Від ворогів Facebook'у до трейдерів мережною валютою

Близнюки Вінклвоси не першими уявили, що мережна валюта Біткойн є настільки революційною ідеєю, що вона заслуговує на прізвисько веб 3.0. Але коли Тайлер і Кемерон розмірковують над перспективами віртуальної валюти, це означає щось більше: перемогу. Історію про те, як Марк Закерберґ, що вчився у Гарварді одночасно з Вінклвосами, став королем вебу 2.0 - розлютивши при цьому близнюків - розповів у 2010 році фільм "Соціальна мережа", у якому екранізовано їхній судовий процес із Закерберґом, коли вони стверджували, що він вкрав в них ідею свого Facebook'у.

Мабуть, лише експеримент у вебі 3.0, завдяки якому перемога Закерберґа залишиться у минулому, допоможе їм забути про свої образи. Брати створили фонд Winklevoss Bitcoin Trust - акції якого мають продаватися на біржі і за яким стоїть їхня компанія - Math-Based Asset Services. У тому разі, якщо продаж цих акцій схвалять регулятори, а біржа погодиться торгувати ними, фонд інвестуватиме безпосередньо у біткойни, граючи на коливаннях їхнього курсу щодо долара.

Інвестори, що купуватимуть акції фонду, наражатимуть себе на коливання курсу винятково нетипового активу. Біткойн створив невідомий вчений-інформатик, і її основною метою є здійснення анонімних онлайн-переказів поза банківською системою. Курс біткойна - що ґрунтується практично лише на самій надії, що система стане значним засобом обміну - є непередбачуваним. Рік тому один біткойн вартував менше $7, у квітні його курс досяг $266, а потім впав нижче позначки у $80. Ажіотаж навколо біткойнів називають "сучасною тюльпаноманією, лише без гарних квітів".

Для прихильників біткойнів їхні переваги означають уникнення потреби звертатися до банків для переказів. Владі видається, що біткойни є засобом для прання брудних грошей. Відкриття, що брати Вінклвоси є власниками 1% усіх створених біткойнів, навряд чи змусить когось ставитися до них як до серйозної сили у сфері фінансів. Але стверджувати, що Winklevoss Bitcoin Trust має невеликі шанси на успіх, буде недооцінкою його можливостей. Брати винайняли добрих адвокатів, щоб подолати регуляторні перешкоди.

Кемерон і Тайлер народилися з різницею у секунди влітку 1981 року, але їхні батьки ніколи не казали, хто з них старший. Їхній батько, професор бізнес-школи, що став підприємцем, до того часу вже став багатим завдяки компанії, що розробляла програмне забезпечення для бухгалтерського обліку. Але, підкреслюючи cвоє прагнення, щоб їх вважали людьми, що самі досягли успіху, близнюки, зазвичай, кажуть, що створили свій перший стартап у віці 16 років, коли заснували клуб веслувальників у своїй елітарній приватній школі у Ґрінвічі, штат Коннектикут. Близнюки зізналися в інтерв'ю Vanity Fair, що їхня старша сестра, Аманда, померла від передозування наркотиків у 2002 році у віці 23 років.

Їхні тілобудова зробили їх ідеальними веслувальниками, а їхній братерський зв'язок означав, що вони могли веслувати у парі на човні без керма. Їхня добра фізична підготовка допомогла їм потрапити до Гарварду, а також у національну команду США з академічного веслування. Вони змагалися, прийшовши шостими, у парах чоловіків-веслувальників у Пекіні на Олімпійських іграх 2008 року. Оксфордський університет взяв їх на програму MBA, вони брали участь у Перегонах човнів між командами Оксфорду та Кембриджу у 2010 році; їхня команда тоді програла.

Того ж року сценаристи "Соціальної мережі" популяризували глузливе псевдолатинське прізвисько близнюків - Winklevii - яке міцно причепилося до них. Воно ґрунтується на уявленні, що їхнє привілейоване становище та природний дар дали їм впевненість у тому, що всі їм щось винні. Дів'я Нарендра, друг і партнер близнюків у їхньому судовому процесі проти Facebook, каже, що воно дуже дратує їх. "Вони підприємливі хлопці, і не лінуються працювати над досягненням успіху, - каже він. - Вони не сидять склавши руки, в очікуванні, що з ними станеться щось добре, а активно будують свою кар'єру. Вони використовують те, що їм дали, але й, звичайно, будують щось cвоє на цьому фундаменті".

Проте, звинувачення у зарозумілості до них таки причепилося. Причиною, звичайно, є те, як Нарендра і Вінклвоси відреагували на те, що юний веб-розробник, якого вони залучили до створення свого сайту знайомств для студентів, раптово запустив альтернативу під назвою TheFacebook.

Ларрі Саммерс, тодішній президент Гарвардського університету, зігнорував їхнє прохання виключити Закерберґа. Через декілька років Саммерс згадав про цю історію: «Однією з речей, про яку ви можете довідатися на посаді президента коледжу, є те, що якщо студенти носять краватку і маринарку у четвер о 15:00, то є два варіанти. Перший: вони шукають роботу і прийшли на співбесіду; другий: вони - мудаки. Це був другий випадок".

Незадоволені своєю першою мировою угодою із Закерберґом - виплатою 65 мільйонів доларів грошима та акціями Facebook, які зросли у ціні у кілька разів - брати звернулися до суду із заявою про відновлення переговорів, стверджуючи, що їх обдурили щодо справжньої вартості компанії. Facebook і Закерберґ завжди заперечують, що мали намір обдурити братів, в першу чергу - і, нарешті, у 2011 році виграли судову тяганину, щоб запобігти анулюванню мирової угоди.

Це багаж, який повинні подолати близнюки у своїй запланованій кар'єрі бізнес-янголів: що їхні мільйони походять не зі створення компанії, а зі судової тяганини з тим, хто це зробив. Близнюки відкрили головний офіс Winklevoss Capital, свого фонду венчурного інвестування у Флетайрон-дістрікт, дільниці стартапів на Менгеттені. Тайлер має один кутовий кабінет; в Кемерона - інший. Але колеги кажуть, що їх частіше можна зустріти разом у конференц-залі, який пов'язує їх обох. Вони стверджують, що мають навички, якими навзаєм доповнюють один одного: Кемерон є шульгою та більш креативний; Тайлер - правша та має більш аналітичний розум. У Math-Based Asset Services Тайлер є фінансовим директором, Кемерон - генеральним директором.

Минуло більше року, відколи вони залишили веслування та заснували Winklevoss Capital, але брати залишаються аутсайдерами на нью-йоркській сцені інвесторів. Перед тим, як зайнятися біткойнами, вони здійснили лише дві інвестиції: у новий стартап Нарендри, SumZero та компанію, що займається електронною комерцією, якою керують дві жінки, з якими їхній друг дитинства сидів поруч в автобусі, їдучи на весілля. Біткойни є їхньою найбільшою ставкою, і їхня репутація, як інвесторів, ймовірно, не переживе провалу. У будь-якому разі, вона дає їм шанс стати відомими не через своє заняття веслуванням чи боротьбу із Закерберґом. Це має бути щось нове - можливо, Winklevii 3.0.


Stephen Foley
From Facebook’s enemies to traders of the web’s currency
​The Financial Times, 06.07.2013
Зреферував Омелян Радимський

22.07.2013