Оптимізація ветеранів

Дві сотні колишніх вій­сь­ко­во­служ­бов­ців Іва­но-Фран­ків­сь­ка 26 лютого протестували проти закриття єдиної в області вій­сь­ко­вої по­лік­лі­ні­ки. І хоч офі­цій­но­го рі­шен­ня Мі­ніс­тер­с­т­ва обо­ро­ни ще немає, ветерани вирішили вжити превентивних заходів. Їх також підтримав медперсонал закладу, який може залишитися без роботи. Натомість у Міноборони кажуть, що Президент доручив оптимізувати Збройні сили, але додають, що скорочення витрат не має стосуватися до соціальних об'єктів. Відтак ґарантій не дають, але припускають, що поліклініку все ж не закриють. Відповідь на питання, яке турбує ветеранів, ймовірно, озвучать у п'ятницю в Києві на колеґії міністерства оборони.

 

Офіційно поліклініку наразі не закривають, проте, як стверджують ветерани та медики, їхній заклад є у списку об’єктів, що планують «оптимізувати». А в разі такої ухвали, протестувати вже буде пізно. Тому вони вирішили висловити своє обурення ще перед колеґією Міноборони. На акцію прийшли близько двох сотень громадян, серед них лікарі поліклініки, ветерани Другої світової війни та війни в Афганістані. Зокрема, активними учасниками заходу стали члени найбільших ветеранських організацій області — «Ветеранів 38-ї армії» та Івано-франківської обласної та міської спілок ветеранів Афганістану.

 

Медики кажуть, що в разі розформування поліклініки лікуватись військовим доведеться у звичайних цивільних медзакладах. Але чи будуть там дотримані всі норми законодавства щодо безплатного лікування, безкоштовних медикаментів, позачергового обслуговування — щодо цього мають сумніви і самі ветерани, і лікарі, які сьогодні їх обслуговують. Під сумнів ставлять також готовість цивільних поліклінік приймати додаткову групу пацієнтів. Медики прогнозують появу великих черг під кабінетами, оскільки вік ветеранів та пережиті в минулому події змушують їх звертатися до лікарів досить часто.

 

Лікар-дерматолог військової поліклініки, службовець Збройних сил України Оксана Чекіт розповіла «Z» і про іншу проблему «оптимізації». Після закриття виникне проблема з чинними військовими. «Наприклад, захворів військовослужбовець на грип. Йому треба лікарняний хоча б на п’ять робочих днів. Цивільний лікар не має права видати йому такий документ. Тому він буде змушений їхати або до військового госпіталю у Львів або в Чернівці», — пояснює абсурдність ситуації Оксана Чекіт. Що ж до втрати роботи персоналу клініки, то лікар-дерматолог хоч і вважає це проблемою, проте переконана, що «висококласні спеціалісти, які тут працюють, знайдуть собі місце в інших лікувальних закладах». «А от хто забезпечить ветеранам ґарантовані державою права — окремі палати для ветеранів, все безкоштовне, все без черги?», — запитує лікар-дерматолог.

 

Попри те, що на Івано-Франківщині мешкає понад 14 тисяч ветеранів та військових пенсіонерів, лише тут немає повноцінного військового шпиталю. Голова Івано-Франківської міської організації Української спілки ветеранів Афганістану Віктор Омелько розповів «Z», що це не перша спроба закрити поліклініку. «Тенденція скорочення невеликих медичних закладів спостерігається вже давно. І люди на захист цього закладу ставали вже неодноразово, збирали підписи, надсилали листи до Президента, в Міністерство оборони України, але тенденція зберігається. Хоча це єдиний в області військовий лікувальний заклад. Тут працюють висококваліфіковані лікарі, до того ж категорія ветеранів, вона — специфічна. Тому ми відстоюємо свої права. Реформа Збройних сил має відбуватись на краще — працювати на підняття рівня наших військ, щоб фінансування добавили, щоб більш професійною стала наша армія. А скорочення — це не найкращий вихід. Скорочена армія стає менш боєздатною», — переконаний Віктор Омелько.

 

Урядовці ж наразі не підстверджують, але й не спростовують інформацію про закриття поліклініки. Позицію Міністерства оборони озвучив підполковник Західного регіонального медіа-центру МОУ Тарас Грень: «Рішення міністра оборони з цього питання зараз немає, воно буде прийняте незабаром. В п’ятницю очікується колеґія Міністерства, де буде розглядатись питання про військові заклади. Але Головнокомандувачем Збройних сил України, Президентом України Віктором Януковичем було поставлене завдання проводити оптимізацію Збройних сил, не торкаючи соціальних об’єктів. Тому думаю, що цю поліклініку чіпати не будуть».

 

Довідка:  2004 року в місті ліквідовано військовий шпиталь, який обласна влада обіцяла відновити у новому приміщенні. Але обіцянка залишається невиконаною досі. Після ліквідації шпиталю ветеранів і чинних військових обслуговували у створеній для них поліклініці. Саме цю поліклініку нині захищають ветерани та лікарі.

 

27.02.2013