Щороку спалюють принаймні 1 300 млн. тонн деревини. Так вивільняють майже мільярд тонн діоксиду вуглецю. Майже три мільярди людей залежить від лісового палива, насамперед воно потрібне для приготування їжі. Якщо діяльність у європейських лісах вже століттями неухильно контролюють, то в Азії, Африці та Латинській Америці цього не відбувається. Мексиканські й американські науковці в журналі Nature Climate Change повідомляють, що сьогодні майже третину всіх лісів знищують через підсічно-вогневе рільництво, здійснюване без наступного насадження дерев. Це дорівнює 2 % ґлобальної частки вуглекислого газу, який потрапляє в атмосферу.
Конфіскована деревина (в бразильському штаті Пара, 2008): тропічні ліси Амазонки є найбільшими суцільними лісами на Землі
Робоча група на чолі з Омаром Масерою (Omar Masera) з Національного Автономного Університету Мексики залучила до свого дослідження численні національні розвідки експлуатації лісів, а також інформацію Міжнародного енергетичного аґентства й дані ООН. Науковці змогли достовірно обчислити ґлобальний показник лісокористування за 2009 рік.
З фокусом на тропічних лісах й субтропічних реґіонах вчені ідентифікували країни, які найбільше знищують ліси. В Азії до таких належать Пакистан, Непал, Бутан, Індонезія та Бангладеш. В Африці — Еритрея, Ефіопія, Кенія, Уганда, Руанда й Бурунді. Незважаючи на величезні лісові реґіони, центр масштабних винищень лісів у Латинській Америці міститься на Карибському острові Гаїті. Колумбія, Бразилія та Арґентина, здається, дедалі сильніше усвідомлюють необхідність вреґулювати використання лісів, хоча на території до 20 % природні ресурси все ще надмірно експлуатують.
У своєму масштабному дослідженні Масера та його колеґи заклали важливі підвалини для кращого планування нового проекту захисту клімату в межах поточної REDD-дискусії (Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation; скорочення викидів внаслідок вирубу лісів та їх деґрадації). Адже дотепер не було надійних даних від Міжурядової групи експертів з питань змін клімату. Лише загальними рисами кліматологи оцінювали емісію парникових газів з огляду на вируб лісів й підсічно-вогневе рільництво. Частку непостійного добування деревини вони визначали лише як 10 %, а це набагато нижче, ніж засвідчують результати нового дослідження.
Але науковці не лише надали нові дані, які врахують в укладенні наступної кліматичної угоди. Вони також обдумали заходи, які дадуть змогу скоротити викиди CO2, і запропонували їх. Окрім обмеження підсічної системи рільництва, важливим є розподіл 100 млн. печей, на яких здебільшого бідне населення зможе ефективно приготувати їжу і якими опалюватиме житло.
Внаслідок цього сучасний показник викидів вуглекислого газу, пов'язаних з випалюванням деревини, може знизитися на 8–17 %. Нез'ясованим залишається тільки, хто фінансуватиме такі ініціативи.
Зреферувала Соломія КРИВЕНКО
Джерело: http://www.wissenschaft-aktuell.de.
21.01.2015