Адам Міхнік в пам'ять про Яна Ольшевського


ВІН БУВ ПРЕКРАСНОЮ ЛЮДИНОЮ

 

 

Разом з Яном Ольшевським відходить видатна постать табору польської демократії. Знаменитий публіцист тижневика "Po Prostu", журналу лівиці Жовтня '56, закритого за рішенням Ґомулки. Пізніше, читаючи "Po Prostu", я запам'ятав чудову публіцистику Яна Ольшевського про кривди АК-івської молоді, про корупційні афери в зовнішній торгівлі, про заразу антисемітизму, яка підточувала частину польського суспільства.

 

Після закриття "Po Prostu" Ян належав — разом з Яном Юзефом Ліпським, близьким приятелем — до найбільш значимих постатей Клубу Кривого Кола. Тоді ж він засяяв як зірка адвокатури, бо ж був одним із найвидатніших польських політичних адвокатів усього XX століття. Водночас належав до воскресителів польської масонської ложі, про що уявнив в одному зі своїх довгих інтерв'ю десь двадцять років тому.

 

Був видатною індивідуальністю, екстраординарною. Авторитетом у своєму середовищі. Славився відвагою, компетенцією і високою інтелектуальною кваліфікацією. Був оборонцем на найгучнійших процесах — від справи Яцека Куроня і Кароля Модзелевського починаючи. Був також духовним спадкоємцем традиції Польської соціалістичної партії, що залюбки підкреслював. Ще в 1981 році декларував, що його девізом є "незалежнісний соціалізм".

 

Кожен з нас знав, якою честю і великим щастям було мати Яна Ольшевського за адвоката. Я запам'ятав його блискучі інтервенції під час торуньського процесу, на якому судили вбивць ксьондза Єжи Попелюшка, і його знамениту промову під час ґданьського (1985 р.) процесу, де мене судили разом із Владком Фрасинюком і Боґданом Лісом. Мене вразила його промова, яка була шедевром адвокатської куншту і разом з тим чудовим свідоцтвом великої шляхетності громадянина і патріота.

 

Я зустрічав його досить часто, хоч з часом щораз важче мені було Яна розуміти. Потім, після 1989 року, наші шляхи остаточно розійшлися.

 

Може, хтось колись розповість про ті суперечки між нами. Нині ж я хочу повторити: Ян Ольшевський був прекрасною людиною, найвидатнішим польським оборонцем в політичних процесах, одним із найцікавіших і найбільш проникливих аналітиків сучасної Польщі.

 

І таким хочу його пам'ятати.

 


Adam Michnik
Był wspaniałym człowiekiem
Gazeta Wyborcza, 9.02.2019

09.02.2019