Штати депортували Палія, названого "останнім спільником нацистів".

 

Сполучені Штати Америки видворили до Німеччини 95-річного Якова Палія – літнього чоловіка, котрого в американських медіях називали останнім відомим спільником нацистів у США. Палій, уродженець села П'ядики на Коломийщині, під час Другої світової війни був охоронцем у концтаборі в Травниках, 20 кілометрів на захід від Любліна. Мешкав у Нью-Йорку.

 

Про це повідомляє "Голос Америки".

 

 

Палій провадив тихе життя в США. Працював креслярем, поки не вийшов на пенсію. Десь три десятки років тому, коли слідчі виявили його ім'я у старому журналі нацистів, інший наглядач концтабору розповів, що той "проживає десь у США".

 

Зрештою Якова Палія позбавили громадянства США в 2003 році, обґрунтувавши такий крок порушенням з його боку прав людини та шахрайством під час імміграції. Федеральний суд також дійшов висновку, що Палій допомагав переслідувати в'язнів концтабору, хоча й не визнав його винним безпосередньо у спричиненні смертей.

 

​У заяві Білого дому, виданій після прибуття Палія до Німеччини, зазначено, що президент Дональд Трамп похвалив дії Служби з дотримання імміграційного та митного законодавства, наголосивши, що "військового злочинця було усунуто з землі Сполучених Штатів".

 

"Незважаючи на наказ суду про його депортацію в 2004 році, попередні адміністрації не досягли успіху з депортації Палія. Щоб захистити прагнення свободи жертв Голокосту та їхніх сімей, президент Трамп надав пріоритетне значення вивезенню Палія", – повалилися у Білому домі.

 

Члени делегації Конгресу Нью-Йорка минулого року закликали адміністрацію Трампа депортувати Палія. Сенатор-демократ Чак Шумер, який був серед тих, хто закликав до депортації Палія, привітав це рішення: "Мені приємно, що цю людину зрештою відішлють назад. Він – військовий злочинець і не заслуговує на життя в США. Він не заслуговує померти в США – місці свободи та рівності, де ми з повагою ставимося до різноманіття", – сказав Шумер.

 

 

Через те, що Німеччина, Польща, Україна та інші країни відмовлялися його приймати, Яків Палій продовжував жити в своєму будинку в районі Квінз у Нью-Йорку з дружиною Марією. 

 

Довелося перейти через численні переговори, щоб уможливити депортацію Палія до Німеччини, бо Палій ніколи не був громадянином цієї країни. МЗС Німеччини врешті заявило, що рішення прийняти Палія є "моральним обов'язком". Хоча прокурори Німеччини раніше заявляли про те, що свідчень недостатньо для висунення йому звинувачень у злочинах під час війни.

 

Яків Палій народився у селі П'ядики на Коломийщині. Іммігрував до США 1949 року й отримав громадянство в 1957 році, однак приховав від американських державних служб свою роботу на нацистів, заявивши, що під час Другої світової працював на заводі та на фермі.

 

Потім Палій визнав, що перебував у навчальному таборі в "Травниках" на території Польщі, а потім служив охоронцем там же в концтаборі. Чоловік стверджує, що його примушували бути охоронцем.​

 

Згідно з даними Музею пам'яті Голокосту в США, концтабір "Травники" був частиною "Операції Рейнгард", спрямованої на винищення євреїв, котрі проживали на території окупованої Польщі. 3 листопада 1943 року гітлерівці взяли біля 6 тисяч заручників, убивши практично всіх в'язнів.

 

22.08.2018