Близькосмертні враження – не лише перед смертю.

 

Кожен десятий із нас вже переживав близькосмертний досвід, засвідчує нещодавнє опитування. Змінений стан свідомості може зумовлювати відчуття виходу з власного тіла, стрімкого потоку думок і навіть зустрічі з ангелами й демонами. Проте цей стан не завжди виникає у ситуаціях, що загрожують життю. У деяких випадках близькосмертні враження пов’язані зі стадією швидкого сну, повідомляють учені.
Зображення: Image Generation/ istock.


 

Дехто бачить світло в кінці темного тунелю, хтось переживає відчуття, що покидає власне тіло. Про так звані близькосмертні враження існує чимало захопливих даних. Часто їх надають пацієнти, що пережили ситуацію, небезпечну для життя, і, наприклад, прийшли до тями після зупинки серця. Але навіть у повсякденних умовах свідомість може зазнавати унікальних змін – наприклад, під час епілептичного нападу або медитацій.

 

Як цей досвід можна пояснити з погляду неврології чи медицини, дотепер незрозуміло. Також неясно, наскільки поширеними є близькосмертні переживання. Аби відповісти на це запитання, Даніел Кондцелла (Daniel Kondziella) з Копенгагенського університету та його колеги опитали 1034 особи з 35 країн.

 

Учасників дослідження вербували через краудсорсингову платформу і питали, чи вони переживали близькосмертний досвід. Піддослідні, що схвально відповідали на це запитання, потім розповідали детальніше про свої переживання, заповнюючи стандартизований питальник.

 

Аналіз відповідей засвідчив: із близько 1000 опитаних 289 людей схвально відповіли на питання про наявність подібного досвіду. Після детальнішого опитування виявилося, що 106 з них розповідали про випадки, які відповідали критеріям справжніх близькосмертних вражень.

 

Тобто кожен десятий із вибірки вже переживав такий аномальний стан свідомості. Вчені розповіли, що попередні дослідження в Австралії та Німеччини засвідчували дещо нижчі показники – від 8% до 4%, але вони стосувалися лише тих пацієнтів, що пережили зупинку серця.

 

Піддослідні розповідали про зовсім різний досвід, пояснили вчені. Найчастіше йшлося про ненормальне відчуття часу – час або пришвидшувався, або сповільнювався. Також найчастіше описували екстремальне пришвидшення мисленнєвих процесів, загострення відчуттів і позатілесний досвід. Крім того, чимало учасників повідомляли про відчуття спокою та тотального умиротворення, інші чули голоси або відчували присутність інших істот.

 

Усупереч поширеним припущенням, не всі близькосмертні враження були позитивними. Для деяких учасників дослідження вони означали неприємні або страхітливі відчуття. Для прикладу, одна учасниця розповіла про те, що деколи прокидається вночі й бачить чорта в себе на грудях. «Я не можу рухатися чи говорити. Я подумки рахую до трьох і заплющую очі. Деколи це допомагає», – розповіла жінка.

 

Такі близькосмертні переживання, що наступають у перехідній фазі від сну до бадьорості, на думку вчених, можуть бути пов’язані з фазою швидкого сну. В ній мозок дуже активний, сни – вкрай правдоподібні, і  зазвичай настає сонний параліч – короткотермінове заціпеніння скелетної мускулатури. Деякі люди, прокидаючись, кілька разів повертаються в цю фазу сну, і це часто пов’язують з близькосмертним досвідом.

 

 


Daniela Albat
Nahtod-Erfahrungen: Nicht nur beim Sterben
Spink Health, 1.07.2019
Зреферувала С. К.

 

05.07.2019