефетизм деяких європейців, на твердження, що Україна – це бездонна студня, країна, яка не зможе звільнитися від прокляття історії і географії. Так ми відкриваємо Україні двері до Європи», – додав Бернар-Анрі Леві, відомий французький письменник і філософ, вже багато місяців речник підтримки Києва. Оце його формулювання видається, однак, невлучним, бо план Маршалла після II світової війни означав гігантську фінансову допомогу США для знищених західноєвропейських економік. Учасники вівторкової зустрічі у Відні створили аґентство, що має дати Україні підтримку, на разі не фінансову, а експертну.

 

Союз авторитетів й олігархів

 

Леві та Фірташ. Світової слави філософ й олігарх з каламутним минулим. Ці дві постаті найкраще показують характер ініціативи. У Відні закладено союз реформування України, створений повсюдно шанованими особистостями європейського публічного життя й українськими олігархами, які після падіння режиму Віктора Януковича зберегли великі впливи в державі. Деяких з них, таких як зятя колишнього президента Леоніда Кучми Віктора Пінчука, що в Польщі фінансово підтримує Фонд Алєксандра Кваснєвського Amicus Europae, віддавна пов'язують з прозахідною течією української політики.

 

Інші, такі як Фірташ, мали близькі зв'язки з групою Владіміра Путіна, а свої бізнесові імперії збудували в симбіозі з режимом Януковича. Вони змінили фасад, коли вибухла революція Майдану. Сам Фірташ нині чекає у Відні на рішення австрійського суду про його депортацією до США – Міністерство юстиції вимагає його видачі, бо хоче судити за звинуваченнями в корупції і створенні злочинної групи.

 

З іншого боку, саме олігархи виявилися порятунком для української держави. Вони організовували й озброювали добровольчі батальйони, що воюють з російським аґресором на сході України. Їм справді залежить, щоб їхня країна стала європейською, бо тільки в правовій державі вони можуть безпечно робити інтерес. Урочисто проголошене вчора Аґентство модернізації України – це перша такого широкого масштабу спроба впливу багатих українців на розвиток своєї країни.

 

Проекти як дар для Києва

 

План, тобто пакет реформ, щодо кожної сфери українського життя мають підготувати експерти під керуванням відомих колишніх і чинних політиків з Німеччини, Франції, Великої Британії і Польщі, що входять до складу Аґентства модернізації України. Їхні проекти надішлють до Києва, до Верховної Ради, яка втілить їх в життя. Проект підтримує український президент Петро Порошенко, як запевнив Леві.

 

З'являється, однак, сумнів: як реляціонує аґентство з Міжнародною радою реформ при президентові України, на чолі якої стоїть колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі? Київська Рада була створена саме для розроблення програми перебудови держави. Те саме завдання ставить собі і віденська ініціатива. Створює їй конкуренцію?

 

Авторами ідеї аґентства є Леві і депутат німецької хадеції Карл-Георг Вельман. Офіс інституції розміститься у Відні, який і далі вважається нейтральним містом, відкритим на Схід і Захід.

 

Аґентство працюватиме під патронатом керованої Фірташем Федерації роботодавців, а також українських профспілок. Фінансувати його мають кільканадцять найбагатших українських олігархів, у тому Фірташ і Пінчук. Цей останній в грудні минулого року на шпальтах Financial Times переконував, що старі українські структури самі по собі не зміняться і блокуватимуть реформи. Потрібна зовнішня підтримка. Саме це мають забезпечити експерти аґентства, які вже на самому початку застерегли, що ані українські політики, ані олігархи не матимуть жодного впливу на їх роботу.

 

Україна потребує CBA

 

Влодзімєжу Цімошевічу, колишньому польському прем'єрові, шефові МЗС і міністрові юстиції, в аґентстві випала ділянка боротьби з гігантською корупцією. «Вважаю, що Київ повинен наслідувати польські рішення. Я був проти створення в Польщі CBA [Центральне антикорупційне бюро], але в Україні без такої інституції не обійтися. Вони потребують непідкупних поліціянтів, як американські недоторкані, що полювали на Аль Капоне», – каже він.

 

Цімошевіч планує також і велику суспільну кампанію, яка переконувала б українців відмовитися  від хабарів. «Корупція вбиває в людях надію на те, що може бути краще. Якщо ми не скрутимо їй голови, то вона паралізує реформи», – стверджує колишній польський прем'єр.

 

Так само думає Пеер Штайнбрюк, колишній німецький міністр фінансів, що уславився рятуванням німецької економіки на початку світової кризи. В аґентстві він має заопікуватися реформою фінансового сектору. «Якщо ми не запевнимо донорів, що їхні гроші не розпливуться, не отримаємо ані цента. А мільярди на відбудову України вдасться знайти. Останнім часом МВФ задекларував 17 млрд. євро», – наголошує він, нагадуючи, що Україна мусить також краще збирати податки і перебудувати фінансову систему.

 

Кушнер оздоровить службу здоров'я

 

Бернард Кушнер, колишній шеф французької дипломатії, який раніше очолював «Лікарів без кордонів», в аґентстві готуватиме реформу служби здоров'я. «В Україні є чудові лікарі і лікарні. Тільки система централізована і комуністична. Перебудова триватиме роки, я ж би хотів створити зону з сучасною службою здоров'я, куди кожен мав би доступ. Потім можна було б її розширювати», – звітував він.

 

«Не думайте собі, що Європа приїде до вас, як лицар до князівни, щоб вас звільнити. Ви мусите самі подбати про себе, а щойно тоді ЄС почне розмовляти з можливостями розширення на Україну», – додав Гюнтер Ферхойген, колишній комісар ЄС з питань розширення, який в аґентстві відповідатиме за європейську політику.

 

«Досить глянути на ґлобальні рейтинґи, в яких Україна займає далекі місця, щоб побачити, який потенціал корениться в цій країні. Якщо ви створите добробут і демократію, проблема сепаратистів на сході розв'яжеться. Україна їх притягне знову», – зазначив Фредерік Вільгельм де Клерк, колишній президент ПАР і лауреат Нобелівської премії миру, зовсім не розуміючи, що на сході України немає проблеми міфічних «сепаратистів». Є проблема замаскованих військ Владіміра Путіна.

 


Bartosz T. Wieliński
Plan reform dla Ukrainy napiszą w Wiedniu?
Gazeta Wyborcza, 4.03.2015
Переклад О.Д.

04.03.2015