"Найкращі за всю історію": На саміті Україна-ЄС підписали п'ять угод.

 

Україна і Європейський Союз підписали п'ять фінансових угод та договорів на підтримку української сторони.

 

Підписання відбулося на 21-му саміті Україна-ЄС у понеділок у Києві, повідомила аґенція "Укрінформ".

 

 

Ідеться, зокрема, про угоду між урядом України та Європейською комісією щодо фінансування заходу "U-LEAD з Європою: програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку – друга фаза". Метою укладення угоди є залучення допомоги Європейського Союзу на фінансування заходів, спрямованих на удосконалення процесу формування регіональної політики та розширення спроможностей для ефективного багаторівневого управління й стимулювання реалізації реформи децентралізації.

 

Загальний внесок ЄС у рамках Угоди становить 40 млн євро.

 

Допомога ЄС буде спрямована на підвищення обізнаності громадян про реформу децентралізації, регіональну політику та багаторівневе управління; підвищення компетенцій та ролі відповідних суб’єктів і державних посадових осіб на різних рівнях у процесі децентралізації та регіональної політики; зміцнення механізмів вертикальної та горизонтальної координації для впровадження реформи децентралізації; підготовка та підтримка реалізації невеликих державних інвестиційних проєктів в об'єднаних громадах.

 

Метою угоди між урядом України та Єврокомісією про фінансування заходу "Програма технічного співробітництва 2019 року" є залучення допомоги Євросоюзу на підтримку України в реалізації ключових реформ та імплементації положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у частині, що стосується поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ) у відібраних пріоритетних сферах (зокрема, це сільське господарство, довкілля, енергетика, державні закупівлі, діловий та інвестиційний клімат, торгівля, сфера трудових відносин).

 

Загальний внесок ЄС в рамках Угоди становить 44 млн євро.

 

Також підписано "Антикорупційну ініціативу – друга фаза". Метою укладення угоди є залучення допомоги Європейського Союзу для посилення боротьби з корупцією на національному та місцевому рівнях.

 

Загальний бюджет Угоди становить 22,9 млн євро.

 

Підписано також угоду між урядом України та Єврокомісією про фінансування заходу "Підтримка громадянського суспільства та культури". Метою домовленості є залучення допомоги Євросоюзу для підвищення спроможностей організацій громадянського суспільства та закладів культури сприяти розвитку підзвітних, прозорих та демократичних інституцій, соціальному та економічному розвитку, а також запобіганню насильницьким конфліктам.

 

Загальний внесок ЄС в рамках угоди сягає 10 млн євро.

 

Крім того, підписано додаткову угоду між урядом України та Єврокомісією про внесення змін до Угоди про фінансування заходу "Підтримка ЄС для сходу України". Метою укладення угоди є залучення додаткової допомоги Європейського Союзу для фінансування заходів із забезпечення середньо- та довгострокової підтримки, необхідної Донецькій та Луганській областям, а також Приазов’ю.

 

Додатковий внесок ЄС в рамках угоди становить 10 млн євро.

 

Україна та Європейський Союз оприлюднили спільну заяву, в котрій наголошують на важливості посилення переговорного процесу щодо Донбасу з метою повної імплементації "мінських домовленостей" усіма сторонами.

 

“Ми підтвердили нашу повну підтримку зусиль Нормандського формату, ОБСЄ, у тому числі роботи Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні та Тристоронньої контактної групи. Ми наголосили на важливості посилення переговорних зусиль, спрямованих на стале та мирне врегулювання конфлікту, з метою повної імплементації Мінських домовленостей усіма сторонами і здійснення заходів, спрямованих на відновлення довіри, та підкреслили у цьому контексті відповідальність Російської Федерації”, – зазначено в заяві.

 

У ЄС нагадали про те, що нещодавно продовжили економічні санкції проти Росії, тривалість яких залишається чітко прив'язаною до повного виконання "мінських домовленостей".

 

Учасники саміту також зазначили, що 17 липня будуть вшановувати п’ять років з моменту трагічної катастрофи рейсу MH17, яка забрала життя 298 осіб. Вони очікують на дієве притягнення до відповідальності винних у цій трагедії та закликають Російську Федерацію визнати свою відповідальність і співпрацювати повною мірою з тим, щоб відновити справедливість.

 

“У цьому контексті Україна та ЄС вітають оголошення 19 червня 2019 р. в Нідерландах Спільною слідчою групою кримінальних обвинувачень проти чотирьох осіб, закликають Росію до повної співпраці з триваючим слідством і висловлюють свою повну впевненість у незалежності і професіоналізмі подальших юридичних процедур”, – зазначено у спільній заяві.

 

Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що на поточному етапі стосунки між Євросоюзом і Україною є найкращими за всю історію двосторонніх відносин. 

 

"Новий президент пан Зеленський розпочав свій термін у часи, коли відносини між Україною і Європейським Союзом є кращими,  ніж будь-коли. Я говорю це як людина, яка була до цього залучена від самого початку. Мені довелося бути співголовою першого саміту між Україною і Європейським Союзом 15 вересня 1997 року. Зараз ми маємо разом вже 21 саміт. Це ваш перший і наш останній саміт, і ми можемо пишатися результатом", – сказав Юнкер, звертаючись до Зеленського.

 

 

Він зауважив, що сторони досягли великого прогресу, особливо протягом останніх років, після Революції Гідності, відколи було зроблено більше, ніж за два десятиліття перед цим.

 

"Завдяки великій самопожертві, яка була зроблена великим українським народом, ми пройшли тривалий шлях. Зараз можемо говорити, що ми підтримували кожен крок на цьому шляху. Наше партнерство побудоване на солідарності та дружбі. Саме тому ми підтримали цю солідарність конкретною підтримкою, зокрема, на адресу регіону Азовського моря, який важко вражений конфліктом і, де-факто, неприйнятною поведінкою Росії", – наголосив президент Єврокомісії.

 

Юнкер нагадав, що під час київського саміту Європейська Комісія представила пакет підтримки на адресу регіону Азовського моря, який включає заходи з відновлення інфраструктури навколо Маріуполя, додаткове фінансування для малих та середніх підприємств. За його словами, триває також підготовча робота, яка має прокласти шлях для виділення кредитів на розвиток регіону від європейських фінансових інституцій на суму 450 мільйонів євро.

 

"Ми сьогодні мали можливість спостерігати за підписанням нових угод з реалізації проєктів на загальну суму 119 мільйонів євро, які мають прискорити зусилля України з реформування та продовження процесу децентралізації, у боротьбі з корупцією та у підтримці громадянського суспільства", – додав Президент Єврокомісії.

 

09.07.2019