Валютою є все, якщо двоє людей згоджуються, що це є валютою

Постійні читачі цієї колонки, якщо такі є, знають, що кілька тижнів тому я був на Галапагоських островах, які належать Еквадору. Оскільки це неминуче, я повернувся з жменькою дрібних монет. Серед них є монета в один долар США, а також ще одна монета, на аверсі якої просто вибито: "п'ятдесят центів".

 

Монети номіналом у 50 центів карбують на замовлення уряду Еквадору, але ніякої окремої еквадорської валюти не існує, а отже, монети, про які тут йдеться, не є "еквадорськими центами". Еквадор є найбільшою країною у світі, що обрала шлях, загальновідомий як "доларизація".

 

Десятиріччя тому уряд Еквадору прийняв одностороннє рішення про відмову від власної валюти та прийняття валюти іншої країни: тепер він використовує долар США з мовчазної згоди американського уряду та Федеральної резервної системи. Монета у моїй кишені представляє 50 центів США, але США не карбують 50-центових монет, а лише 25-центові, 5-центові, 10-центові та 1-центові. Хоча й будь-хто на Галапагосах або у столиці Еквадору, Кіто, готовий прийняти мої 50 центів, ніхто не прийме їх у Вашингтоні. Цікаво, що справжні монети номіналом в один долар, викарбувані для Казначейства США, не є популярними у США, але широко поширені в Еквадорі.

 

"Доларизація" можлива і без долара. Чорногорія, мальовнича балканська країна, що складається з пляжів та гір, так само не має власної валюти. Чорногорія використовує євро, хоча й вона не є членом ЄУ (і навряд чи буде ним у найближчому майбутньому) і не має на це дозволу від Європейського центрального банку. Як і Еквадор, Чорногорія не друкує власну валюту, а використовує чужу за її номінальною вартістю.

 

Я придивився уважніше до своїх 50 центів з Еквадору, коли Алекс Селмонд, перший міністр Шотландії, виступив з промовою на Острові Мен, звеличуючи чесноти відносин острова зі Сполученим королівством. Це складна конструкція. Як і Нормандські острови (Джерсі та Ґернсі), острів Мен не є частиною Сполученого королівства, водночас, він не належить до ЄУ, і не є британською залежною територією чи колонією, бо має власний уряд.

 

Але жодна країна не визнає ці острови незалежними державами, їхні мешканці мають британські паспорти, і Великобританія несе відповідальність за їхню оборону (хоч і не дуже ефективно: Нормандські острови, що розташовані неподалік від узбережжя Нормандії, були окуповані німцями під час ІІ Світової війни і навіть після визволення Франції німецькі війська контролювали їх, поки не було підписано перемир'я. Третій Рейх ніколи не окупував Острів Мен: я не думаю, що острів та його населення менше 100000 осіб посередині Ірландського моря мали велике значення у намірах Адольфа Гітлера щодо світового панування).

 

Острів Мен, як і Джерсі та Ґернсі, друкує власні банкноти. На однофунтових банкнотах є напис "один фунт" [one pound], але, як і у випадку з еквадорською монетою, є певна двозначність у тому, що це означає. Банки цих островів можуть, але не зобов'язані, обміняти їх на банкноти Банку Англії, якщо ви попросите їх це зробити. Як і у випадку з еквадорськими монетами, банкноти з Острову Мен приймають всюди на острові, але не деінде.

 

Що означають ці папірці? Вони номіновані у менських фунтах, чи британських фунтах, чи це те саме? Ніхто не ставить таких запитань, бо відповіді, здається, не мають значення. І, як і з еквадорською монетою у 50 центів, емітента "материнської валюти" все це не турбує, оскільки суми є занадто малими.

 

Є ще шотландські банкноти, але вони відрізняються від тих, які емітують банки Острову Мен чи Джерсі. Шотландські банкноти випускають Банк Шотландії, Королівський банк Шотландії та Клайдсдейл-банк. На однофунтових банкнотах є напис: "один фунт стерлінгів" [one pound sterling] (на банкнотах з Острову Мен та Джерсі є просто напис "один фунт") і їхня емісія підкріплена банкнотами Банку Англії аналогічного номіналу. Але коли два найбільших шотландські банки збанкрутували у 2008 році, власники банкнот, емітованих ними, зіткнулися з можливістю того, що гроші у їхніх гаманцях даруватимуть їм лише право стати незабезпеченим кредитором у процесі ліквідації банків. Нині вартість цих банкнот гарантується урядом Сполученого королівства.

 

Але значення цих гарантій полягає лише у тому, що Програма компенсацій у сфері фінансових послуг обміняє вам шотландську банкноту на банкноту Банку Англії, якщо шотландський банк не виконає свої обіцянки заплатити. Гроші – це гра у довіру, і їхня вартість залежить виключно від бажання інших людей приймати їх, як засіб платежу. Гроші – це те, що ви вирішили зробити ними. І так само, мабуть, є з незалежністю.


John Kay
A currency is anything that two people agree is a currency
The Financial Times, 07.08.2013
Зреферував Омелян Радимський

14.08.2013