Або три гривні, або пішки…

Керівництво “Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників” попередило львів’ян, що від 18 лютого громадський транспорт, ймовірно, курсуватиме лише до 20:30. У такий спосіб перевізники хочуть змусити міську владу переглянути тарифи і збільшити вартість проїзду до 3 гривень. Вони переконані, що ціна дві гривні є нерентабельною.

 

Не дві, а три

Якщо ж ультиматум не буде виконано, то від 1 березня маршрутки перестануть їздити ще й між 10-ю і 15-ю годинами.

Про власну збитковість керівники львівських АТП заговорили у грудні 2012 року, коли збільшився розмір мінімальної зарплатні та здорожчало паливо. У заяві координаційного комітету автотранспортних профспілок вони скаржилися на бездіяльність міської влади: «Неефективність діючого тарифу, який сьогодні є найнижчим серед обласних центрів України, та бездіяльність міської влади змушують автопідприємства самотужки шукати шляхи виходу з надскладної ситуації для попередження банкрутства і, як наслідок, позбавлення робочого місця кількох тисяч людей».

До таких акцій протесту обіцяють вдатися і тернопільські перевізники. Їх також не влаштовує ціна дві гривні, а тому вони переконали Тернопільський міськвиконком розглянути питання про підвищення тарифів до трьох. Однак перед тим згоду на зміну ціни за проїзд має дати Антимонопольний комітет України, який наразі відмовив міськвиконкому, через те що немає необхідних для аналізу документів, зокрема документів, які підтверджують дані про пасажиропотік.

Електронний квиток як панацея

Львівська міська рада принципово не хоче підвищувати тарифи. В управлінні транспорту ЛМР кажуть, що дві гривні — оптимальна ціна, а три гривні — завищені вимоги, і тому вимагають реальних показників собівартості перевезення одного пасажира по кожному маршруту. Перевізники ж таких даних не дають, але переконують, що собівартість поїздки одного пасажира є навіть більшою, ніж 3 гривні.

Розсудити цю суперечку могла б статистика, але наразі точно вирахувати вартість неможливо. Водії не видають пасажирам квитки, тож облік пасажиропотоку є неточним.

Розв'язанням цієї проблеми могло б стати впровадження електронного квитка. Поки що на такий експеримент погодилися лише два підприємства - «Фіакр Львів» та «Успіх БМ».

12.02.2013