Ще не втілена мрія Президента

 

Віднедавна у заповідному урочищі Женець поблизу гуцульського села Татарова з'явилася нова туристична приваба, яка наразі не внесена до жодних путівників, але вже років із десять відома всім екскурсоводам та місцевим мешканцям. Мандруючи пішохідним маршрутом до водоспаду Гук, туристи неодмінно звертають увагу на дачу колишнього Президента Віктора Ющенка, яка 2004 року виросла на місці старих гуцульських садиб. Тепер вона розрослася до чималого маєтку, який називають туристично-рекреаційним центром. Не звернути уваги на «президентську дачу» неможливо ще й тому, що відразу за маєтком Ющенка обривається добра асфальтована дорога і після того ще три кілометри до водограю треба діставатися розбитою ґрунтівкою…

 

Кажуть, ініціатором придбання двох сільських хат на віддаленому присілку Татарова, який у Женці вклинюється в територію Карпатського національного природного парку, був кум і приятель Ющенка, відомий політик і автогонщик Євген Червоненко. Його начебто привабила сюди відлюдність цієї місцини, розкинутої приблизно посередині між курортним селищем Яремча та гірськолижним курортом «Буковель». Розкішні апартаменти можновладців, заховані за зеленими шпилями смерек, ледве помітні з дороги.

 

 

Роздивитися, як облаштував своє обійстя в Карпатах Віктор Ющенко, можна з узлісся на горі навпроти нього. Звідси видно, що на території садиби, в якій час від часу мешкають екс-Президент і його родина, розміщено декілька капітальних споруд. Найбільша має велику літню терасу та просторий хол для урочистих обідів чи ділових переговорів, поруч — будинок для прислуги.

 

 

Основний вид транспорту на президентській дачі — квадроцикл, на якому часом їздить сам господар обійстя. Але здебільшого ним користується комендант охорони для об'їзду території. Як розповідають місцеві мешканці, головному охоронцеві часто доводиться ганяти цим транспортом по горах, збираючи по довколишніх лісах Ющенкових овець. Їх у нього тут зо два десятки, вони нерідко тікають і губляться. «Для коменданта ті вівці — то страшний менінгіт», — кажуть селяни.

 

 

Але справжні клопоти, як розповідають місцеві мешканці, були під час будівництва «президентської дачі», коли ні вдень, ні вночі охоронцям і робітникам на будові не давав спокою якийсь полтерґейст. Тоді тут коїлося щось незрозуміле та моторошне: інструменти самі собою зривалися з місця, ні сіло ні пало перевертався тракторець. А охоронцям вночі завдавав клопоту чийсь благальний голос. Один з них ледь не впав у колодязь з водою, куди його покликав хтось невидимий.

 

 

Горяни кажуть, що хату Ющенкові продали «з усім», тобто разом з нечистим духом, якого місцеві називають «Юрчиком». І лише після того, як поруч із «президентською дачею» збудували дерев'яну церковцю і відслужили там літургію, усі паранормальні явища припинилися. Щоправда, дотепер мешканці навколишніх сіл побоюються затримуватися в урочищі Женець після заходу сонця. Так само майже ніхто з місцевих не наважується працювати на будівництві, яке провадить екс-Президент біля своєї карпатської дачі.

 

 

Тим часом поруч із дерев'яною церквою, яка досі стоїть без нового кутого хреста і замкнена на колодку, впритул до гірської річки виросло ще декілька споруд. Донедавна доступ до будівельного майданчика суворо охоронявся, але нині потрапити до новобудов наразі стало простіше. Сторожі не виявляють уже такої пильності, тож репортерові «Z» вдалося побувати навіть усередині деяких будівель, які за задумом Ющенка мали би стати частиною великого туристично-рекреаційного комплексу.

 

 

Отож поруч із церквою — триповерхова споруда, подібна до дерев'яного палацу, з мансардами, вежами та ґалереями. Від цього будинку, в якому, очевидно, працюватиме ресторан, є вихід на терасу над гірською річкою — з дерев'яними столами та лавами.

 

 

 

Далі, вниз за течією річки — ще одна триповерхова споруда, віднизу догори викладена каменем й оздоблена деревом. Стилістика та сама — розкішний карпатський замок. 

 

 

Фасадну стіну цієї будівлі прикрашає кута фіґура гуцула з трембітою. Ймовірно, саме тут екс-Президент має намір розмістити музей народних інструментів і фонотеку. Самих музичних інструментів наразі не видно, але раритетні січкарні та човен-довбанка вже скромно прикрашають інтер'єр.

 

 

Загалом на території маєтку начебто заплановано розмістити щонайменше три музеї (один буде присвячений гуцульським скриням, яких у Ющенка зібралося вже кілька десятків). Також екс-Президент планує відкрити кафе-ресторан і готель на декілька номерів. Наразі повністю викінчений будиночок у вигляді водяного млина, поруч з яким стоять муляжі вуликів. Перед ним — невеличке штучне озерце, а позаду — гуцульська колиба.

 

 

 

 

 

 

Усередину колиби можна було навіть потрапити і помилуватися різьбленням, яким прикрашено одвірки та віконниці, роздивитися фіґурне кування декоративних елементів навколо ватри.

 

 

 

 

 

 

На стіні колиби над одним із столиків зауважив прикріплений аркуш з написом «бра». Знаючи, що всі роботи на будівництві контролює особисто Віктор Ющенко (він навіть сам сідає за кермо міні-тракторців), можна припустити, що й вказівку встановити на цьому місці освітлювальні прилади дав він особисто.    

 

 

Висновуючи з кутих «півників», які мали прикрашати фасад котроїсь із тутешніх будівель, із зображенням числа 2012, — свій туристично-рекреаційний центр Віктор Ющенко мав намір відкрити у Женці ще два роки тому. Але його мрія досі залишається нездійсненою.

 

 

Наразі для поодиноких туристів, які в теперішнє міжсезоння забрідають до Женецького водоспаду, працюють інші розважальні заклади. Біля самого водоспаду облаштувався традиційний сувенірний ринок з літнім кафетерієм «Закуска гуцула», трохи далі — колиба, чинна лише в літній сезон. Поруч із «президентською дачею» є дві туристичні садиби — «На гуцульській полонині» та «Дикий мед». До речі, на урочистому відкритті «Дикого меду» 2009 року Віктор Ющенко у ранзі Президента побував особисто і побажав сусідам «успіхів і процвітання». А після того сам почав з розмахом розбудовувати свої володіння.

 

«Конкуренції не боїмося, — знизали плечима на рецепції «Дикого меду». — У нас готель невеличкий, лише на 13 осіб, уже є свої постійні клієнти. Та й навряд чи Віктор Андрійович швидко завершить будівельні роботи».

 

Прохід та проїзд до Женецького водоспаду — платний, тож на туристах, охочих відвідати рекреаційно-туристичний центр Віктора Ющенка, в майбутньому зароблятиме Карпатський національний природний парк. Серед об'єктів, які мають з'явитися в маєтку колишнього Президента, планується співоче поле (концертний майданчик) на півтори тисячі осіб, тож заповідник час від часу може знімати добру касу з відвідувачів. Як вплине присутність такого натовпу на довкілля заповідної території — це вже тема для іншого дослідження...

 

 

Світлини автора

 

 

10.10.2014