Цілком збережений античний корабель

У Чорному морі науковці виявили найстаріший у світі затонулий корабель, що зберігся повністю. Грецьке торговельне судно пішло на дно приблизно за 400 років до народження Христа і належить до такого типу кораблів, який дотепер був відомий лише з античних зображень. Уламки лежать на глибині близько 2000 метрів, тобто в зоні, де вода Чорного моря практично позбавлена кисню – це не допустило розпаду деревини.Найстаріше в світі цілком збережене судно. Зображення: Black Sea MAP / University of Southampton.

 

Чорне і Середземне моря були центрами розвитку ранніх культур: їхні узбережжя належали багатьох імперіям Давнього світу та античності. Згідно з деякими гіпотезами, тут почався й Всесвітній потоп, коли занепала одна з ранніх культур у результаті притоку морської води в Босфорі. Потім переважно греки, активно займаючись судноплавством, засновували численні торговельні центри та колонії на Чорному морі.

 

Унікальне свідчення цієї ери нещодавно виявили підводні археологи з Проекту морської археології Чорного моря (Black Sea Maritime Archeology Project). Його учасники проводили картування близько 2 тисяч квадратних кілометрів морського дна Чорного моря, щоби продемонструвати, які зміни з ним відбулися з часів льодовикового періоду. Проте з часом науковці виявили багато добре збережених уламків кораблів – зокрема й сучасну знахідку.

 

Перед болгарським узбережжям на глибині майже двох тисяч метрів археологи виявили уламки такого корабля, якого ще ніколи не бачили. Грецьке торговельне судно дотепер збереглося повністю – від щогли та сидіння для гребців до стерна й корабельного корпусу. «Воно буквально виглядає так, ніби затонуло лише вчора», – описує співробітник проекту.

 

Датування зразків, відібраних з деревини, засвідчило: корабель потонув за 400 років до Різдва Христового – тобто йому 2,4 тисячі років, і воно найстаріше зі всіх відомих повністю збережених затонулих кораблів. «Корабель з Античного світу, що залишився неушкодженим на глибині двох тисяч метрів під водою, – це щось таке, що я завжди вважав неможливим», – сказав Джон Адамс (Jon Adams) з Саутгемптонського університету.

 

Своєму унікальному збереженню корабель завдячує передусім особливим умовам у Чорному морі: з огляду на те, що це внутрішнє море отримує трохи свіжої, насиченої киснем води лише через Босфор, його нижні шари практично позбавлені кисню. У цій «зоні смерті» майже немає життя, проте водночас тут і не відбувається процесу розпаду. Тож завдяки цьому корабель зберігся, ніби в капсулі часу.
Зображений на "вазі сирен" корабель і судно, нещодавно знайдене вченими, належать до одного типу. Зображення: British Museum.


Судно має ще одну особливість: воно належить до такого типу кораблів, яких дотепер бачили лише на античних зображеннях. Одне з них прикрашає так звану "вазу сирен" – посудину, на якій червоною фарбою на чорному тлі зображено пригоди Одіссея: легендарний герой стоїть прив’язаний до щогли, щоби не стати жертвою спокусливого співу сирен.

 

«Ця знахідка змінила наше уявлення про суднобудування та судноплавство в Античному світі, – сказав Адамс. – Адже там, внизу, лежать кораблі, яких ніхто ніколи не бачив – хіба що на настінних фресках або малюнках».

 

Впродовж останніх трьох років команда проекту виявила на дні Чорного моря понад 60 затонулих кораблів. Серед знахідок є римське торговельне судно разом із багажем, а також кораблі козацького військового флоту XVII століття, повідомили археологи. Вони припускають, що на дні моря ховається ще безліч невідкритих знахідок.

 


Ältestes intaktes Schiffswrack der Welt entdeckt
University of Southampton, 24.10.2018
Зреферувала С. К.

 

30.10.2018