Янукович зробив помилку, недооцінивши здатність до протидії громадянського суспільства
Після двох місяців паралічу, посеред страшенної ескалації насильства, попри стрімкий розвиток подій в Україні наразі ще проглядається ясний вихід з політичної кризи, яка потрясає країну. Опинившись в облозі громадянської мобілізації, яка вже поширилася кількома містами, під тиском європейських лідерів, президент Віктор Янукович оголосив вчора про перестановки в уряді та перегляд низки репресивних законів, через які спалахнули вулиці Києва. Проте ця заява, зроблена після зустрічі з європейським комісаром з питань розширення Стефаном Фюле, викликає недовіру з огляду на характер поведінки Януковича, який є спеціалістом із затягування часу для того, аби згодом закріпитися на своїх позиціях.
Та цього разу ситуація, схоже, вийшла з берегів. Те, що в листопаді почалося як протест проти відмови президента підписувати Угоду про асоціацію з ЄУ – замість якої з’явилася домовленість з Росією та щедра фінансова допомога від Кремля, - перетворилося на відкрите повстання проти влади, яка ввергла країну в рецесію і тотальну корупцію. Ухвалення – в цілком неортодоксальний спосіб шляхом підняття рук – законів, які суворо обмежують право на зібрання та маніфестації, врешті-решт розпалило настрої. Якраз тоді, коли виповнюється дев’ята річниця помаранчевої революції, українське громадянське суспільство знову з’являється на Євромайдані, демонструючи незвичайну живучість та диктуючи порядок денний опозиційним партіям.
Безсумнівно йдеться про дуже складну кризу на дуже нестійких підмостках, які розділені між проєвропейським заходом та російськомовним сходом. Ймовірна інтеграція в Європу породжує на сході страх за те, що регулювання ЄУ та російські санкції призведуть до втрати багатьох робочих місць, тоді як наближення до ексрадянської орбіти провокує неприйняття заходу, який робить ставку на модернізацію та відкритість.
На кону стоїть також політична влада. Для Януковича та тих, хто його підтримує, більш спокусливим є увійти в Митний союз Росії та обертатися в товаристві диктаторів Білорусії та Казахстану, ніж стати членом європейського клубу з жорсткими правилами стосовно демократії та свобод. У кожному разі, з того, що ми можемо бачити, Янукович прорахувався, подумавши, що може йти авторитарним курсом Путіна. В небезпеці опинилася сама цілісність країни.
Редакційна стаття
El País, 25.01.2014
Escalada en Ucrania
Зреферувала Галина Грабовська
27.01.2014