Чумацький шлях – частина надскупчення галактик, газових філаментів та порожнього простору. Цю величезну розгалужену систему науковці вперше перенесли на карту. При тому встановили: Ланіакея (так назвали скупченням галактик) – загалом більша, ніж вважали, та на диво складно структурована. Про результати роботи розповідають науковці в журналі Nature. 3D-модель та відео демонструють красу Ланіакеї.
Частина суперкластера Ланіакеї в супергалактичній екваторіальній площині.
Матерія Всесвіту розподілена нерівномірно, подекуди вона утворює великі структури – кластери, філаменти; подекуди – порожні простори. В масштабі більшому, ніж використовують для спостереження за кластерами, важко визначити, хто з ким тісніше пов’язаний. «Але спектроскопічні вимірювання розкривають суть структурних мереж, між якими, все ж, не можна провести чіткі межі», – пояснюють Брент Талі та його колеґи з Гавайського університету в Гонолулу.
Площі з великою густиною галактик астрономи називають суперкластерами, надскупченнями, проте єдиного визначення цього терміну досі немає. Суперкластер, частинами якого є Чумацьких шлях та його локальні групи галактик, не вдавалося ні картувати, ні розділити. Дотепер.
Завдяки результатам нового дослідження неба й чистішим методам обчислення неможливе зробили можливим – виміряли величини нашого надскупчення галактик. Спочатку треба було визначити власний рух галактик як індикатор руху її складових в надскупченні. Оскільки сила тяжіння пов’язує галактики між собою та зі спільним центром, то вона й визначає їхній рух. Якщо напрям власного руху – один, значить галактики належать до одного надскупчення, якщо напрям руху різний, то тут проводять межу між двома сусідніми суперкластерами.
Щоби визначити власний рух сильно віддаленого об’єкта, спочатку належить обчислити розширення Всесвіту. Це можливо, коли відомою є точна відстань галактики. Цю інформацію надає науковцям донині найбільший каталог галактичного руху – Cosmicflows-2 Survey. У ньому визначили відстань віддалення для майже 8 000 галактик. Таллі та його колеґи скомбінували це з даними про швидкість галактик і змогли вивести їхній власний рух.
Результатом стала перша тривимірна карта нашого надскупченння. Простір, що складається з 520 мільйонів світлових років, науковці назвали Ланіакеєю. Це поєднання гавайських слів «небо» (lani) та «безмежний» (akea). Окрім Чумацького шляху та скупчення галактик у сузір'ї Діви, на карті позначені так звані Local Void (локальні порожнечі) – особливий безгалактичний реґіон по сусідству з нами. Загалом маса Ланіакеї дорівнює 10 у 17-му степені мас Сонця, вона поділена на майже 100 тисяч галактик, розповідають науковці.
Всі галактики та реґіони в надскупченні пов’язані багатьма розгалуженими потоками. Центр утворює так званий Великий атрактор, ділянка у Всесвіті, навколо якої обертається більшість елементів нашого надскупчення. Він утворює квазізападину в полі тяжіння.
Чумацький шлях лежить, радше, в передмісті надскупчення, на довгому розгалуженому потоці Ланіакеї. Лише трошки далі ззовні починається великий порожній простір Всесвіту, район практично без галактик й інших накопичень матерії. Оточують наше надскупчення три інші: Шаплі, Кома, Персей-Риби.
Зреферувала Соломія КРИВЕНКО
Оригінал за посиланням: http://www.scinexx.de.
06.09.2014