Польський Отвоцьк стане партнером міста Шумськ.

 

 

Місто Отвоцьк Мазовецького воєводства Польщі й Шумськ Тернопільської області домовилися розвивати співпрацю в молодіжних, комерційних і культурних напрямах. Угоду про партнерство підписали днями очільники міст Володимир Плетюк та Ярослав Томаш Маргельські.

 

У міській раді Шумська розповіли, що, зокрема, домовилися з польською стороною про взаємні обміни: заплановано поїздки шумських дітей до Польщі, а тамтешніх – у місцеву громаду, на конкурси та фестивалі, а також просто відпочити.

 

Як розповіла секретар міської ради Людмила Павленко, міста вже давно підтримують добрі відносини. Зокрема, учні Шумської школи мистецтв разом зі своїми викладачами кілька разів їздили в Отвоцьк на фестиваль «Сакросонг», де займали призові місця. Саме робота «Клубу творчого мислення» з міста Отвоцьк і колективу Шумської школи мистецтв у підсумку вилилася в мистецьку частину угоди про партнерство.

 

Під час поїздки в Отвоцьк поспілкувалися з польськими колегами й шумські освітяни. Кажуть, що в них є чому повчитися. Але водночас і поляки зацікавилися аспектами роботи українських учителів і хотіли б побувати в Шумську з навчальною метою, – розповіла начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Шумської міськради Любов Дмитрук.

 

Ще один потенційний напрям співпраці між містами – розвиток зеленого туризму. Поляків приваблює історія та природа міста на Тернопіллі й вони готові приїздити сюди на екскурсії та відпочинок. Тож у Шумську напрацюють ідеї практичного втілення такої можливості. А ще польська сторона висловила побажання надсилати допомогу малозабезпеченим сім’ям Шумської ОТГ – цим опікуватиметься ксьондз із місцевого костелу.

 

 

«Надіємося, що ось з таких культурних обмінів, спільних конкурсів і фестивалів у майбутньому розпочнеться й бізнесова співпраця, – зазначив міський голова Шумська Володимир Плетюк. – І в цьому напрямку ми теж працюємо, розглядаємо різні пропозиції, шукаємо варіанти щодо такого партнерства».

 

Схожі угоди про співпрацю Отвоцьк має з містами з Японії, Німеччини та Литви, тож у Шумську переконані, що такий досвід дасть змогу налагодити плідну співпрацю.

 

Для довідки:

 

Шумськ – районний центр у Тернопільській області на території «історичної (великої) Волині». Розміщений на лівому березі річки Кума і правому березі річки Вілії (притоки Горині). Шумськ – місто з багатою історією. На його околиці виявлено поселення трипільської культури. Підйомний матеріал (уламки кераміки) зберігають у Кременецькому краєзнавчому музеї.

 

Перша письмова згадка про Шумськ в Іпатіївському літописі датується 1149 роком. На той час він був найбільшим містом південної Погорини, центром волості. 1199 року став волосним центром Галицько-Волинської держави.

 

31 травня 1223 р. у битві на Калці з монголо-татарами загинув шумський князь Святослав Інґваревич. 1233 р. під Шумськом розбили угорське військо. Перед битвою князь Данило Романович молився у міському храмі св. Симеона.

1259 р. в Шумську відбулися мирні переговори Волинського князя Василька Романовича з темником Бурундаєм.

 

1366 р. за угодою між Литвою і Польщею Шумськ відійшов до Литви. Князем у Шумську став Любарт.

 

1513 р. великий князь литовський Сигізмунд I Старий видав грамоту на володіння Шумськом старості Крем'янецького замку, українському бояринові Михайлові Богушу Боговитиновичу. Після його смерті в 1527 р. сини і внуки поділили місто на дві частини – Шумськ із замком та Пігаси, розміщені на лівому березі Вілії. 1580 р. Пігаси виділилися в самостійний населений пункт під назвою Рохманів. Близько 70 років точилася боротьба спадкоємців, внаслідок чого Шумськ занепадав і перетворився на невелике містечко.

 

Після Люблінської унії 1569 р. Шумськ потрапив до складу Речі Посполитої. У XVII ст. він перейшов до волинського хорунжого Данила Єло-Малинського. Власник містечка разом з дружиною, Гальшкою з Велигорів, заснував василіянський унійний монастир при церкві Св. Трійці. За сприяння дідичів було збудоване дерев'яне приміщення монастиря, який, за відомостями польських дослідників, спалили 1648 р. У 1676 р. монастир перейшов до францисканців.

 

У 1752 р. дідичі-брати Станіслав та Олександр Єло-Малинські продали містечко та «Шумський ключ» князеві Михайлові Казимиру «Рибоньці» Радзивіллу.

 

Після Першої Світової війни (1919) Шумськ захопили польські війська. Шумщина була осередком великого протипольського повстання у жовтні 1919 р.

 

Після анексії СРСР (1939) Шумськ утратив статус міста, але став (1940) центром району. У 1940-х роках на околицях міста окупаційна радянська влада здійснювала поховання воїнів УПА (їхні могили віднайшли в липні 2018 року).

 

21.11.2019