Соцопитування в ОРДЛО: Дві третини мешканців окупації бачать себе у складі Росії.

 

Дві третини мешканців окупованих районів Донецької та Луганської областей бачать своє майбутнє в Росії з тим чи іншим реґіональним статусом. Так, 50,9% вважають, що території, контрольовані рухами "ЛНР/ДНР", мають стати частиною Росії, ще 13,4% – "частиною Росії, але з особливим статусом". У такий спосіб, переважна більшість мешканців ОРДЛО – 64,3% – хоче для цієї частини Донбасу майбутнього у складі Росії.

 

Про це свідчить соціологічне опитування, проведене компанією "Нью імідж маркетинг груп" на окупованих територіях. Замовником соціології виступили українське видання "Дзеркало тижня" та організація "Український інститут майбутнього". У підсумковій статті, опублікованій на сайті DT.ua, йдеться про те, що харківська соціологічна фірма проводила опитування на Донбасі вже втретє цього року, і її дослідженнями користуються міжнародні організації.

 

 

Що ж до варіантів статусу Донбасу у майбутньому, то лише 5,1% опитаних по той бік лінії розмежування хочуть "бути частиною України як колись". А ще 13,4% бачать нині підконтрольні "ЛНР/ДНР" території "частиною України, але з особливим статусом". У такий спосіб, загалом 18,5% бачить майбутнє своєї малої батьківщини в Україні.

 

Незалежності цих територій прагнуть 16,2%.

 

Трохи більше половини мешканців окупації – 57,8% – й досі називають себе громадянами України. Водночас поруч із ними мешкає 41,6% тих, хто порвав з Україною офіційно: у них на руках або "паспорти ДНР/ЛНР" – 34,8%, або Росії – 6,8%. При тім 34,2% опитаних визнали, що хотіли б мати в себе російський паспорт.

 

Мешканці ОРДЛО визначилися з назвою збройного конфлікту в Україні: три чверті "повністю згодні" і "швидше згодні" з тим, що війна в Донбасі – це внутрішній український конфлікт (35,6 і 40,5% відповідно).

 

 

"Швидше не згодні" із "внутрішнім" конфліктом" – 14,1%; абсолютно незгодних набралося 9,3%.

 

При тім мешканці ОРДЛО цілковито акцептують дії Росії, вжиті щодо Криму: для них анексія була способом захисту російськомовного населення.

 

 

Ставлення до винуватців конфлікту на Донбасі теж доста промовисте: 3,1% "повністю згодні" з тим, що війну в Донбасі розпочали Росія і місцеві проросійські угруповання. 6,4% із цим "швидше згодні".

 

При цьому 86% із тим, що біля витоків конфлікту стояли проросійські угруповання й Москва, "швидше не згодні" (45,1%) і "абсолютно не згодні" (44,9%).

 

 

Найбільш шанованою особою в ОРДЛО є Владімір Путін. Так, президент Росії є авторитетом для 11,2% опитування (респонденти самі мали назвати прізвище респектованої особи), а на другій позиції – відомий російський пропаґандист Владімір Соловйов. Іще 4,1% назвали Олександра Захарченка, який загинув рік тому внаслідок вибуху.

 

Українські діячі плентаються на споді таблички, і найліпший показник має Рінат Ахметов із 2,4%. Приблизно однаковий респект мають проросійський блоґер Анатолій Шарій, один із лідерів "ОПЗЖ" Віктор Медведчук та Президент Володимир Зеленський – мізерні 1,6-1,7%.

 

 

Соціологічна компанія окремо виміряла ставлення до різних українських політиків. Жоден із них – навіть "офіційна" опозиція в особі Бойка та Медведчука, на яку покладається Москва – не має довіри серед мешканців ОРДЛО.

 

Про Володимира ж Зеленського дуже хорошої або хорошої думки – 19% (1,9 і 17,2%  відповідно). А швидше поганої або дуже поганої – 78,9% (49,6 і 29,3% відповідно). 

 

1,7% респондентів вважають "дуже ймовірним" той факт, що Володимир Зеленський принесе мир у регіон. 12,5% думають, що це "ймовірно". На сьогодні не пов'язують із Зеленським сподівань на мир у регіоні 59%. А 26,5% категорично відмовляють українському Президентові в цій потенції.

 

Приблизно так само розподілилися думки тих, хто оцінює, здатність очільника держави провести переговори з Росією. 2,4 і 12,4% вважають, що Володимир Зеленський "дуже ймовірно" і "швидше ймовірно" "успішно проведе переговори з Росією". 61,3% у цьому сильно сумніваються. А 23,8% вважають успіх у переговорах з Путіним "дуже малоймовірним".

 

Судячи з опитування, найкраща зовнішньополітична перспектива для жителів окупованої частини Донбасу – це об'єднання України з Росією. Три чверті респондентів вважають, що такий сценарій або створить умови для успішного розвитку нашої країни, або приведе її до успіху.

 

 

Переважна більшість респондентів ОРДЛО не бачить свого майбутнього в Україні, і навіть із "особливим статусом" в Україні готові залишитися тільки 13,4%. При тому всьому скепсисі 56,6% респондентів переконані, що "особливий статус Донбасу" має бути закріплений у Конституції України – як і наполягає Москва.

 

Наступне протиріччя: відповідаючи на запитання про те, який статус повинні мати в майбутньому території рухів "ДНР/ЛНР", лише 16,2% респондентів висловили побажання бачити їх "незалежною країною". Але при цьому 41% опитаних вважає, що місцеві вибори, згідно з "мінськими угодами", плануються "після надання Донбасу незалежності", хоча в Мінську про "незалежність" ОРДЛО не йдеться взагалі.

 

Щодо самих виборів, то три чверті респондентів не хочуть допускати до виборів українські партії: 33,6% –  "швидше, ні", 39,8% – "однозначно, ні".

 

Дослідження проводила 7–31 жовтня 2019 року компанія "Нью імідж маркетинг груп" (Харків) на замовлення видання "Дзеркало тижня" та організації "Український інститут майбутнього". Опитано 1606 респондентів: 800 – у непідконтрольній частині Луганської і 806 – у непідконтрольній частині Донецької областей. Для розрахунків вибірки було використано офіційні статистичні дані 2014 р., скориговані з урахуванням наявних демографічних даних ВПО, які залишили непідконтрольні території. Інтерв'ю face-to-face проводили в домогосподарствах респондентів за структурованою анкетою. Похибка не перевищує 3,2%.

 

11.11.2019