Нині, у Страсну п'ятницю 18 квітня, о 18:00 в костелі з села Язлівчика Музей народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького ( вул. Чернеча гора, 1) відкриє виставку відомої української художниці Олени Турянської "За образом і подобою".
Теперішня дійсність затьмарена жахливою війною та тисячами й тисячами особистих трагедій, смертей, фізичних і душевних каліцтв, страху. Як промовляти у цей час, як промовляти художникові? Як реагувати, коли о́брази настільки реальні і можуть боляче зранити? Але вчимося любові та співчуття, дієвої співучасті, тихої молитви, сміливого вчинку… вчимося милосердя. Проєкт Олени Турянської - про ці уроки війни, але насамперед він про уроки жертовності. Приклад такої безкорисливої постави християнин бачить у Житті, Страстях, Смерті та Воскресінні Христа.
У проєкті “За образом і подобою” авторка у спосіб, властивий саме їй, акцентує на жертві, власне, людини військової, котра з любові до близьких, до країни, до правди віддає себе, людини, зраненої на війні, покривдженої та стражденної на лікарняній постелі - плащаниці. І жертва її - з любові до ближнього, як Христова жертва. За Його образом… Її постеля - як плащаниця Ісуса, за Його образом і подобою… Образ цієї жертви піднятий над вівтарем костелу. А внизу, перед його порогом - приготовані і складені постелі-плащаниці, бо скільки їх ще буде…
Але буде Неділя, буде Світло, Буде Воскресіння.
Виставка діятиме до 22 червня
Про авторку:
Олена Турянська - львівська мисткиня, навчалась у Львівському державному коледжі прикладного та декоративного мистецтва, у Львівській академії мистецтв.
Олена Турянська розпочинала свої мистецькі експерименти з дослідження гармонії та симетрії у техніці живопису на склі й, особливо, у витинанках (витинання паперу). Далі художниця продовжила працювати з папером і, також використовуючи світло та тінь, почала робити великі об’єкти, що активно взаємодіяли з середовищем. Останні проєкти Олени Турянської, зокрема великомасштабна просторова виставка в "Мистецькому арсеналі" - це інсталяції, які включають графіку, тексти, колажі, витинанки та знайдені предмети. Поєднуючи фіксацію та семантичне наповнення, її експозиції творять мистецьке середовище, що одночасно відображає реальність і створює її самостійно.
18.04.2025