Головний виконавчий директор Intel вважає, що у майбутньому домінуватимуть три категорії пристроїв
Революцію можна буде носити. Лише, як і більшість технологічних революцій, вона не прийде так швидко, або у тій формі, у якій її передбачають візіонери.
Цілком безпечно вже можна зробити ставку на нове гучно розрекламоване твердження Кремнієвої долини: що "розумні" пристрої, як-от годинники та окуляри є черговим фронтом у трансформації сфери персональних обчислень.
Дедалі нижча вартість обладнання та поширення бездротових мереж, безперечно, вказують на той час, коли цифровий інтелект та здатність з'єднуватися проникнуть у безліч різних особистих речей – не кажучи вже про широкий світ неживих предметів, створюючи передбачений багатьма "інтернет для речей". Набагато важче передбачати, як саме спочатку люди відчуватимуть цю революцію, хоча є й певні підказки.
Три різні категорії пристроїв – для вух, очей та зап'ястків, і кожна зі своїм призначенням – невдовзі стануть дуже поширеними, як пророкує новий головний виконавчий директор Intel Брайян Крзаніч. Проте, якими будуть додатки, через які люди й купуватимуть ці пристрої – про це досі залишається лише здогадуватися.
Поки що, ймовірно, можна пояснити той факт, що розумні окуляри й годинники залишаються радше предметом дискусій, ніж практичних експериментів, труднощами перших кроків у цьому напрямку. Як повідомляла FT на початку минулого тижня, очікуваний iWatch від Apple, ймовірно, не з'явиться аж до кінця наступного року. Оскільки інші компанії-виробники персональної електроніки прагнуть запропонувати щось подібне, то інші розумні годинники, безперечно, з'являться раніше – хоча поки Apple не оприлюднить свого естетичного вироку, світ персональної електроніки чекатиме, зачаївши подих.
Тим часом, інший прапороносець революції пристроїв, які носитимуть, Google з Google Glass, зіткнувся з власними специфічними перешкодами. Лідери Конгресу США висловили нещодавно свою заклопотаність наслідками порушення приватності особистого життя, які криє у собі пристрій на обличчі, що здатен постійно моніторити та записувати усе перед людиною, що його носить. І на початку минулого тижня з'явилася новина, що діра у програмному забезпеченні, тепер вже закрита, могла дозволити гакерам взяти пристрій під свій контроль.
Технологічні можливості не є основним чинником, що стримує появу нових пристроїв. Головне питання, як завжди, полягає у тому, чи переваги використання нових технологій переважать опір їх прийняттю – від звикання з новими інтерфейсами та обладнанням до вироблення культурних та соціальних норм, яких потребують технології.
Є два дуже різні бачення того, як обчислювальні пристрої, які носитимуть люди, проб'ються до мейнстріму.
Одне бачення вважає, що вони проникатимуть у повсякденне життя через ґаджети, що виконують одну функцію, але переважно залишаються невидимими. Браслети, виготовлені Nike та Jawbone є передвісниками цих розумних пристроїв, що вимірюють та передають додаткам для моніторингу та аналізу різні показники здоров'я та фізіологічного стану їхніх власників.
Інше бачення пророкує фронтальний наступ на універсальні персональні обчислювальні пристрої. За цією версією, годинник або пара окулярів консолідують у собі багато ключових функцій та додатків, що встановлюють зараз на смартфони, починаючи навіть з таких функцій, як телефонні дзвінки, перевірка текстових повідомлень або фотографування, і, зрештою, зроблять улюблені нині гаджети зайвими. Відкриваючи ці пристрої як платформи для сторонніх розробників, їхні виробники сподіваються збільшити ймовірність того, що вони вигадають речі, які зроблять ґаджети незамінними.
Історія персональної електроніки вказує на перше бачення, як на більш ймовірне. Для приручення універсальних обчислювальних платформ, від персонального комп'ютера до інтернету, потрібні роки. Ключовим гаслом для усього, що має бути настільки інтегроване в особисте життя, є безшовність. Речі, які роблять життя простішим, ймовірно, задаватимуть тон – особливо якщо їхня апаратна частина залишатиметься невидимою, а їхні функції – автоматичними.
Як не дивно, але один з перших ключових додатків для таких ґаджетів, ймовірно, перевиховуватиме смартфони. Нинішні смартфони встановили тиранію на особисте життя, перериваючи розмови та перетворюючи міські хідники на місця для прогулянок неуважних людей. Перші розумні годинники намагаються трансформувати цей світ, у якому домінують смартфони, шляхом передачі сповіщень про отримання текстових повідомлень у менш нав'язливий спосіб.
Справді революційний момент для пристроїв, які можна буде носити, найімовірніше, прийде після того, як достатньо цих пристроїв з безшовною інтеграцією в особисте життя потрапить на ринок, створюючи сукупність, яка сама стане новою обчислювальною платформою.
Смартфони залишалися другорядною платформою протягом років, поки Стів Джобс не змусив, вмовив та надихнув своїх колеги з Apple створити iPhone. Інвестори, що збудували свої надії на очікуваному подібному проривному моменті для iWatch, можуть залишитися розчарованими.
Ричард Вотерс – керівник корпункту The Financial Times на західному узбережжі США
Ричард Вотерс [Richard Waters]
Tech revolution to inch into what we wear
The Financial Times, 18.07.2013
Зреферував Омелян Радимський