25 січня 2012 року шестеро депутатів від Партії Регіонів та двоє комуністів зареєстрували у секретаріаті Верховної Ради законопроект, який передбачає вилучення Почаївської Свято-Успенської лаври з переліку об'єктів, що не підлягають приватизації. Це вже втретє святиню намагаються прибрати до рук. Щоразу на Тернопільщині храмовий комплекс обстоюють представники духовенства, громадські діячі та небайдужі мешканці області.
Уперше про те, що Почаївську лавру хочуть приватизувати, стало відомо восени 2011-го. Тоді народні депутати Дмитро Шенцев (Партія Регіонів) і Юрій Бут (пройшов за списком блоку «Наша Україна – Народна Самооборона») зареєстрували законопроект №9105, який передбачав виведення святині з переліку пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації.
Громада Тернопільської області обурилась таким зухвальством народних депутатів. Люди зібрали понад 200 тисяч підписів проти прийняття ганебного, на їх думку, закону. Відтоді кілька місяців Лавру «не чіпали». Але вже 12 січня 2012 року в парламенті зареєстрували новий проект закону, який годі відрізнити від попереднього. Події повторились. Тернопільці прийшли на громадські слухання. Промовці висловлювали думку, що це політичні провокації «північних сусідів». Представники духовенства благали залишити у спокої храмовий комплекс. Тоді спробу привласнити Почаївську святиню відклали. Зате 25 грудня 2012 року, коли українці занурились у новорічно-різдвяні приготування, комуністи з «регіоналами» знову зареєстрували скандальний закон. І якщо в попередньому проекті йшлося про 200 об'єктів, які підлягають приватизації, то в новому — лише про 4, серед них і про Лавру.
Неабияку активність в обстоюванні Почаївської Свято-Успенської лаври виявляють депутати Тернопільської обласної ради. На захист храмового комплексу в обласній раді створили тимчасову контрольну комісію, члени якої опікуються питаннями недоторканності духовної пам'ятки. Вони писали звернення до Президента, Голови Верховної Ради та Прем'єр-міністра України, висловлюючи свою стурбованість ситуацією, адже вважають, що згадані дії скеровані на зросійщення нашого народу. Святе для людей місце комісари «русского міра» наполегливо перетворюють на осередок україножерства, міжконфесійної неприязні та розбрату. Принаймні цього певен Степан Барна. Він — опозиційний депутат облради, ще від 2011 року воює з представниками провладної партії. Якось у сесійній залі, коли «регіонали», «литвинівці» та «єдиноцентристи» не голосували проти виключеня Лаври з переліку об'єктів, які підлягають приватизації, Барна закидав їх срібними монетами і сказав, що це «платня за зраду». А ще оприлюднив через медії власну калькуляцію, яка показувала, що Почаївську лавру могли б продати за 1 млн. 140 тис. гривень. Для порівняння, це вартість квартири в Києві.
Архиєпрископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький Нестор буде клопотати перед Святішим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом, щоб той від себе звернувся до громади зі словами підтримки. Мешканці-бо Почаєва не готові віддавати Лавру Росії. Люди ходять до храму, оскільки вважають його за свій, а не московський. Тим часом на інформаційних дошках духовного комплексу вивішують відозви до парафіян, в яких йдеться про те, що святиню треба не приватизувати, а лише повернути нашим північним сусідам як відібране.
Ще під час візиту Віктора Януковича до Почаєва у січні 2011 року колишній голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда особисто передав голові держави всі рішення та звернення, ухвалені депутатами щодо Лаври. Але, як бачимо, на плани приватизації святині це не вплинуло.
З огляду на всі обставини депутати Тернопільської обласної ради розцінюють новий законопроект як намагання провладної партії знівелювати українську Церкву. Депутати виступили з ініціативою внести Свято-Успенську Почаївську лавру до списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Відтак пам'ятка буде захищена від руйнування і залишиться відкритою для всього світу. Це також допоможе уникнути конфліктів на релігійному ґрунті.
***
Свято-Успенська Почаївська лавра — чоловічий монастир Української Православної Церкви (Московського патріархату). Найбільша православна святиня історичної Волині й друга після Києво-Печерської лаври в Україні. В Успенському соборі зберігається слід правої стопи Пресвятої Богородиці. Також у храмі є чудотворна Почаївська Ікона Богородиці — друга лаврська святиня.
25.01.2013