Західна Україна, як видно, нічим не відрізняється від Великої України, коли мова заходить за гроші.
А що тут скажеш? Мєнт — це діагноз
Почнімо з того, що якогось міліціянта з Рівненщини засудили на два роки за торгівлю наркотиками. У квітні 2013 року правоохоронні органи затримали зловмисника «на гарячому». Працівники СБУ задокументували два факти збуту психотропної речовини — метамфетаміну. А тепер набув законної сили вирок Рівненського міського суду щодо цього добродія, який, надуживаючи службовим становищем, реалізовував наркотик серед наркозалежних мешканців декількох міст Рівненщини.
Ще за часів Радянського Союзу казали, що в Калуші бігають зайці в протигазах
Анонімному міліціянтові з Рівненщини не старчило розуму, щоб зробити щось ґлобальне. За ґлобальне до цюпи не саджають. Гарний приклад ґлобального стався на Прикарпатті, де департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації уклав угоду з ТОВ «С.І.Груп Консорт Лтд» (S.I. Group Consort Ltd) на здійснення невідкладних природоохоронних заходів у Калуському районі на суму 115 млн. грн. Мільйони підуть з державного бюджету на вилучення та утилізацію високотоксичних відходів гексахлорбензолу на полігоні ТОВ «Оріана-Галев», який належить українсько-канадському СП «Галев Лтд» Володимира та Романа Грицюків, як пишуть «Наші Гроші». Торги проведено за неконкурентною процедурою закупівлі «в одного учасника» через надзвичайну екологічну ситуацію, яка склалася в реґіоні, й виконання рішень Президента України і Кабінету Міністрів від 2011 року та інших державних органів. Ізраїльська компанія «С.І.Груп Консорт Лтд» здобула монополію на утилізацію небезпечних речовин в Україні у 2011 році, коли Міністерство природи очолював Микола Злочевський. Відтоді ізраїльтяни отримали підряди на 1,20 млрд. грн. У тому отримано підрядів на 566,92 млн. грн. на знешкодження отруйних речовин у Калуському районі Івано-Франківської області, з яких 115 млн. грн. — на полігон «Оріана-Галев» і 451,93 млн. грн. — на полігон у зоні консервації Домбровського кар'єру. І не треба говорити про ксенофобію галичан.
Кожна вантажна гаргара тепер матиме гарний обладунок у вигляді GPS. Про це повідомили в обласному управлінні лісового господарства. «Прилади електронної системи GPS встановлюють на лісовозах та тракторах. Вони реєструють перебування техніки на лісосіках та під час транспортування деревини, — розповів Валерій Кашпор, перший заступник начальника обласного управління лісового господарства. — Наприклад, водій із двох доріг обирав довшу, хоча насправді користався коротшою, роблячи таким чином "ліві" рейси. Тепер завдяки електроніці, цього неможливо зробити, як і списати пальне, бо на заваді — автоматизований контроль».
Впровадження сучасних засобів контролю дозволить звести нанівець надуживання тих чи тих працівників лісової галузі, кажуть розумні люди, а людям адекватним лишається згадати про таку річ, як освоєння грошей.
Тернопільські пейзажі компенсують те, що коїться в самому місті
Лісорубів у Тернополі нібито нема. Але ж треба кудись подіти гроші навіть в найдепресивнішому (так кажуть) реґіоні країни. Освоїти кошти на Тернопіллі вирішили також за допомогою високих технологій. Містяни, які живуть біля озера, тепер зможуть стежити за роботою громадського транспорту через спеціальну програму GPS-відстеження. Місцева міськрада похвалилася, що кожен охочий може слідкувати за автобусами чи тролейбусами в Інтернеті. Дуже з того тішився сам міський голова Тернополя Сергій Надал.
Але пощо в Тернополі заборонили роботу магазинів на АЗС після 22.00 — можуть знати тільки люди, які засідають у місцевій міськраді. Вже згаданий Надал пояснив: «У місті є понад 20 АЗС. Всі вони немісцеві і платять податки там, де зареєстровані. Транспорт, який проїжджає через місто, заправляється тут, тому логічно, що вони повинні сплачувати орендну плату за землю більшу, ніж звичайні підприємці, які займаються підприємницькою діяльністю в Тернополі», — зазначив Сергій Надал.
Як застеріг пан міський голова, якщо надалі не буде розуміння від автозаправних станцій, у місті ставитимуть питання про припинення роботи деяких АЗС. І хотілося б це якось прокоментувати, але трудно говорити про таке українською мовою…
09.09.2013