Ахтем Сеітаблаєв отримав Премію Стуса 2020 року

 

Лауреатом Премії імені Василя Стуса 2020 року став український кінорежисер, актор Ахтем Сеітаблаєв.

 

Члени журі оголосили ім’я лауреата під час урочистої церемонії, яка відбулася 12 вересня у Києві, повідомляє PEN Україна.

 

 

Ахтем Сеітаблаєв зазначив, що був вражений мужністю Василя Стуса, коли дізнався історію його життя. На Сеітаблаєва також справила велике враження любов поета до своєї землі.

 

“Я й досі не уявляю, як йому вдалося перебороти свій страх перед молохом радянської влади, – сказав Сеітаблаєв. – Можливо, він знайшов ці сили в собі, бо вірив у те, що робив і створював, вірив, що, попри все, він не сам у своїй боротьбі, що є люди, які його підтримують, люди, яким не все одно… Люди, для яких є різниця між творенням і руйнуванням. Люди, яким важливо, які назви мають вулиці, на яких живуть їхні діти та батьки, навіть якщо вони освітлені й заасфальтовані. Люди, які знають різницю між рідним і ворожим. Люди, які з великою гідністю і мужністю відстоюють свої сенси та цінності. Багатьом із нас сьогодні значно легше жити та боротися за свою гідність, за життя своєї землі та своїх дітей тому, що був і є Василь Стус”.

 

ДЛЯ ДОВІДКИ:

 

Премія імені Василя Стуса була закладена 1989 року Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції на чолі з Євгеном Сверстюком. Її щороку вручають літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам за внесок в українську культуру й стійкість громадянської позиції. 

 

Із 2016 року Український ПЕН, Києво-Могилянська бізнес-школа та видавництво “Дух і Літера” взяли на себе справу продовження ініціативи.

 

Кандидатів на здобуття цьогорічної премії висувало журі у складі: Мирослав Маринович – голова журі, публіцист, член-засновник Української Гельсінської групи, почесний президент Українського ПЕН; Андрій Курков – український письменник, президент Українського ПЕН; Влад Троїцький – театральний режисер, засновник Центру сучасного мистецтва “ДАХ”, лауреат Премії ім. В. Стуса за 2019 рік; Боґуміла Бердиховська – публіцистка, керівниця департаменту стипендій Національного центру культури у Варшаві; Оля Гнатюк – дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету, віце-президентка Українського ПЕН; Юрко Прохасько – есеїст, перекладач; Олександр Саврук – декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи; Елеонора Соловей – літературознавиця; Дмитро Стус – директор Музею ім. Шевченка; Леонід Фінберг – головний редактор видавництва “Дух і Літера”, член виконавчої ради Українського ПЕН.

 

 

 

12.09.2020