Іван Франк. Живопис. Графіка. Кераміка

4 липня, у п'ятницю, о 16.00 Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького (головна будівля, проспект Свободи, 20) відкриє виставку «Іван Франк. Живопис. Графіка. Кераміка», яка триватиме до 3 серпня 2025 року.

 


 

Виставка присвячена памʼяті українського скульптора, графіка та педагога Івана Фрàнка (1947–2024). Проєкт «Іван Франк. Живопис. Графіка. Кераміка» стане не лише розгорненою мистецькою ретроспективою, даниною пам’яті авторові, а й запрошенням до діалогу на одвічні теми про моральний вибір, людську гідність, духовні цінності.

 

Творче формування і становлення художника  відбувалося під орудою досвідчених наставників: Зеновія Флінти, Володимира Овсійчука, Миколи Скибінського, Тараса Драгана та  середовища Львівської академії мистецтв, у якій І. Франк навчався та згодом викладав, передаючи свої знання, ідеї, досвіди  талановитій молоді.

 

У своїй творчості — у галузях декоративної та монументальної кераміки,  а також графіки і  живопису — митець осмислював екзистенційні теми, теми страждання, людського болю, морального вибору. Його роботи — це художні об’єкти, у яких  сформований власний мікрокосм,  свідоцтво глибокої інтелектуальної та духовної праці художника,  його роздуми над світобудовою та місцем у ньому людини, її зв’язку з Богом.

 

Іван Франк залишив нам  не лише багату мистецьку спадщину, а й власний морально-етичний кодекс, закарбований у його творах, у педагогічних настановах. Це — відкритий діалог  крізь простір і час. Це спроба почути голос художника, який бринить  у його творах, коли він  промовляє про найважливіше...




Довідка:

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького – одна з найвизначніших скарбниць національної культури та мистецтва в Україні. Понад 175-тисячне зібрання НМЛ віддзеркалює еволюцію художньої культури українців упродовж девʼяти століть. Предметом особливої гордості є найбагатша у світі збірка українського сакрального мистецтва XII–XVIII століть, найбільш вартісне в якій – зібрання творів іконопису XIV–XVIII століть (понад  4 000 од.).

Музейний заклад постав у 1905 році під назвою «Церковний музей» як приватна фундація митрополита Галицького Андрея (графа) Шептицького. У плині швидкого розвитку фундації та зростання збірок під орудою І. Свєнціцького – першого директора музею (1905–1952) і відомого науковця в галузях славістики, історії мистецтва, книгознавства – офіційну назву закладу було змінено на «Національний музей у Львові» (1911).

Відтак 13 грудня 1913 року відбулося святкове відкриття першої музейної експозиції, під час якого фундатор урочисто оголосив про передання музею в дар українському народові.

У грудні 2005 року з нагоди 100-ліття від часу створення НМЛ набув статусу національного й імʼя засновника.

03.07.2025