У Заболотові знайшли докази існування єврейського гетто.

 

У Заболотові Снятинського району на Івано-Франківщині працівники комунального підприємства обласної ради «Пам'ять» разом зі Снятинським районним осередком товариства «Меморіал» продовжують обстежувати будівлю Заболотівської стоматологічної поліклініки, підвальні приміщення якої у 40-50-ті роки минулого століття використовували органи НКВС як місця утримання в'язнів.

 

Під час першої поїздки дослідники виявили на стінах колишніх в'язничних камер замурований вхід та декілька вцілілих надписів, під час другої поїздки – відкрили один зі замурованих ходів, передає Бліц-Інфо.

 

Історики вибрали ґрунт зі засипаної невеликої кімнати і знайшли залишки кераміки, декілька шматків газети радянського періоду, невеличку саперну лопату, цвяхи та кістки.

 

Василь Тимків, керівник КП «Пам’ять», розповів, що під час наступних пошукових робіт в засипаних ґрунтом та замурованих кімнатах знайшли сховок зі столовим та кухонним начинням. В одному із керамічних чайників збереглися документи, що датуються 1941-1942 рр. і стосуються історії існування єврейського гетто в Заболотові. Також на документах збереглися відбитки печаток т. зв. юденрату.

Знахідки у колишній в'язниці Заболотова, що допомагають вивчати єврейську історію міста. Фото: Бліц-Інфо.

 

Перша згадка про Заболотів датована 1455 роком. У 1765 році тут проживали 986 євреїв, у 1900 – вже 2092, що становило 49,4% від населення містечка. У 1931 році тут було близько 1700 представників єврейської громади. У грудні 1941 року тут розстріляно близько 1100 євреїв, у квітні 1942 близько 400 відправлені в табір "Белжець", а тих, які ще залишались, депортували в гетто Коломиї. У вересні 1942 року було депортовано з міста ще 250 євреїв.

 

Зараз у місті немає євреїв, але частково збережений єврейський цвинтар з могилами цадиків часом відвідують хасиди.

01.06.2018