«Утопічний квиток»

Тернопільські перевізники вимагають від місцевої влади підвищити ціну проїзду в транспорті від двох до двох з половиною гривень. Це, кажуть водії та власники автобусів, — «ціна виживання». Оптимальний тариф, на їхню думку, — три гривні. Влада не заперечує проти зростання вартості проїзду, але вимагає обґрунтувати тариф документацією з відповідними розрахунками, щоб упевнитися в чесності перевізників. А систему «електронний квиток», яка могла б вирішити питання точного розрахунку вартості проїзду та рентабельності перевезень, наразі поважно не трактують ані ті, ані інші.

 

Наша пісня гарна й нова...

 

На початку лютого 2011 року в Тернополі відбулося небачене раніше дійство. В різних куточках міста, на узбіччях вулиць, водії паркували маршрутні автобуси, на яких замість зовнішньої реклами почепили плакати з різними гаслами та закликами. До страйку дійшло через те, що влада ніяк не могла порозумітися з перевізниками. Ті вимагали підвищити вартість проїзду від 1,50 до 2 гривень. Акція непокори тривала кілька днів і закінчилась для перевізників успіхом. Тарифи зросли до двох гривень і протягом двох років нічого не змінювалося. Але в перші дні лютого 2013 року деякі тернопільські водії маршруток та їхнє керівництво знову вийшли на вулиці з вимогою переглянути тарифи транспортних перевезень пасажирів.

 

Антимонопольний рентґен

 

Перевізники прийшли під стіни Тернопільської міської ради саме тоді, коли в приміщенні засідав виконавчий комітет. Це вже втретє вони вирішили поспілкуватися з владою. За попередніх спроб мітинґувальники провадили діалог з начальником управління транспорту, комунікацій та зв’язку Ігорем Мединським. Чиновник переконував, що спершу розрахунки на збільшення тарифів мають розглянути в Обласному відділенні Антимонопольного комітету. Після цього Комітет погодить проект ухвали виконкому щодо підвищення вартості проїзду. Та перевізники постановили не гаяти часу і почати протест, виставивши свої умови безпосередньо міському голові Сергію Надалу.

 

«Якщо ви зараз дасте свої нові розрахунки, які у вас є на тариф, ми зараз беремо їх, вивіряємо, наскільки вони відповідають потребі, проводимо консультації з Антимонопольним комітетом, потім ще раз зустрічаємося з вами і говоримо, яким чином ми це можемо робити», — відповів на вимоги протестувальників Сергій Надал.

 

Дороги, паливо, запчастини...

 

Зростання ціни на паливо і дорожнеча на запчастини — ось що найбільше дошкуляє перевізникам. Тому вони просять підвищити вартість проїзду до трьох гривень. Дві п’ятдесят, кажуть, — лише критична межа. Новий автобус коштує близько 40 тисяч доларів. А на тернопільських дорогах термін придатності маршруток вичерпується удвічі швидше ніж деінде. Тому, скаржаться власники маршруток, доводиться забагато витрачати на ремонт. «Ми хочемо возити на нормальних автобусах людей. Ви думаєте, що ми не хочемо, щоб було тепло в автобусах, а влітку прохолодно? Але, пробачте, поставити кондиціонер коштує дві тисячі доларів», — пояснив власник ТОВ АТК «Еталон» Анатолій Танчук.

 

Інший перевізник, Іван Миськів (ТОВ «Назар-Транс»), розповів про якість та ціну деталей для маршруток: «Запчастини дорогі, не якісні. А купиш щось дешевше, то замість того, що воно б мало "походити" зо п'ять років, воно виходить з ладу буквально за тиждень, за два. Таких купа нюансів. Сьогодні по тих дорогах, що ми їздимо, кузови виходять з ладу. Нам влітку потрібно практично всі автобуси повністю переробляти, повністю переварювати, бо їздити після тих ям неможливо».

 

Ціна зростає, комфорту — немає

 

Підвищення вартості проїзду має вплинути на якість обслуговування. На цьому наполягають пасажири, адже, попри заборони, водії далі палять в салоні й нахабно поводяться. Не тішать тернополян ані обдерті сидіння та брак поручнів, ані холод узимку, а влітку — нестерпна горяч. На ці факти найчастіше вказують пасажири.

 

Електронний квиток

 

Розв'язати суперечку справедливості тарифів може система «електронний квиток». Такий спосіб розрахунку у транспорті дає найточніші дані про рентабельність перевезень, а отже, і про оптимальний тариф на проїзд. Та наразі ця ідея не цікава ні владі, ні перевізникам. У коментарі »Z« начальник управління транспорту, комунікацій та зв’язку Ігор Мединський сказав, що це питання нині не на часі, бо міська влада не має коштів на впровадження такої системи.

 

Перевізники ж взагалі називають електронний квиток утопією. «Я вам скажу одне — це в якійсь мірі на сьогоднішній день утопія. Тому що податкове законодавство в нас не приведене до порядку. Якщо нам дадуть електронний квиток, ніхто не вийде на маршрут, я вам відповідаю за свої слова», — розповів »Z« власник ТОВ АТК «Еталон» Анатолій Танчук.

 

Довідка: Всі маршрутки Тернополя мають встановлені GPS-навіґатори. Як запевняють в управлінні транспорту, комунікацій та зв’язку, це дає можливість дисциплінувати водіїв і стежити за порядком та дотриманням графіку руху.

 

На цю-таки тему: Або три гривні, або пішки…

20.02.2013