23:36 Президент України Володимир Зеленський заявив про успіхи в зміцненні українського морського експортного коридору. "Результати хороші. Росія поступово втрачає контроль над Чорним морем і відступає в східну частину акваторії… Дістанемо й там", - сказав Зеленський у вечірньому зверненні.
22:41 Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба обговорив із Верховним представником ЄС Жозепом Боррелем прогрес України у виконанні рекомендацій ЄС на шляху до членства в Унії. "Я докладно поінформував про прогрес України у виконанні семи рекомендацій ЄС. Я очікую, що оцінка Європейської комісії буде справедливою і стане важливим кроком на шляху до початку переговорів щодо вступу України до ЄС. Ми також обговорили майбутні кроки щодо зміцнення європейської оборонної промисловості та збільшення оборонного виробництва на користь європейської безпеки та перемоги України", - прокоментував Кулеба.
20:24 До України прибула міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен. У четвер Оллонгрен зустрілася з Президентом України Володимиром Зеленським. Голова держави поінформував гостю про ситуацію на полі бою. Під час зустрічі детально обговорювалося питання подальшої підтримки з боку Нідерландів у посиленні спроможностей українських захисників та безпеку "зернового коридору". "Ми вдячні Нідерландам за важливі рішення на підтримку України, ухвалені у важливі часи. Ці рішення ставали сигналом для інших партнерів – як це було з Patriot та F-16. Це вагома підтримка для нашої армії, для наших людей", – зазначив голова держави. Зеленський вручив Кайсі Оллонгрен орден князя Ярослава Мудрого III ступеня.
19:51 В Україні завершили польові випробування комплексу РЕБ Piranha AVD 360 для захисту бронетехніки від російських дронів. "Комплекс створює захисний купол до 600 метрів навколо себе. Під дією системи коптер чи дрон-камікадзе не може отримувати команди та передавати дані. Як результат — «пташка» або зависає в повітрі, здійснює аварійну посадку, або безконтрольно падає", - повідомив віце-прем'єр-міністр Михайло Федоров. Також Piranha пригнічує системи супутникової навігації, наприклад, російську ГЛОНАСС. Після випробувань систему готують до серійного виробництва.
19:13 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:
Російська федерація продовжує вести загарбницьку війну. Незважаючи на значні втрати, не відмовляється від планів щодо повної окупації нашої території.
Протягом доби відбулось 38 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 4 ракетних та 44 авіаційних ударів, здійснив 59 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура. На жаль, є поранені серед цивільного населення.
Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території рф, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Противник завдав авіаційного удару в неподалік Могриці Сумської області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів, серед них Єліне, Карповичі, Леонівка Чернігівської області; Волфине, Могриця, Степок Сумської області; Гатище, Вовчанськ, Тернова Харківської області.
На Куп’янському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районах Синьківки, Петропавлівки, Іванівки Харківської області. Тут наші воїни відбили 5 атак. Противник завдав авіаційних ударів поблизу Петропавлівки, Курилівки та Піщаного Харківської області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали Дворічна, Синьківка, Кислівка, Берестове Харківської області.
На Лиманському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів. Завдав авіаційних ударів в районах Серебрянського лісництва, Виїмки та Спірного Донецької області. Від ворожих артилерійських та мінометних обстрілів постраждали близько 10 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Серебрянка, Роздолівка Донецької області.
На Бахмутському напрямку ворог 6 разів безуспішно намагався відновити втрачене положення в районах Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Також вів безуспішні штурмові дії біля Південного Донецької області. Завдав авіаційних ударів в районах Кліщіївки та Південного Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема, Кліщіївка, Курдюмівка, Біла Гора, Часів Яр Донецької області.
На Авдіївському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районах населених пунктів Сєверне та Тоненьке Донецької області, де Силами оборони відбито 5 атак. Завдав авіаційних ударів неподалік Новобахмутівки та Авдіївки Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, серед них Новокалинове, Степове, Авдіївка, Первомайське Донецької області.
На Мар’їнському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районі Мар’їнки Донецької області. Тут Сили оборони відбили 18 атак. Також противник завдав авіаційного удару в районі Мар'їнки. Під артилерійським та мінометним вогнем окупантів опинилось близько 10 населених пунктів Донецької області, зокрема, Красногорівка, Мар'їнка, Побєда, Новомихайлівка.
На Шахтарському напрямку противник вів безуспішні штурмові дії в районі Старомайорського Донецької області. Завдав авіаційних ударів в районах Водяного та Старомайорського. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, зокрема, Водяне, Вугледар, Пречистівка, Урожайне Донецької області.
На Запорізькому напрямку ворог безуспішно намагався відновити втрачене положення в районі Роботиного Запорізької області. Завдав авіаційних ударів біля Новоданилівки та Роботиного Запорізької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 20 населених пунктів, зокрема, Малинівка, Чарівне, Роботине, Малі Щербаки, Кам’янське Запорізької області.
На Херсонському напрямку окупанти завдали авіаційних ударів в районах населених пунктів Республіканець, Антонівка, Новокаїри, Придніпровське, Тягинка Херсонської області. Ворожих артилерійських обстрілів зазнали Антонівка, Херсон, Станіслав, Берислав, Веселе, Широка Балка Херсонської області та Очаків Миколаївської області.
Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, наступальні (штурмові) дії на Бахмутському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.
Протягом доби авіація Сил оборони завдала 13 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 2 - по зенітно-ракетних комплексах противника.Підрозділи ракетних військ уразили пункт управління, 3 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, станцію РЕБ, склад боєприпасів, 8 артилерійських засобів, а також іншу важливу ціль противника.
18:42 Уряд США оголосив про нові санкції щодо понад 130 фізичних і юридичних осіб у Росії та інших країнах, пов’язаних зі спробами Кремля продовжувати військово-промислове виробництво та оснащення власної армії. Зокрема, йдеться про структури, котрі сприяють війні РФ проти України шляхом постачання в Росію технологій та обладнання з третіх країн. Також санкції запроваджено проти внутрішньої промислової бази РФ, котра підтримує російську військову машину. Цими обмеженнями Міністерство фінансів США "перешкоджає діяльності виробників, експортерів та імпортерів майже всіх пріоритетних товарів, визначених міжнародною коаліцією, яка запроваджує санкції та заходи експортного контролю проти Росії". Зокрема, до списку потрапили компанії з Туреччини, які забезпечували поставки в Росію електроніки, важливих технологічних компонентів та іншого обладнання для ВПК, і також проти компаній і корпорацій в ОАЕ й Китаї. У чорному списку також опинилися допоміжні структури, розташовані в Люксембурзі й Сінгапурі.
18:03 У 2023 році частка чоловіків серед студентів-першокурсників платної форми навчання зросла до 70%, а їхній середній вік збільшився до 27 років. Про це йдеться у розслідуванні NGL media, присвяченому тому, як вступ до вишів використовується для уникнення мобілізації. У 2023 році до закладів вищої освіти вступило приблизно 110 тисяч чоловіків призовного віку. Ще рік тому їх було близько 85 тисяч. Кількість нових студентів-чоловіків віком від 30 років у 2022-2023 роках збільшилася у 23 рази.
17:46 Посол Сполучених Штатів в Україні Бріджит Брінк відзначила неймовірну відкритість нашої країни в питанні моніторингу американської допомоги. В інтервʼю Fox News Брінк сказала, що то пріоритет для неї, і вона дуже серйозно до цього підходить. Пані посол поінформувала, що третина персоналу посольства зосереджена на контролі за допомогою і в Україні діє офіс головного контролера за допомогою. “Я можу стверджувати, що жодна одиниця озброєння не була використана не за призначенням. Жодна одиниця гуманітарної допомоги чи будь-якої іншої бюджетної підтримки. Ми спостерігаємо, наче сокіл, і ми маємо продовжувати це робити, але українці були неймовірно відкриті щодо безпекової чи будь-якої іншої допомоги”, – наголосила посол США.
17:07 Потреба в реформуванні ЄС не має впливати на прийняття України до Європейської Унії, заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у Берліні на конференції, присвяченій розширенню ЄС. “Вступ України до Євросоюзу означатиме зміцнення безпеки Європи, а не її послаблення. Україна стане доданою вартістю, а не тягарем для ЄС. Агресія Росії проти України показала, що ЄС може бути сильним і діяти рішуче, однак реформування ЄС не має демотивувати нові країни-члени чи відтерміновувати їх вступ”, – сказав міністр. Кулеба наголосив, що процес розширення не може стати заручником внутрішніх реформ ЄС, а внутрішнє реформування блоку та виборчі процеси в окремих країнах не мають впливати на динаміку переговорів про вступ нових держав-членів.
16:49 Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду постановила залишити під вартою колишнього голову Верховного суду Всеволода Князєва. Колишнього очільника суду підозрюють в організації корупційної схеми у ВС.
16:14 Членство України та інших країн-кандидатів у ЄС відповідає інтересам самого Євросоюзу, заявила міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок на міністерській конференції "Більший, сильніший ЄС" у Берліні. "Ми як Євросоюз чітко заявили: нам потрібна Україна як член ЄС", – заявила Бербок і висловила сподівання, що в грудні Європейська рада дасть чіткий сигнал подальшій інтеграції. Міністр згадала слова українських друзів про те, що "серце Європи лежить у Києві", і зізналася, що ще п'ять років тому вступ України здавався нереальним або дуже далеким у перспективі. Бербок оцінила те, що Україна під час війни продовжує проводити реформи. "Розширення ЄС – це політична необхідність… Розширення зробить нас сильнішими", – сказала очільниця німецької дипломатії.
15:46 На Закарпатті прикордонники затримали двох чоловіків, які планували перепливати Тису на надувних колах – один був із Сумщини, а інший із Кропивниччини. Ухилянтів супроводжували двоє неповнолітніх закарпатців віком 15 та 16 років, які за 100 доларів пристали на пропозицію провести утікачів до річки і вказати напрямок руху в Румунію. Організатор авантюри мав заробити на переправленні $8,5 тис. Його особу встановлено.
15:30 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 165 населених пунктів на території 10 областей України, підтверджено ураження 100 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.
15:15 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
За останній тиждень Росія, імовірно, втратила щонайменше чотири пускові установки зенітних ракет великої дальності через українські удари. 26 жовтня 2023 року російські ЗМІ повідомили, що в Луганській області знищено три російські пускові установки С-400. Українські джерела повідомили про додаткові втрати російської ППО в Криму.
Росія вже давно надає пріоритет потужним високотехнологічним зенітно-ракетним комплексам великої дальності як ключовому компоненту своєї воєнної стратегії.
Недавні втрати підкреслюють, що російська об’єднана система протиповітряної оборони продовжує боротися з сучасною високоточною ударною зброєю і, найімовірніше, посилить і без того значне навантаження на інші системи та операторів.
Існує реальна можливість того, що, замінюючи знищені системи в Україні, Росія послабить свою протиповітряну оборону в інших операційних зонах.
14:44 Морський коридор перетворився із експортного на експортно-імпортний, заявив речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук, а страхові ставки значно знизилися. Згідно з його інформацією, морським коридором в порти України вже ввійшло понад 70 суден – "думаю, вже ближче до 80" – і близько 60 вийшли. Загальний обсяг експорту наближається до позначки в 1,6 млн тонн. "Це досить багато вже", – оцінив Плетенчук.
14:10 Президент РФ Владімір Путін підписав закон, що відкликає ратифікацію Росією Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань.
13:51 Уряд Німеччини оновив список військової допомоги Україні. До нового пакета від ФРН ввійшли два радари TRML-4D для ЗРК IRIS-T; 12 бронетранспортерів; 7 розвідувальних дронів Primoco ONE; 2 захисні системи AMPS для гелікоптерів; 5 надводних дронів; 10 тисяч балістичних окулярів; 32 термінали для супутникового зв’язку; 1 PCB-принтер (3D); 5 великовантажних тягачів та 4 напівпричепи; 12 вантажівок типу MAN TGS; 30 тисяч комплектів зимового одягу.
13:17 Президент України Володимир Зеленський заявив про відбиття російської атаки на вугледарському керунку. "Отримав інформацію щодо ситуації на фронті. Була спроба противника наступати на Вугледарському напрямку, але наші воїни зупинили її, завдавши ворогу тяжких втрат: десятки одиниць техніки, багато вбитих і поранених", – повідомив голова держави за підсумками селекторної наради у четвер.
12:49 Міжнародний арбітражний суд в Гаазі задовольнив позов ДТЕК проти Росії за захоплені активи в незаконно анексованому Криму. Суд змусив РФ виплатити українській компанії компенсацію збитків розміром у $267 млн включно процентами та судовими витратами. "Сьогоднішнє рішення знаменує собою ще одну віху в притягненні Росії до відповідальності за її експропріацію українських інвестицій у Криму", – сказала Марні Чік, партнерка Covington & Burling LLP, яка представляла ДТЕК у справі. Арбітражне рішення підлягає примусовому виконанню згідно з Нью-Йоркською конвенцією 1958 року. ДТЕК планує невідкладно ініціювати процес визнання та допуску до виконання рішення на території тих держав, де є активи Росії.
12:21 Народного депутата Ярослава Дубневича оголошено в міжнародний розшук. Таке рішення прийняв Вищий антикорупційний суд, повідомляє Центр протидії корупції. Як розповів на засіданні прокурор, 8 жовтня 2023 року Дубневич перетнув кордон Румунії з Угорщиною; наразі місце його перебування невідоме. Дубневич є обвинуваченим у справі про спричинення збитків "Укрзалізниці" на 93 млн грн.
11:54 Служба безпеки України заявила про блокування понад 20 осередків окультного руху "АллатРа". "Під виглядом «місіонерства» учасники релігійної секти виправдовували збройну агресію РФ і публічно просували кремлівську ідею про створення «союзу слов’янських народів» під керівництвом Москви", – поінформувала СБУ. Правоохоронці констатують, що "АллатРа" мала чітку ієрархічну структуру та власні "представництва" в кожному обласному центрі. Для гуртування однодумців та поширення проросійських поглядів лідери використовували ютуб і соцмережі. За даними слідства, лідери угруповання незаконно виїхали в одну з європейських країн навесні 2022 року, використовуючи підроблені документи про зняття з військового обліку. Керівництву й учасникам "АллатРа" інкримінують державну зраду; створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією; пропаганду комуністичного тоталітарного режиму; виправдовування збройної агресії РФ проти України.
11:39 Державна прикордонна служба України застерегла про можливе ускладнення руху на кордоні з Польщею через страйк польських перевізників. ДПСУ нагадує, що 3 листопада польські перевізники планують тривалу акцію і мають намір блокувати рух вантажного транспорту, що їхатиме у напрямку пунктів пропуску "Ягодин–Дорогуськ", "Краковець–Корчова", "Рава-Руська-Гребенне". Ускладнення можливі і на в’їзд до Польщі, і на виїзд.
11:12 Кількість штурмів на авдіївському напрямку дещо зменшилася, констатує речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Олександр Штупун. "Ворог продовжує спроби оточити Авдіївку, але наразі не так активно. Він мусить поповнити втрати, перегрупуватися, щоб мати змогу діяти далі. Безуспішними були його наступальні дії в районах Сєвєрного і Первомайського", – сказав Штупун в етері національного телемаратону. Відповідаючи на питання, яка ситуація поблизу Авдіївського терикону, речник відзначив, що наразі бої тривають, ворог намагається зашкодити Силам оборони перехопити ініціативу. Штупун не виключив, що ворог найближчим часом "ще спробує одну хвилю піти вперед".
10:47 На Одещині нейтралізували злочинне угруповання, котре нелегально переправляло за кордон громадян призовного віку автомобілем "швидкої допомоги". "Такий «трансфер» доправляв клієнтів до кордону із сусідньою європейською країною в обхід блокпостів. У так званій «зеленці» ухилянтів зустрічав ще один учасник схеми, який переводив їх до сусідньої країни лісовими стежками", – йдеться у повідомленні СБУ. Під час операції на трасі "Одеса–Рені" зупинили "швидку", котра з проблисковими маячками везла до кордону двох ухилянтів. Також затримали організаторів угруповання – двох іноземних громадян із посвідками на тимчасове проживання в Україні та мешканця Одещини.
10:21 Іще три американські штати – Вашингтон, Меріленд і Аризона – визнали Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу та проголосили листопад місяцем пам'яті про жертв Голодомору, повідомила посол України у США Оксана Маркарова. Уже 31 американський штат видав прокламації про визнання Великого голоду геноцидом.
10:06 Національна аґенція з питань запобігання корупції внесла корпорацію Nestle до переліку міжнародних спонсорів війни. "Швейцарська корпорація Nestle є одним з найбільших виробників продуктів харчування у світі, вона веде бізнес в 187 країнах світу. Попри російську агресію, Nestle продовжує працювати в РФ, постачати товари агресору та розширювати свою російську виробничу базу", – йдеться у повідомленні Антикорупційної аґенції. За даними НАЗК, станом на початок 2022 року швейцарська корпорація мала в Росії сім фабрик. Попри те, що прибуток від російського ринку становить лише трохи більш ніж 2% від діяльності всього Nestle, компанія і досі не наважилася вийти з РФ.
09:45 Міністерство закордонних справ України закликало Анкару надати пояснення через участь представників російської окупаційної адміністрації в Ялті у засіданні Міжнародної організації об'єднаних міст і місцевих влад у Туреччині. "Сприймаємо цю ситуацію із надзвичайною серйозністю... Відповідно до норм міжнародного права, Кримський півострів – частина території України, тимчасово окупована Росією. Резолюції Генеральної Асамблеї ООН вимагають від будь-яких сторін утримуватися від дій, які можуть поставити під сумнів статус Криму, зокрема шляхом контактів із окупаційними адміністраціями. Очікуємо, що влада Туреччини, яка підтримує територіальну цілісність України, належним чином відреагує на російську провокацію та не допускатиме її повторення в майбутньому", – заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.
09:15 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
153,4% танків (з них 2,8% за минулий тиждень),
57,0% бойових броньованих машин (з них 0,9% за минулий тиждень),
161,0% автомобільної техніки (з них 2,4% за минулий тиждень),
236,7% артилерійських систем (з них 4,2% за минулий тиждень),
76,3% РСЗВ (з них 1,4% за минулий тиждень),
40,3% засобів ППО (з них 0,7% за минулий тиждень),
25,9% літаків (з них 0,2% за минулий тиждень),
36,4% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).
09:05 Спікер Палати представників Майк Джонсон сказав республіканцям у Сенаті в середу, що він підтримує допомогу Україні, хоча він провів чітку лінію проти поєднання її з грошима для Ізраїлю, пише Politico.
09:01 Станом на 07:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває один російський корабель, який не є носієм крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.
08:55 В Івано-Франківську обласну клінічну інфекційну лікарню госпіталізували сімох осіб із гепатитом A: четверо дорослих і троє дітей, повідомила заступниця генерального директора медзакладу Наталя Дьоміна. Усі пацієнти з Івано-Франківська. Їхній стан – середньої тяжкості. Важких немає.
08:50 Оцінка ситуації на фронті станом на кінець минулої доби від OSINT-групи DeepState:
• Білоруський, Сіверський та Білгородський відтинки — активізувалися ворожі ДРГ біля держкордону на Чернігівщині.
• Сватівський відтинок — росіяни мали часткові успіхи південніше Масютівки, в першу чергу це відбулося за рахунок переваги у живій силі. Ворог атакував Синьківку, успіху не мав. Тривають зіткнення біля Першотравневого та Орлянки. Ворог проводить ротацію особового складу й освіжає сили в багатьох місцях відтинку. Варто очікувати нових масштабних наступів.
• Бахмутський напрямок — ворог намагається контратакувати біля Кліщіївки й Андріївки відносно свіжими силами.
• Авдіївський відтинок — біля Новокалинового ворог мав частковий успіх. Біля Степового лінією розмежування стало залізничне полотно. Росіяни намагаються зайти в Авдіївський коксохім, але закріпитися не можуть, змушені або втікати, або гинути. Натомість противник налагоджує логістику, перетворюючи Красногорівку у важливий опорний пункт. На південному фасі росіяни продовжують тиск у районі Опитного та Водяного, вони хочуть за рахунок виснаження досягти успіхів. Ситуація важка. Біля Мар'їнки спроби ворога покращити тактичне положення успіху не мали.
• Бердянський відтинок — без змін, зіткнення тривають біля Приютного. Ворог розпочав штурмові дії біля села Шевченко, мав частковий успіх.
• Запорізький відтинок — біля Роботиного Силам оборони вдалося зайняти одну з висот. Ворог проводить ротацію та вводить в бій нові з'єднання. При цьому активно контратакує наші сили. На жаль, в цій битві вирішує кількість піхоти, відповідно ворог може ще довго терпіти важкі втрати.
• Таврійський відтинок — тривають бої в Кринках.
08:30 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний 1 листопада оцінив, що війна в Україні набула позиційного характеру, і запропонував низку рекомендацій щодо відновлення Україною маневру на полі бою. В есе під назвою "Сучасна позиційна війна та як у ній перемогти" та в інтерв’ю The Economist Залужний окреслив поточну оперативну обстановку в Україні й зазначив, що незважаючи на кілька раніше успішних українських контрнаступальних операцій у 2022 році, війна зараз "поступово переходить до позиційної форми". Залужний наголосив, що нинішній позиційний характер війни є значною мірою результатом військового паритету між українськими та російськими силами, зазначивши, що глибоке та драматичне проникнення України на російські лінії, найімовірніше, буде неможливим за відносної технологічної і тактичної рівноваги між українськими та російськими силами, яка зараз існує. У своєму інтерв’ю The Economist Залужний визнав, що технологічний і тактичний паритет між протиборчими силами в Україні призвів до "патової ситуації", подібної до випадку Першої світової війни. У більш розширеному есе на цю тему Залужний, зокрема, утримався від класифікації ситуації як повністю патової, а натомість визначив її як "позиційну" війну, що є результатом аспектів цього технологічно-тактичного паритету. За словами Залужного, здатність України подолати технологічно-тактичний паритет залежатиме від здатності України забезпечити п’ять основних оперативних компонентів, які стали особливо значущими з літа 2023 року, — завоювання переваги в повітрі; глибокий прорив російських мінних загороджень; підвищення ефективності контрбатарейної боротьби; створення та підготовка необхідних резервів та нарощування засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).
• Залужний запропонував низку конкретних тактичних рішень п’яти оперативних компонентів, які створили умови для ведення позиційної війни, що, на його думку, дозволить Україні подолати військовий паритет з російськими силами. Щодо питання переваги в повітрі, Залужний стверджує, що українським військам необхідно значно покращити можливості безпілотників, щоб отримати перевагу в повітрі вздовж лінії фронту, та що українським військам необхідно перевантажити російську ППО, нейтралізувати російські ударні безпілотники та погіршити російську видимість над фронтом шляхом масового розгортання дешевих безпілотників, розробки спеціальних безпілотників, призначених для ураження російських ударних безпілотників, і застосування комплексів РЕБ по всьому фронту. Залужний стверджує, що для подолання проблем застосування РЕБ на фронті українським силам необхідно запровадити необхідні процеси командування й управління комплексами РЕБ, збільшити можливості виробництва РЕБ і оптимізувати взаємодію з волонтерськими організаціями, які надають менші комплекси РЕБ українським військам. Залужний також рекомендував українським силам покращити заходи протидії РЕБ та розробити нові безпілотники з урахуванням РЕБ. Для досягнення контрбатарейної переваги Залужний рекомендував українським силам використовувати більше розвідувальних та ударних безпілотників для покращення контрбатарейного вогню, а також стверджував, що українським силам необхідно посилити GPS-підтримку українських контрбатарейних підрозділів і збільшити кількість засобів контрбатарейної боротьби. Залужний заявив, що вдосконалені датчики, ширші і різноманітні засоби розмінування й обладнання для боротьби з безпілотниками дозволять українським силам більш успішно проривати російські мінні загородження вглибину, перебуваючи під прикриттям.
• Російські війська, ймовірно, готуються до чергової хвилі надзвичайно виснажливих наземних піхотних штурмів на українські позиції в районі Авдіївки. Прокремлівський російський мілблогер стверджує, що російські війська під Авдіївкою значно сповільнили темпи наземних атак на північ і південь від Авдіївки на користь інтенсивного непрямого вогню по українських передових позиціях і тилових районах. Російські війська, можливо, проводять кампанію з блокування українських ресурсів в районі Авдіївки, але цей інтенсивний вогонь, ймовірно, є повітряною й артилерійською передбойовою підготовкою напередодні чергової хвилі російських атак. Інші мілблогери також характеризують нинішні російські операції як "підготовчу підтримку", ймовірно, для подальших атак. Речник української Таврійської групи військ полковник Олександр Штупун також заявив 30 жовтня, що російські війська готуються до проведення "м'ясних атак" (розмовний жаргон для лобових атак піхоти) під Авдіївкою і тренують штурмові підрозділи "Штурм-Z", що складаються здебільшого з призовників, для майбутніх штурмів. Російські війська, можливо, готуються до переходу до таких лобових штурмів піхотою після важкої артилерійської підготовки, щоб компенсувати значні матеріальні втрати в Авдіївці протягом жовтня. Геолокаційний проєкт із відкритим вихідним кодом GeoConfirmed використав комерційні супутникові знімки, щоб підтвердити, що з 9 жовтня російські війська зазнали щонайменше 197 пошкоджених і знищених транспортних засобів, втративши 99 машин під час першої хвилі штурмів з 9 по 13 жовтня, 94 машини під час другої хвилі з 14 по 23 жовтня, а також чотири підтверджені і 18 потенційно втрачених машин з 24 по 31 жовтня. GeoConfirmed охарактеризував російські зусилля під Авдіївкою як найбільш втратні за всю війну в Україні.
• Нинішня ситуація біля Авдіївки є мікрокосмом ширшої неспроможності російського генштабу засвоїти та поширити уроки, засвоєні російськими військами під час попередніх невдалих наступальних зусиль в Україні, на інші угруповання сил на всьому театрі дій. Протягом 2022 і 2023 років різні російські підрозділи здійснювали подібні катастрофічні механізовані атаки з фронтальними атаками піхоти на укріплені українські позиції на кількох різних напрямках, це свідчить про те, що основна провина за брак стратегічної адаптації лежить на російському генеральному штабі. Російські війська раніше, взимку 2022/23 років, зазнали значних людських і матеріальних втрат під час невдалого наступу на Вугледар на заході Донецької області, який характеризувався кількома хвилями механізованих атак на укріплені українські позиції. Ці важкі піхотні атаки повністю знищили російські підрозділи, що брали в них участь, включно з 155-ю морською піхотною бригадою (Тихоокеанський флот), якій, за повідомленнями, довелося кілька разів відновлюватися через втрати, яких вона зазнала біля Вугледара. Незважаючи на це, підрозділи 1-го армійського корпусу "ДНР", що діють під командуванням 8-ї загальновійськової армії Південного військового округу, та підрозділи 41-ї загальновійськової армії Центрального військового округу нещодавно провели аналогічні дорогі механізовані штурми під Авдіївкою. Той факт, що два дуже різні угруповання військ брали участь у подібних неефективних операціях, свідчить про те, що російське військове командування не намагається засвоїти і поширити уроки на всьому театрі бойових дій або, в даному разі, навіть у межах одного військового округу. За засвоєння уроків, адаптацію російської доктрини, а також поширення уроків і нових підходів у військах засадничо відповідає генеральний штаб. Начальник російського генерального штабу генерал армії Валєрій Гєрасімов несе повну відповідальність за цей провал і як начальник російського генерального штабу, і як головнокомандувач театру військових дій. Контраст між невдачею Гєрасімова та вдумливою і публічною оцінкою генералом Залужним викликів, що стоять перед Україною, і шляхів їх вирішення, вражає.
• 1 листопада українські війська продовжили наступальні дії поблизу Бахмута та на заході Запорізької області. У Генштабі України повідомили, що українські війська продовжили наступальні дії на Бахмутському та Мелітопольському напрямках. Російські джерела стверджували, що українські сили безуспішно атакували поблизу Зеленопілля (12 км на південний захід від Бахмута) та вздовж ділянки залізничної колії між Кліщіївкою (7 км на південний захід від Бахмута) й Андріївкою (10 км на південний захід від Бахмута). Російський мілблогер стверджував, що українські сили незначно просунулися від Щербаків (18 км на захід від Оріхова) до Мирного (16 км на південний захід від Оріхова) і досягли успіхів на захід від Роботиного.
• Міністр оборони Росії Шойґу підтвердив, що президент Росії Путін обґрунтував наземну діяльність України на східному (лівому) березі Херсонської області як частину українського контрнаступу.
• Російські війська в ніч з 31 жовтня на 1 листопада завдали відносно великої серії ударів з безпілотників і ракет, переважно по Полтавській області.
• Російські військові, схоже, готові відновити свої військові округи як головний об’єднаний штаб своїх сухопутних сил, одночасно передаючи військово-морські засоби назад під командування ВМС Росії.
• Російські джерела припустили, що Павєл Пріґожин, син загиблого фінансиста "Ваґнера" Євгєнія Пріґожина, офіційно є виконувачем обов'язків керівника "ваґнерівських уламків", які діяли під егідою росгвардії.
07:55 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:
07:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
02.11.2023Російська федерація продовжує ігнорувати закони та звичаї ведення війни, використовує тактику терору, завдає ракетних та авіаційних ударів, здійснює обстріли з реактивних систем залпового вогню не тільки по військових, а й по численних цивільних об’єктах нашої держави.
Протягом минулої доби відбулося 57 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 5 ракетних та 75 авіаційних ударів, здійснив 56 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Авіаційних ударів зазнали: Петропавлівка, Куп'янськ, Курилівка, Степова Новоселівка, Чернещина Харківської області; Серебрянське лісництво Луганської області; Верхньокам'янське, Виїмка, Спірне, Веселе, Іванівське, Калинове, Новоолександрівка, Семенівка, Орлівка, Ласточкіне, Авдіївка, Красногорівка, Мар'їнка, Новомихайлівка Донецької області; Новоселівка, Новоданилівка, Роботине Запорізької області; Новокаїри, Червоний Маяк, Новоберислав, Берислав, Козацьке, Львове, Іванівка Херсонської області.
Під артилерійським вогнем опинилися понад 100 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей.
В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.
В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районі населених пунктів Синьківка, Іванівка Харківської області та Стельмахівка Луганської області, де наші захисники відбили 10 атак противника.
На Лиманському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів.
На Бахмутському напрямку окупанти безуспішно намагалися відновити втрачене положення біля Хромового, Кліщіївки та Андріївки. Тут наші захисники відбили 15 атак противника. У той же час загарбники вели безуспішні штурмові дії в районі Південного Донецької області. В свою чергу, Сили оборони України продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області, завдають ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.
В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку ворог за підтримки авіації не полишає спроб оточити Авдіївку, але наші воїни стійко тримають оборону, завдаючи окупантам значних втрат. Безуспішними були наступальні дії противника в районах населених пунктів Сєверне та Первомайське Донецької області, де Силами оборони відбито 7 атак ворога.
На Мар’їнському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районі Мар’їнки Донецької області. Тут українські воїни відбили понад 20 атак.
На Шахтарському напрямку противник вів безуспішні штурмові дії поблизу Старомайорського Донецької області.
На Запорізькому напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів.
Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.
В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку наші воїни ведуть контрбатарейну боротьбу, наносять вогневе ураження по тилах противника.
Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала 9 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 3 – по зенітно-ракетних комплексах противника.
Підрозділи ракетних військ уразили 5 радіолокаційних станцій, 2 склади боєприпасів, район зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 2 пункти управління, 3 зенітно-ракетні комплекси та 11 артилерійських засобів противника.