Космічний ліфт вже до 2050-го року

Гігант будівельної індустрії – будівельна корпорація «Obayashi» оголосила про свої плани: спорудити за допомогою вуглецевих нанотрубок космічний ліфт висотою 96 тис. кілометрів. Він зможе піднімати людей і вантаж у космос за значно меншу ціну, ніж ракетний транспорт. Вчені вже працюють над створенням роботизованої кабіни та розробляють технології, що дозолять виготовити трос потрібної довжини.

 

 

 

Спорудження космічного ліфта радикально здешевило б поставки в космос вантажів і людей. Він дав змогу б обладнати орбітальний стартовий майданчик для запуску місій в глибини Всесвіту. Також за допомогою ліфта можна було б розгорнути величезну мережу сонячних панелей для забезпечення Землі дешевою енергією.

 

 

Космічний ліфт вже давно описують у художніх творах майстри наукової фантастики. Схоже, що зі світу ідей задум можна перенести в світ реального. Про намір збудувати космічний ліфт і ввести його в експлуатацію впродовж наступних кількадесят років заявила японська компанія «Obayashi». Якщо задум вдасться, галузь космічних польотів зазнає революційних змін: ціна, за яку людина потрапить до космосу, складатиме всього 1 % від тої вартості, яку потрібно заплатити, щоб полетіти в космос ракетою сьогодні.

 

Кожна новаторська ідея спершу викликає чималий скепсис, проте дослідження, здійснене 2012 року міжнародним колективом вчених, дійшло висновку: космічні ліфти – завдяки винайденню надміцних вуглецевих нанотрубок – мають тверде наукове підґрунтя. «Міцність нанотрубок майже в сто разів перевищує показник сталевого тросу, а тому задум – цілком реальний», – повідомив Йоджі Ішікава, менеджер з науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт компанії «Obayashi».

 

Та серйозна проблема полягає у виготовленні нанотрубок потрібної довжини (висота ліфта має бути 96 тис. км – це майже чверть відстані до Місяця). На разі «Obayashi» може похвалитися лише 3-сантиметровими волокнами. Над створенням значно довших кабелів трудяться науковці з усієї Японії. Щоби підштовхнути прогрес, у країні щорічно організовують тематичні змагання. Ішікава певен: до 2030 року технологія буде в наявності.

 

Хоча трос іще не готовий, вчені з японського Університету Канагави вже розпочали роботу над створенням роботизованої кабіни з магнітним лінійним приводом, яка зможе підніматися на тисячі кілометрів догори. Навіть підрахували: за один раз робокабіна зможе взяти на борт до 30 людей. Добирання до космічної станції триватиме 7 днів.

 

В разі успішної реалізації проекту монополія ненадійних і дорогих ракет, що стартують з наземних майданчиків, може відійти в минуле. Ракети підіймають у космос вантаж за ціною $ 22 тис. за кілограм, космічний ліфт робитиме це всього за 200 доларів.

 

Звичайно, ракети й надалі використовуватимуть, зокрема для відправки місій на більші дистанції, до віддалених закутків Сонячної системи.

 

Також існує революційна ідея спорудити орбітальні стартові платформи (куди доставлятимуть вантажі через космічні ліфти): завдяки цьому рішенню вдалося би суттєво зменшити затрати на паливо для подолання земної гравітації.

 

Спорудження космічних ліфтів відкрило би перспективу розвитку космічного туризму й дало б змогу створити величезну мережу сонячних панелей для забезпечення Землі дешевою енергією.

 

Представники «Obayashi» розуміють: без підтримки одній компанії навряд чи вдасться реалізувати настільки амбітний проект. Тому експерти сподіваються на об'єднання зусиль численних компаній і дослідницьких установ. До слова, для координації робіт зі створення космічного ліфту з 2008 року діє заснований у США міжнародний консорціум.

 

Звичайно, японська «Obayashi» – не єдина компанія, що працює над втіленням ідеї про космічний ліфт. 2012 року американська фірма «LiftPort Group» на платформі «KickStarter» запустила проект, мета якого дослідити, чи теоретично можливим є космічний ліфт на Місяць. На задум вдалося зібрати 110 353 доларів.

 

 

Зреферував Олег КАЧАН

Оригінал за посиланням: http://www.sciencealert.com.au.

25.09.2014