Адміністрація Обами іґнорує свою власну «червону лінію».
Після оголошеної в четвер угоди з «деескалації напруженості та відновлення безпеки» в Україні державний секретар Джон Ф. Керрі був дуже експліцитним щодо очікувань США. «Ми в повній мірі очікуємо, що росіяни... продемонструють свою серйозність, змушуючи проросійських сепаратистів, яких вони підтримують, скласти зброю [і] покинути будівлі на сході України, — сказав він. — Я ясно дав зрозуміти міністру закордонних справ [Сергію] Лаврову сьогодні, що коли ми не зможемо побачити проґрес... в ці вихідні, то у нас не буде вибору, окрім як змусити Росію ще більше заплатити за це».
Вихідні прийшли і проминули, і замість того, щоб дати відбій на сході України, Росія продовжила ескалацію. Її бойовики і ті, кого вони контролюють, не звільнили зайняті ними урядові будівлі. Натомість у неділю зранку груба московська пропаґанда вхопилася за інцидент зі стріляниною у Слов'янську (перехресті, де російські військовики розташували свою штаб-квартиру), стверджуючи — на підставі сфабрикованих, як виглядає, доказів, — що його спричинило київське угруповання правих.
У понеділок Лавров знов повернувся до погроз вторгненням десятків тисяч російського війська на кордоні України, стверджуючи, як інформуюють у його міністерстві, що «Росія ще більшою мірою покликана вберегти південно-східну Україну від хаосу».
Знову Володимир Путін грубо іґнорує попередження і «червоні лінії» адміністрації Обами. Він має для цього причини: Президент Обама також їх не дотримується. Незважаючи на чіткі слова Керрі, санкції, які були приготовані щодо близьких друзів Путіна і компаній, що беруть участь в його українській авантюрі, залишаються далі замороженими в Білому домі, де вони нудяться вже більше тижня. Коли прес-секретаря Білого дому Джея Карні запитали в понеділок, як довго вони будуть морозитися, той сказав: «У мене для вас немає кінцевої дати».
Віце-президент Байден прибув до Києва у понеділок і, як всі чекають, заанонсує збільшення американської допомоги. Але такі кроки, як надання нелетального устатнування для дисфункційної української армії, не зупинить російське вторгнення і не спонукатиме Путіна дотримуватися минулотижневих женевських угод. Можливо, нічого не станеться; але єдина стратегія з шансом задіяти угоду — це адміністрації бути вірною своїй власній риториці. Коли підтримувані Росією бойовики вперше почали захоплювати будівлі в Донецьку та інших містах два тижні тому, Керрі казав на слуханнях у Конґресі, що широкі санкції проти російських банківських, енергетичних і гірничодобувних секторів вже «на столі».
Ці кроки змусили б призадуматися російську еліту — якщо не Путіна. Страх перед ними, правдоподібно, спонукав Лаврова підписати план деескалації як спосіб стримати Захід діяти. Однак тепер помічники президента йдуть на друге коло з обіцяними Керрі «секторальними» санкціями і відкладають навіть скромніші кроки проти індивідуальних осіб. Вони стверджують, що Сполучені Штати не повинні діяти незалежно від Європейського Союзу, в якому Греція та Кіпр ветують реакцію Обамової адміністрації на перетин її, адміністрації, власних публічно оголошених «червоних ліній».
Тижнями Обама стримує силові заходи проти аґресії Путіна в Україну, виходячи з теорії, що зважений підхід, поєднаний з дипломатією, дасть результати. Політика провалилася. Тепер Обама має діяти. Або приректи Україну на розчленування.
Редакційна стаття
The Ukraine dither
Washington Рost, 23.04.14
зреферував О.Д.