Львів’яни мають унікальну можливість побачити двадцятиметрові сценічні завіси Євгена Лисика
19 січня в Центрі інтелектуального мистецтва Меркурій (ЦІММ), що у Львові, стартував виставковий проєкт «ЛИСИК», присвячений творчості видатного українського художника-сценографа Євгена Лисика.
У Львові відкрили виставковий проєкт «ЛИСИК», присвячений творчості видатного українського художника-сценографа Євгена Лисика. Уперше глядачі побачать доробок митця в широкому форматі в одній локації: інсталяції, макети до вистав, фотографії, ескізи костюмів і сценографій. Особливістю проєкту стануть двадцятиметрові сценічні завіси, які раніше можна було побачити лише здалеку в театрі. Виставка «ЛИСИК» триватиме до 9 березня.
Глядачі матимуть можливість познайомитися із творчим шляхом митця: від ідеї до її реалізації, зблизька роздивитися деталі масштабних сценічних завіс, які можна було побачити лише здалеку в театрі. Їх для експонування надала Львівська національна опера.
«Коли розпочалася робота з експозицією, одразу виникла ідея розмістити бодай фрагмент справжньої декорації так, щоб глядач мав змогу підійти до полотна на ту відстань, з якої її створювали художники. Так, щоб зображення охопило все поле зору і розчинило глядача у вигаданій реальності Євгена Лисика. Поряд із фрагментом декорації заекспоновані фотографії інших «задників» цієї ж вистави. Задум у тому, щоб глядач зміг краще уявити загальний обсяг праці над однією виставою», – пояснює Микола Молчан, автор проєкту, співкуратор.
Проєкт розмістили на двох виставкових поверхах ЦІММу. Простір розділили на кілька частин, кожна з яких розкриває різні аспекти творчості Євгена Лисика. Глядачам уперше представлено чималу збірку ескізів костюмів, які художник виконав у співавторстві з дружиною Оксаною Зінченко (Лисик). Окрему локацію відведено для перегляду відеоісторій – спогадів родини, друзів та учнів про художника.
«Проєкт у ЦІММі – перша масштабна виставка, яка широко презентує творчість Євгена Лисика суто як художника театру. Величезний матеріал дає можливість зіставляти і порівнювати, охопити зорово творчий шлях художника як сценографа, а також принаймні наблизитись до того явища, яке сьогодні можна означити як Театр Лисика», – розповідає Анна Лисик, донька художника, співкураторка виставкового проєкту.
У межах виставки представлено робити з колекції ЦІММу, родинної збірки Лисиків і фонду Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької. Саме у цьому театрі Євген Лисик працював головним художником упродовж тридцяти років. Відкриття виставкового проєкту «ЛИСИК» символічно збіглося з ювілеєм Львівської опери, яка цьогоріч відзначає 125-ліття.
«Доробок Євгена Лисика від середини 60-х років минулого століття до передчасної смерті 1991-го року налічує близько ста сценічно-художніх образів балетних та оперних вистав, а ще численні панно, малюнки, ескізи, картини, макети. Десятки тисяч розписаних художником квадратних метрів театральних горизонтів… Багато вистав, оформлених Лисиком, стали мистецькими подіями в житті театру й сценографічного мистецтва загалом», – додає Василь Вовкун, генеральний директор – художній керівник Львівської національної опери.
Проєкт «ЛИСИК» триватиме до 9 березня. Під час виставки запланована супровідна програма подій, з якою можна буде ознайомитися в соціальних мережах ЦІММу (@cia.mercury).
Нагадаємо, ЦІММ розпочав свою діяльність у лютому 2024 року. У виставкових залах, площею понад 1000 м², експонують роботи українських художників і художниць від початку ХХ століття й до сьогодні. Інклюзивний вхід до Центру – зі сторони вулиці Валової. ЦІММ працює щодня, крім понеділка, з 12:00 до 20:00 за адресою: площа Міцкевича, 10.
20.01.2025Біографія митця
Євген Лисик (1930, село Шнирів, Бродівський район, Львівська область – 1991, Львів) – український художник-реформатор оперної сценографії. Працював із монументальним і станковим малярством, графікою. Творчість Євгена Лисика – це унікальне явище світової культурної спадщини другої половини XX століття.
Професійну освіту здобув у Львівському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва. У 1958 році тимчасово відрахований через звинувачення у формалізмі.
Упродовж 1961-1991 років працював у Львівському державному академічному театрі опери та балету імені Івана Франка (зараз – Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької), від 1967 року – головний художник театру.
Для Львівської опери створив сценографію до понад 40 вистав, зокрема, до опер «Золотий обруч» Б. Лятошинського, «Отелло» Дж. Верді, «Джоконда» А. Понк’єллі, «Тангойзер» Р. Ваґнера, «Есмеральда» Ц. Пуньї та інших.
Загалом Євген Лисик створив сценографії до понад 80 вистав в Україні, Польщі, Туреччині, Македонії та інших. Станкові роботи митця знаходяться у фондах національних музеїв і галерей України: Києва, Львова та інших, а сценічні полотна – у Львівській національній опері й театрах Анкари, Варшави, Скоп’є та інших. За сценографію до опери «Золотий обруч» Б. Лятошинського Євгена Лисика нагородили найвищою державною нагородою України – Національною премією імені Т. Шевченка.