У Литві Папа Франціск застеріг від нового популізму й антисемітизму.

Під час апостольського візиту до Литовської Республіки Понтифік, зокрема, відвідав меморіал Вільнюського гетто і Музей окупації та визвольних змагань.

 

 

«Боже, нехай Литва буде маяком надії. Щоб вона була землею діяльної пам'яті, яка нагадує про зобов'язання боротися з будь-якою несправедливістю. Християнське життя завжди пов'язана з хрестами, і часом важко повірити, що страждання колись закінчаться; під ударами історії віра багатьох похитнулася і опускалися руки. Литва добре пам'ятає і окупацію, і депортацію в Сибір, і гетто Каунаса і Вільнюса. Історія людей вимагає зцілення і примирення силою Христа, котрий постійно йде поруч з нами, зміцнює Пресвятою Євхаристією, наставляє Своїм словом, закликає Церкву сміливо виходити за огорожу парафій», – промовив Папа Франціск, виступаючи біля Музею окупації та визвольної боротьби у Вільнюсі. Звертаючись до тисячного натовпу, серед якого були політв'язні й депортовані, Папа пообіцяв молитися за те, щоб Литва «пробуджувала творчі прагнення захищати права всіх людей, особливо безсилих і вразливих, і щоб вона була вчителем примирення і гармонії відмінностей» – цитує слова Понтифіка інформаційний портал Delfi.

 

Під час недільної Меси в міському парку Сантакос у Каунасі, на яку прибуло понад сто тисяч прочан, Папа Римський зазначив: «Сьогодні ми спостерігаємо, як в світі піднімаються голоси сирен нового популізму й антисемітизму, які сіють поділи і протистояння, і часто вони використовують в своїх цілях нестабільність і конфлікти. Ми чуємо також голоси, які проголошують, що єдиний можливий спосіб гарантування безпеки й існування певної культури полягає в спробах усунути, стерти або викинути інші культури. У відповідь на це ви, литовці, можете запропонувати своє оригінальне слово: приймати відмінності. За допомогою діалогу, відкритості та розуміння Литва може перетворитися в міст єднання між Сходом і Заходом Європи».

 

У своєму напутньому слові Понтифік нагадав литовцям, що вони «на власному досвіді вистраждали спроби насадження єдиної моделі, яка анулює відмінності з претензією на думку, що привілеї небагатьох стоять вище за гідність інших або загальне благо».

 

Папа Римський Франциск прибув до Вільнюса в суботу, 22 вересня. Його литовський візит тривав два дні. Далі Понтифік відвідає Латвію та Естонію.

24.09.2018