Президент Українського католицького університету, український архиєпископ Борис Ґудзяк отримає нагороду університету Нотр-Дам (Notre Dame Award) – одного з двадцяти найкращих вишів США. Її присуджують “чоловікам та жінкам, життя та вчинки яких є свідченням відданості ідеалам, яким служить Університет: віра, пізнання, освіта, справедливість, суспільне служіння, турбота про нужденних осіб”.

 

За словами президента університету Нотр-Дам Джона Дженкінса, “в умовах численних викликів архиєпископ Борис Ґудзяк зробив Український католицький університет центром культурної думки, християнського свідчення, а також майданчиком для формування українського суспільства на фундаменті людської гідності. Разом з цим, він рішуче та віддано провадив пастирську опіку для вірних Української католицької церкви. Для нас буде честю відзначити його самовіддане та вірне служіння”, – сказав Джон Дженкінс.

 

В університеті наголошують, Бориса Ґудзяка відзначають не лише за роботу в УКУ, а й за високий стандарт відповідності одразу кільком критеріям, що є базовими цінностями університету Нотр-Дам. Йдеться також про боротьбу в умовах репресій проти греко-католицької церкви та боротьбу за свободу віросповідання.

 

Борис Ґудзяк стане першим українцем, який отримає нагороду університету Нотр-Дам. Вона була заснована 1992 року. Останніми роками її вручають щорічно.

Раніше нагороду Університету Нотр-Дам одержували президент США Джиммі Картер та його дружина; свята мати Тереза з Калькутти; північноірландський політик Джон Г’юм; кардинал Вінко Пуліч, архиєпископ Сараєва; Жан Ваньє, засновник спільноти “Лярш-Ковчег”; бразильський суддя Серджіо Моро, що прославився своєю непорушністю та справедливістю у розгляді справ проти топ-політиків, олігархів та корупціонерів країни.

 

Минулорічний лауреат премії Colectivo Solecito de Veracruz спільнота мексиканських матерів, що організовували пошуки зниклих безвісти близьких та рідних внаслідок кримінального насильства та бездіяльності держави.

 

Кожного року церемонія вручення відбувається у країні, з якою пов’язана діяльність лауреата. Урочистості з нагоди вручення нагороди Борису Ґудзяку пройдуть 29 червня у Львові за участі ректора Університету Нотр-Дам Джона Дженкінса.

 

Нагадаємо, що Борис Ґудзяк виріс у Сиракузах (штат Нью-Йорк) у сім’ї українських емігрантів, які під час Другої світової війни були змушені рятуватися втечею від комуністичного режиму. Він отримав бакалаврський ступінь з філософії та біології у Сиракузькому університеті. Згодом навчався у Римі в Колегії святої Софії, а також в Папському Урбанському університеті, де отримав ступінь з богослов’я, а після цього – докторську ступінь в галузі слов’янської та візантійської культурно-церковної історії у Гарварді.

 

У 1992 році Борис Ґудзяк повернувся на батьківщину своїх батьків і у Львові заснував Інститут історії церкви. Шість років потому він отримав священичі свячення і був призначений спочатку віце-ректором, а згодом ректором Львівської богословської академії, інституції, яка у 2002 році перетворилася на Український католицький університет. Обидва університети – УКУ та Університет Нотр-Дам – плідно співпрацюють більше ніж 15 років, проводячи обміни та навчання для науковців і працівників.

 

У 2012 році Папа Бенедикт ХVІ призначив Бориса Ґудзяка Апостольським екзархом для українців-католиків у Франції, Бельгії, Нідерландах, Люксембурзі та Швейцарії. Він є автором більше ніж 50 наукових праць з історії Церкви та богослов’я, а минулого року отримав звання почесного доктора гуманітарних наук (Doctor of Humane Letters, Honoris Causa) Сиракузького університету.

 

Нещодавно Папа Франциск призначив Бориса Ґудзяка Митрополитом-Архиєпископом Філадельфійським. Офіційна інтронізація призначена на 4 червня 2019 року. Борис Ґудзяк також залишається президентом УКУ і членом постійного Синоду УГКЦ.

 

 

Будівля University of Notre Dame у Саут-Бенді (штат Індіана)

 

Підготувала Мирослава Іваник

07.05.2019