Коли йдеться про азартні ігри чи споживання алкоголю, релігійні люди поводяться відверто розважливіше, ніж пересічний громадянин, вони частіше уникають таких ризикових факторів. Але це не означає, що в усіх сферах життя набожні поводяться розважливіше, ніж атеїстично налаштовані особи. Швидше навпаки, засвідчує дослідження Даніели Купор (Daniella Kupor) та її колег з Вищої школи бізнесу Стенфордського Університету, його опублікували в журналі Psychological Science.
В процесі дослідження опитали 900 більш чи менш набожних людей, їм давали різні завдання.
Одні учасники могли взяти участь в експерименті, за який їм обіцяли фінансову винагороду. Вони мусили дивилися на дуже світлу й потенційно шкідливу для очей фарбу. Порівняльна група, натомість, не отримувала нічого, але при тому мусила дивитися на темну, нешкідливу фарбу. Частині осіб напередодні з допомогою текстів нагадували про Бога, іншій – ні. По суті 95, 5 % людей відважувалися на ризикований дослід, якщо напередодні читали про Бога. У групі «безбожників» таких виявилося 84, 3 %.
В другому випробовувані учасникам зачитували оголошення неморальних пропозицій (навчися обманювати), ризикових затій (навчитися стрибати з парашутом) й нейтральних занять (знайди класну відеогру). Знову ж таки, піддослідні поділялися на групи: ті, кому нагадали про бога, й ті, кому не нагадували. Результат був очевидним: коли мова заходила про бога, піддослідні частіше погоджувалися на стрибок з парашутом, але рідше на неморальні пропозиції, ніж група атеїстів.
Наступні тести й опитування підвели Купор та її команду до відносно однозначного висновку: той, хто вірить у Бога й відштовхується від цього, думаючи, що він захищає від біди, більше схильний до ризикової поведінки. Й навпаки, ці люди більше гніваються, коли втрачають гроші в азартних іграх, адже тоді захисна дія не спрацьовує. Але згідно з висновками психологів, так поводяться тільки ті релігійні люди, що пов’язують Бога з обіцянками захисту.
Зреферувала Соломія КРИВЕНКО
Джерело: http://www.spektrum.de.
01.03.2015