«Святий Ґрааль» комп'ютерної пам'яті

 

Науковці з Ланкастерського університету (Сполучене Королівство) запатентували новий тип комп'ютерної пам'яті, який потенційно здатен вирішити енергетичну кризу цифрових технологій. Пристрій, який описали в журналі Scientific Reports, може відкрити нову еру ультраекономних комп'ютерів.

 


Мікросхеми оперативної пам'яті (RAM)

 

Щораз більше поширення комп'ютерів та гаджетів звело нанівець переваги ощадливого освітлення та використання електроприладів. Очікують, що до 2025 році цифрові пристрої поглинатимуть п'яту частину глобального виробництва електроенергії.

 

Натомість цей новий пристрій може зменшити споживання енергії у дата-центрах на 20%. Завдяки йому також можуть з'явитися комп'ютери, які не потрібно буде перезавантажувати і які зможуть спонтанно і непомітно входити в енергоощадний “режим сну” навіть між натисканням клавіш клавіатури.

 

Його створення — це підсумок пошуку так званої “універсальної комп'ютерної пам'яті”, яким протягом десятиліття займаються інженери та вчені. За словами одного з керівників проекту, професора Мануса Гайне з Ланкастерського університету, “універсальну пам'ять, здатну надійно та тривалий час зберігати дані, які часто змінюються, десятиліттями вважали недосяжною і навіть технічно неможливою, але нам вдалося відтворити низку її характеристик”.

 

Команда Гайне вже отримала патент на свій винахід від американського уряду і чекає на ще один — тим часом уже декілька компаній висловили активний інтерес до їхньої розробки.

 

Завдяки квантово-механічним підходам дослідникам вдалося розв'язати дилему між стабільним і довготривалий зберіганням даних з одного боку — та їх енергоощадним записуванням і стиранням з іншого. Річ у тім, що дані динамічної оперативної пам'яті (DRAM), яка є “робочою” пам'яттю комп'ютерів, можна швидко та легко записувати, але ця пам'ять мінлива та нестабільна, тож її потрібно постійно оновлювати, щоб уникнути втрат. Це, своєю чергою, є енергозатратним процесом. Натомість флеш-пам’ять зберігає інформацію стабільно, утім процес записування та стиранням є повільним та енергозатратним.

 

“Ідеал полягає в поєднанні переваг обох типів пам'яті без їхніх недоліків. — розповідає Манус Гайне. — Наш пристрій має внутрішній час зберігання інформації, який потенційно перевищує вік Всесвіту, але при цьому її можна записувати та стирати, використовуючи у сто разів менше енергії, ніж DRAM”.


Discovery of a 'holy grail' with the invention of universal computer memory
ScienceDaily, 20/06/2019
Зреферував Є. Л.

 

01.07.2019