Забудовник зруйнував мозаїку з рибами на львівському магазині "Океан".

 

Забудовник зруйнував відому мозаїку з рибами на фасаді магазину "Океан", що на вулиці Володимира Великого, 26а у Львові.

 

 

Про знищення мозаїки повідомили у Facebook-групі "Зручне місто".

 

Мозаїку створили за ескізами відомого львівського художника Володимира Патика до відкриття магазину "Океан" у 1982 році. Мозаїка не мала статусу пам'ятки і не перебували під охороною, втім, багато важила для львів'ян. Міська влада домовилася з власниками будівлі про збереження мистецького витвору – їхній проект передбачав збереження мозаїки та інших елементів екстер'єру "Океану".

 

Міський голова Львова Андрій Садовий у четвер доручив інспекції Держархібудконтролю провести перевірку за фактом знесення мозаїки. У разі виявлення фактів порушення містобудівних умов та обмежень чи відхилень від проекту міська влада вимагатиме анулювати дозвіл на початок виконання будівельних робіт, а також винесе припис про зупинення будівельних робіт.

 

"Компанія, яка будує на місці магазину «Океан», брала офіційне зобов’язання зберегти мозаїку Володимира Патика... Скажу лише, що без відновлення мозаїки ніхто нічого там не збудує", – написав Садовий у Facebook.

 

 

"Ми отримали доручення на проведення позапланової перевірки на предмет дотримання містобудівного законодавства. І в разі виявлення фактів порушення містобудівних умов та обмежень чи відхилень від проекту порушників буде притягнуто до відповідальності. Зокрема, йдеться про накладення штрафу та анулювання дозволу про початок виконання будівельних робіт і винесення припису про зупинення будівельних робіт", – прокоментували в Інспекції держархбудконтролю Львова.

 

Головний архітектор Львова Юліан Чаплінський назвав нищення мозаїки  "актом вандалізму", який грубо порушує домовленості між містом і забудовником. З його слів, забудовник обіцяв зберегти мозаїку як частину оновленого магазину "Океан" і надавав відповідні візуалізації.

 

"Я не вірю в те, що її відновлять. Мозаїка – це дуже складна і дорога технологія, відновити знищений фасад жоден забудовник собі дозволити не може", – констатував Чаплінський.

 

"Після знищення споруди «Океану» мова вже не йде про жодну реконструкцію будівлі. Містобудівні умови та обмеження на цей об’єкт мають бути скасовані", – додав він.

 

Як зауважив львів'янин Віктор Гальчинський, попри колишні запевнення головного архітектора міста Юліана Чаплінського про те, що збереження мозаїки є обов'язковою умовою погодження реконструкції, у тексті рішення міськвиконкому №138 від 15 лютого та у затверджених ним містобудівних умовах та обмеженнях на реконструкцію "Океану" жодної згадки про збереження мозаїки немає.

 

"Громадськість запевнили, що все добре, роботи починаються. Старий магазин розбирають, мозаїка певний час стоїть – і ось сьогодні забудовник, прикривши мозаїку імпровізованою "завісою", просто знищує її. Можновладці, депутати і кандидати в депутати негайно реагують, проводять брифінг, призначають позапланову перевірку та погрожують заборонами та найсуворішими штрафами – а забудовник і проектант не переживають. Бо в містобудівних умовах та обмеженнях прямої вимоги зберегти мозаїку нема – а отже, нема й порушення. А проектант розповідає про 3D-сканування та обіцяє відтворити арт-об'єкт – але не в автентичному вигляді", – написав Гальчинський у Facebook.

 

Замовником реконструкції магазину "Океан" виступає ТзОВ "Компанія Ріел-Естейт Груп". Власниками компанії є Володимир та Наталія Шведи.

 

Як пише Zaxid.net, це не перший випадок порушень під час будівельних робіт з боку ТзОВ "Компанія Ріел-Естейт Груп". У квітні 2018 року комісія ЛМР оштрафувала цю компанію на 170 тис. грн за перепланування пам’ятки архітектури на пл. Ринок, 11. Пізніше цю ж фірму оштрафували на 17 тис. грн за перепланування будинку на пл. Ринок, 19.

 

19.07.2019