Майдан по-тернопільськи

Два дні поспіль Тернопіль перебував у танспортному колапсі: на роботу не вийшли усі півтори сотні місцевих маршруток, які так радикально відреагували на скасування нових – підвищених тарифів на проїзд. Після тривалих перемовин між транспортниками і владою, обіцянки переглянути тариф та погрози розірвати угоди з перевізниками, сьогодні, 8 листопада, маршрутки повернулися на вулиці міста. Але ненадовго...  Якщо до 14 листопада ціни на проїзд не зростуть, страйк буде поновлено. Втім, пасивними не залишаються і тернополяни – пасажири активно відстоюють своє право на якісні перевезення і справедливий тариф.

 

Приватні перевізники шантажують міську владу

 

Перевізники саботують громадські перевезення в Тернополі не вперше. Зазвичай у такий спосіб вони намагаються добитися виконання своїх вимог у міської влади, створюючи відчутні проблеми жителям міста.

 

Востаннє водії маршруток страйкували в січні 2018 року. Тоді перевізники виступили проти впровадження валідаторів та безготівкової оплати за проїзд як такої, що створювала проблеми водіям маршруток. Без жодного попередження маршрутки не виїхали на лінії 10 січня. У міській раді пішли на поступки – нову систему оплати вирішили лише тестувати до 1 лютого і пообіцяли запровадити контролерів, встановити додаткові зчитувачі оплати проїзду.

 

Січень 2018 року. Маршрутки пасажирів не беруть 

 

Тимчасове перемир’я проблем не вирішило – пасажири продовжували скаржитися на водіїв. Врешті як грім серед ясного неба мерія заявила, що розриває договори з абсолютно всіма приватними перевізниками через невиконання умов договору з містом. Згодом у мерії заявили, що все-таки дадуть останній шанс маршруткам за умови, якщо їхні власники та водії виконуватимуть умови договору і забезпечуватимуть якісні транспорті послуги для тернополян.

 

Грудень 2014 року. Маршрутки стали біля обочин і не їдуть. 

 

Тоді міський голова Тернополя Сергій Надал заявив, що до кінця року місто придбає 40 низькопідлогових автобусів, які розраховані на 80–100 місць. Станом на нині придбали тільки один. Мер пояснює: Тернополю не додали з держбюджету коштів на зарплати медикам і вчителям, тож змушені були перекинути кошти на цю статтю витрат з інших проектів.

 

 

Найнижчі зарплати і найвищі ціни

 

 

Напередодні 1 листопада тернополянам оприлюднили нові тарифи. Із «карткою тернополянина» вартість проїзду у тролейбусах становила 5 гривень, у маршрутках – 6 гривень, електронним квитком – 6 гривень у тролейбусах і 7 гривень у маршрутках, готівкою – 8 і 9 гривень відповідно.

 

Тернополяни обурилися різким зростанням цін, бо якщо до 1 листопада вартість проїзду становила 4 гривні з «карткою тернополянина» і електронним квитком та 5 гривень готівкою у маршрутках, 3 гривні «карткою тернополянина» і електронним квитком і 4 гривні готівкою у тролейбусах, то зараз різниця між готівкою і «карткою тернополянина» стала відчутною.

 

Черга до пункту продажу "карток тернополянина"

 

Варто додати, що придбати електронні квитки було неможливо, бо їх просто не вистачило у кіосках. А виготовлення "картки тернополянина" триває майже місяць. Тому багато людей, які досі користувалися готівкою, були змушені платити 9 гривень. Те ж саме чекало жителів довколишніх сіл, школярів під час канікул або ж пенсіонерів, які не є офіційно зареєстрованими у Тернополі.  

 

В неділю, 4 листопада, понад три тисячі тернополян зібралися на  Театральному майдані. Люди протестували проти високих цін на проїзд у порівнянні з іншими містами України, старих, знищених маршруток, водіїв-хамів та іншого. Оскільки ніхто з представників влади на віче не прийшов, люди заблокували центральні вулиці міста, щоб привернути увагу до цієї проблеми.

 

Недільне "транспортне" віче на Театральному майдані Тернополя

 

«Якщо ми будемо мовчати, то і дальше будуть підвищувати тарифи, – каже громадський активіст Олег Синовець. – Я щорічно проводжу моніторинг вартості громадського транспорту в Україні. У Тернополі ціни одні з найвищих в Україні. Нещодавнє підвищення цін на 60-100%  взагалі шокує. У нас місто з найнижчими зарплатами. Натомість ціни, як у столиці. У Рівному, Івано-Франківську  і Луцьку тролейбус коштує дві гривні, у Хмельницькому – 3,5. Середня вартість маршруток у містах Західної України – 5 гривень. Ми вимагаємо оприлюднити вичерпну інформацію про структуру витрат, адже не були оприлюднені жодні конкретні цифри, які обґрунтовують таке значне здорожчання проїзду».

 

 

 

«Ганьба» тарифам і міській владі!

 


Вже наступного дня – 5 листопада – люди прийшли під міську раду. Вигукували «Ганьба!», «Надал геть!», «Звільніть Мединського!» (керівника міського управління транспорту, – Z).

 

Протест пасажирів під міською радою

 

Міський голова вийшов до протестувальників і пообіцяв, що здорожчання тарифів скасують. Виконавчий комітет ухвалив відповідне рішення – і з 6 листопада повернувся старий тариф. Однак скасування завищених тарифів не заспокоїло тернополян. Протест тривав ще кілька годин – люди вимагали оприлюднити розрахунки, які стали основою для прийняття нових тарифів, та звільнити начальника управління транспорту міськради. Сергій Надал знову пообіцяв: міська рада замовить незалежну аудиторську перевірку розрахунку тарифів і оприлюднить її результати. На сайті міської ради тим часом опублікували підстави для розрахунку тарифів і формулу.

 

Говорити з обуреними людьми вийшов Сергій Надал. Його зусібіч оточили журналісти

 

Однак позиції міської влади не схвалили перевізники – вже наступного дня вони не виїхали на маршрути. Два дні у місті тривав транспортний колапс. На лінії мусили випустити увесь рухомий склад тролейбусного депо. Директор КП «Тернопільелектротранс» Андрій Мастюх повідомив, що за день тролейбуси перевезли 80 тисяч тернополян, що вдвічі більше, ніж звикло.

 

Відсутність маршруток на вулицях Тернополя спонукала людей об’єднуватися. У фейсбуці стартував флешмоб #нароботу пішки та #підвези. Сотні автовласників підбирали пасажирів на зупинках і повідомляли про це в соцмережах.

 

 

«Тернополяни, ви чудові!», «Я пишаюся нашим містом!», «Тернопіль кращий без маршруток», – у соцмережах величезна кількість схвальних відгуків про самоорганізацію тернополян під час транспортної кризи.

 

 

«Ми показали приклад для всієї країни, – каже громадський активіст Олег Синовець. – Хтось йде на роботу пішки, хтось добирається велосипедом. Багато людей на атівках підвозять одне одного».

 

 

Маршрутки їздять – ціни розраховують

 

 

Аби вирішити проблему транспортного колапсу в місті, у міській раді зібралася профільна депутатська комісія. Після тривалих дебатів вирішили, щоб бюджетна і транспортна комісія спільно з перевізниками і громадськістю разом розрахували економічно обґрунтований  тариф. Перевізники спершу відмовилися йти на компроміс, однак коли ж члени комісії заговорили про розірвання угод, погодилися працювати до 14 листопада. Якщо ж тарифи не зростуть, то страйкуватимуть далі.

 

«Ми вели тривалі перемовини з фірмами, які постачають нам пальне, щоб вони дали нам в борг дизпаливо, – каже один з перевізників Андрій Намака. – Перемовини закінчилися успішно і транспорт виїхав на маршрут. Хоч ми навіть не знаємо, за якою ціною буде це паливо. Довго їздити в борг ми не можемо. Міська рада нам боргує півтора мільйона гривень за перевезення пільговиків. Ми вимагаємо повернути нам ті кошти. Також пропонуємо запровадити 50% оплату за проїзд для школярів не лише у навчальний період, а й у вихідні, адже діти їздять на секції і гуртки. Також, якщо на наступний рік міська рада не зможе виділити 40 мільйонів гривень на компенсацію перевезень пільговиків, то просимо обмежити кількість пільговиків, які можуть їхати в маршрутці одночасно».

 

Під час депутатських комісій виникає враження, що лише у кризовій ситуації міська влада вирішила з’ясувати, як же відбуваються перевезення, чи правильно розраховують тарифи і чому перевізники диктують умови, а міська влада, яка мала б відстоювати інтереси тернополян, лише на них погоджується. Після оприлюднення розрахунків тарифу, на основі яких відбулося здорожчання цін 1 листопада, перші висновки зробили активісти.

 

За словами Івана Рудакевича, керівника ГО «Центр локального розвитку та громадських ініціатив», тариф розраховували на 197 автобусів на маршрутній мережі, згідно з рішеннями виконкому за 2016 рік. Хоча зараз їх їздить тільки 145, за інформацією керівника управління транспорту.

 

«Дуже цікава вийшла ситуація з розрахунками зносу акумуляторів, – додає активіст. – В автобусі є два акумулятори, які, згідно з офіційними розрахунками, щороку потрібно замінювати, хоча виробники дають гарантію на них в середньому на 2-3 роки. Такий термін також підтвердили опитані нами автоелектрики. Відповідно, норми заміни акумуляторів скоротили вдвічі і, відтак, зменшено до кількості автобусів. Наступний пункт витрат дуже цікавий – амортизація. Це розрахунок компесації вартості автобуса на заявлений термін його служби у 7 років. З допомогою сайту http://fotobus.msk.ru/city/88/ (база даних автобусів країн СНД) вияснили, що у тернопільських перевізників лише 19 автобусів віком менше 7 років. Решта за такими розрахунками – “металобрухт”. Відповідно, амортизацію розрахували лише для тих 19 незамортизованих автобусів».

 

Багато питань до системи розрахунків тарифу виникло тепер і в депутатів міської ради, тож її планують детально переглянути. Найбільша проблема, що у міській раді й до тепер не знають, скільки пасажирів перевозять приватні перевізники, і, власне, це головний камінь спотикання для обрахунку реальних тарифів.

 

У всій цій ситуації позицію адвоката приватних перевізників зайняв керівник управління транспорту Ігор Мединський. За інформацією громадських активістів, він і сам має причетність до бізнесу транспортних перевезень, тому одна з вимог громадських активістів – звільнити Ігоря Мединського. Сергій Надал зазначає, про такі факти йому не відомо, однак під натиском громадськості видав розпорядження про службову перевірку роботи чиновника.

 

До слова, 31 жовтня під час Kyiv Smart City Forum-2018 Тернопіль переміг у номінації «Найкраща транспортна модель міста», яку презентував особисто Сергій Надал. Містяни сприйняли цю перемогу з гумором, адже вже у наступні дні вся Україна стала свідком того, як ця «найкраща модель» насправді функціонує.

 

Транспортна революція у Тернополі матиме продовження: в неділю, 11 листопада, відбудеться друге народне віче, під час якого жителі міста обговорюватимуть ситуацію з громадським транспортом і визначатимуть наступні кроки у боротьбі за якісні і доступні пасажирські перевезення в місті.

 

08.11.2018