Місія GRACE-FO: успішний старт

Увечері 22 травня на орбіту нашої планети вирушили два супники місії GRACE-FO. Очікують, що вже найближчим часом вони вимірюватимуть гравітаційне поле Землі детальніше, ніж усі попередні супутники. Апарати надаватимуть дані про танення льодовика, зміни в запасах підводних вод, а також про атмосферу та морські течії. На борту у них встановлений новий інтерферометр, що може вимірювати відстань між обома супутниками на диво точно.
Старт місії GRACE-FO в Каліфорнії. Фото:  NASA.


 

Ще попередня місія GRACE, яка стартувала 2002 року, надала цілком нові свідчення про масштабні, проте делікатні зміни на нашій планеті. Як одна з небагатьох місій, що призначена для земних спостережень, вона була покликана досліджувати не електромагнітне випромінювання, а вимірювання гравітаційного поля Землі.

 

Коли восени 2017 GRACE підійшла до свого завершення, її завдання перебрали на себе два супутники-близнюки з місії GRACE- Follow-On. 22 травня 2018 року о 21:47 за європейським часом дует супутників GRACE FO стартував з бази повітряних сил Ванденберг у Каліфорнії. На висоті 450 кілометрів ракета-носій Falcon-9 викинула обидва супутники на полярну навколоземну орбіту. На ній апарати літають, зберігаючи відстані один між одним 220 кілометрів. Зі швидкістю 7,5 кілометра на секунду супутники пролітають навколо Землі за 90 хвилин, тож поступово вони скануватимуть всю земну поверхню.

 

Принцип, що ліг в основу розробки місії: з допомогою мікрохвиль та лазерного інтерферометра супутники-близнюки постійно контролюють відстань один до одного та власну швидкість. Обидва показники змінюються при перельоті над дуже масивною чи, навпаки, мало масивною ділянкою Землі, адже на них діє гравітаційне поле планети. Так, наприклад, Альпи спровокують більшу силу тяжіння, ніж Північно-Німецька низовина. Через відносну відстань супутники можуть вимірювати ці крихітні зміни локальної гравітації.

 

«Першочерговою метою місії є створення глобальної місячної гравітаційної карти. З допомогою таких даних можна відтворювати різні зміни в системі Землі», – пояснив провідний науковець місії Франк Флехтнер (Frank Flechtner) з Німецького центру геологічних досліджень GFZ, що в Потсдамі.

 

На підставі цих даних можна, зокрема, визначити, яка частка льодовика, що тане, перевищує норму. Також супутники здатні з космосу вимірювати рівень наповнення великих резервуарів ґрунтових вод або процес океанічних течій.

 

За допомогою так званої радіооккультації місія отримуватиме й дані про атмосферу. Оскільки радіосигнал від GPS-супутників на своєму шляху до апаратів місії GRACE-FO перериватиметься залежно від стану атмосфери, то й на цій підставі можна буде з’ясувати її щільність, вологість та інші параметри. Цю інформацію надсилатимуть до різних міжнародних сейсмологічних центрів, покращуючи їхні щоденні прогнози.

 

Після успішного старту супутники почнуть працювати дуже поступово. Впродовж літа всі залучені вчені повинні проаналізувати перші наукові дані. «Запланована тривалість місії GRACE Follow-On становить 5 років. Але ми сподіваємося, що вона, як і її попередник GRACE, прослужить довше – принаймні 15 років», – сказав Ґерард Гайнцель (Gerhard Heinzel) з Інституту гравітаційної фізики імені Макса Планка.

 


Mission GRACE-FO erfolgreich gestartet

Helmholtz-Zentrum Potsdam - Deutsches GeoForschungsZentrum GFZ, Max-Planck-Institut für Gravitationsphysik, 23/05/2018

Зреферувала С. К.

01.06.2018